V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Společné podnikání Radima Pařízka a Vladimíra Železného skončilo u soudu

Spor se vede ve věci vyplacení celkem 67 milionů Kč, k němuž se Pařízek Železnému zavázal smlouvou.

S Radimem Pařízkem to prý nebyl comeback. Foto: Martina Votrubová

S Radimem Pařízkem to nebyl comeback, říká dnes Vladimír Železný o loňských plánech. Foto: Martina Votrubová

Loni velkolepě uvedený společný byznys Radima Pařízka, provozovatele stanic Relax, Rebel a Retro a dvou televizních sítí, a Vladimíra Železného, bývalého šéfa televize Nova a nyní generálního ředitele Barrandova, záhy skončil. Železný se na jaře 2012 stal menšinovým podílníkem Pařízkových firem Digital Broadcasting (provozuje televizní multiplex 4) a Pohoda Top Media (servisní firma Pařízkových stanic), sliboval, že konečně postaví regionální televize na „solidní ekonomický základ“ díky celoplošné reklamě s lokálními variacemi, a společně koncem června spustili rodinnou televizi Pohoda. Teď jsou každý jinde.

„Bohužel s panem Pařízkem jsme se nedohodli a jsme v poměrně zásadním sporu,“ řekl Železný Médiáři v nedávném rozhovoru, přitakal přitom na otázku, zda se s Pařízkem soudí. Dnes to potvrdil také Pařízek, podle něj jde o „správní pochybení, které není zaviněné ani jednou stranou“. Blíže to nespecifikoval, na setkání s novináři dnes v Praze nicméně Médiáři řekl, že případ se týká finančního vyrovnání, podle něhož má Železnému postupně do 1. května 2015 vyplatit celkem 67 milionů Kč, z toho 41 milionů do 1. září 2013. „Část těch plateb neprobíhá a leží u nás,“ řekl Pařízek.

Příslušné ustanovení smlouvy o vypořádání Železného podílu v Pařízkově firmě Digital Brodcasting. Zdroj: obchodní rejstřík

Příslušné ustanovení smlouvy o vypořádání Železného podílu v Pařízkově Digital Brodcasting. Zdroj: obchodní rejstřík

Jde o vypořádání Železného účasti ve firmě Digital Broadcasting, v níž Vladimír Železný figuroval jako od března do června 2012 jako 24% vlastník, do října 2012 pak jako 25% podílník. Tuto část firmy od něj pak podle obchodního rejstříku převzala firma Cario Build, kterou vlastní právě Radim Pařízek.

Vedle toho Železný zůstává menšinovým vlastníkem servisní firmy Pohoda Top Media - v ní drží 34% podíl, většinových 66 % má Pařízkova společnost Rádio Čas. „Ale nijak se na ní ani nepodílím ani s ní nic nedělám, a pokud bych ji mohl za korunu prodat, tak ji samozřejmě za korunu prodám,“ řekl Železný před dvěma týdny Médiáři. Ani on, ani dnes Pařízek nevysvětlili, co brání tomu, aby se Železný podílu zbavil. „Považujeme to oba za banální problém,“ tvrdí Radim Pařízek.

Podle něj chtěl Železný po vzoru Novy vždycky dělat velkou televizi, hranicí je pro něj miliarda korun. Tu, jak Pařízek také řekl, se pokusili společně někde sehnat, ale neuspěli. „Nechtěl se podílet na něčem nízkorozpočtovějším, jeho jméno by tam asi trpělo,“ odhadoval na dnešním setkání pohnutky svého bývalého obchodního partnera.

Železný dnes šéfuje televizi Barrandov mediálního podnikatele Jaromíra Soukupa, kterou se z nynějších 4 % podílu na tuzemském publiku bude snažit příští rok dostat na 10 %. Pařízek provozuje rodinu stanic Relax (bývalá Pohoda), Rebel a Retro, jejichž souhrnný podíl v říjnu činil 0,4 %.

Nevyšel jim ani loňský plán sjednotit obchod s regionální reklamou, aby vznikla síť, v níž by celoplošné kampaně mohly být regionálně modifikovány s konkrétními prodejními nabídkami pro tu kterou lokalitu. Digital Brodcasting technicky disponuje možností vysílat až pro třináct různých částí republiky, klíčový problém ale podle Pařízka je, že lokální provozovatelé se nemohou dohodnout, „každý je samožer, egoista“.