Spolek exministra Balvína spustil streaming TV4you

Nová služba je zdarma, provozovatelé počítají s příjmy z reklamy, hlavně pro mladší cílovou skupinu.

  • ČTK
  • 16. 10. 2014 00:05
Jiří Balvín v roce 2011 jako ředitel televize Óčko. Foto: Profimedia.cz

Jiří Balvín v roce 2011 jako ředitel televize Óčko. Foto: Profimedia.cz

Spolek TV4you, za nímž stojí bývalý šéf České televize, Óčka a exministr kultury Jiří Balvín, spustil službu pro sledování televize na mobilních zařízeních. Takzvaný personální streaming vedle televizních stanic z pozemního vysílání (DVB-T) by do budoucna mohl obsahovat i placené kanály. Vyplývá to z prezentace, kterou ve středu večer novinářům představili autoři projektu.

TV4you spustila internetové stránky, kde se uživatelé mohou zaregistrovat pro sledování televize na chytrém zařízení s operačním systémem Android nebo iOS. Služba je poskytována zatím na vybrané kanály obsažené v pozemním vysílání, konkrétně na stanice ČT, Novy, Primy, dále Barrandov a Óčko. Předpokladem ke sledování je internetové připojení. Nutností je smluvní potvrzení, že uživatel hradí koncesionářské poplatky. Potvrzení se předává odsouhlasením podmínek služby při stažení mobilní aplikace.

Rozhraní služby TV4you

Rozhraní služby TV4you je jednoduché: nahoře si lze vybrat kanál, kliknutím na okno pod tím se spustí vysílání, níže je seznam nadcházejících programů a dole ve vrstvě reklamní banner. Na obrázku rozhraní pro systém Android

Podle Balvína nejde o televizní vysílání v tradičním smyslu. „My nic nevysíláme. Je to osobní streaming s jedinečným přístupem, který nemůžete předat nikomu jinému,“ argumentuje bývalý ředitel veřejnoprávní i soukromé televize.

Nový projekt TV4you je pro uživatele zdarma, jeho tvůrci počítají s příjmy z reklamy, která má oslovit především mladší cílovou skupinu. Při prodeji reklamy bude TV4you spolupracovat s mediálním zastupitelstvím Atmedia. Zadavatelům nabízí třeba bannerové kampaně ve vybraných částech aplikace, do budoucna má být zahrnuta také videoreklama. Jednou z možností využití má být vytvoření dočasných kanálů pro konkrétní události, jako jsou sportovní přenosy nebo kulturní události.

Nezisková organizaci TV4you, jež nyní funguje jako takzvaný zapsaný spolek, dodává technologické řešení firma Smart Media Solution, která se zabývá vývojem aplikací pro distribuci video obsahu, a Západočeskou univerzitou Plzeň. Na počáteční investici se podílel podnikatel Miroslav Řiháček. Zakladatelem je vedle Řiháčka a Balvína ještě Martin Hruška.

Streaming videa na chytrá zařízení už v Česku nabízí třeba operátor O2 v rámci své internetové televize O2 TV Go. Další firmy spuštění podobné služby připravují.