Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Spolumajitel Ulož.to Jan Karabina spustil web Vivala.cz pro prodej hudby

Design webu vytvořil hudebník a výtvarník Maťo Mišík

Design webu vytvořil hudebník a výtvarník Maťo Mišík

Nový hudební server Vivala.cz ode dneška umožňuje malým a středně velkým kapelám, aby hudebním fanouškům nabídly svoji tvorbu za cenu, kterou si určí sami. Služba na podobném principu v zahraničí funguje pod názvem Bandcamp.com.

Kapely mohou alba na web nahrávat sami, repertoár bude zveřejněn do jednoho dne. Prodávat se mohou celá alba i jednotlivé skladby. Součástí služeb poskytovaných hudebníkům je i prvek crowdfundingu. Fanoušci mohou zaplatit za celá alba nebo jen jednotlivé písně vyšší částku, než jaká je minimální cena stanovena kapelou.

„Vivala kapelám nabízí okolo 90 % z prodané položky, zbytek pokrývá nejnutnější náklady, například transakční. Naopak si neúčtuje žádné poplatky za registraci a podobně,“ sdělil ČTK Tomáš Tenkrát, který je na webu zodpovědný za nabízený obsah. Cílem Vivaly je prodávat alba zhruba v rozmezí 70 až 140 Kč.

Nový web provozuje firma Root Media Jana Karabiny, který zároveň napůl se Stanislavem Pacanem vlastní firmu Nodus Technologies, provozující populární datové úložiště Ulož.to. „Vývoj jasně směřuje ke klíčové roli digitální distribuce hudby. Existuje zde obrovská poptávka, ale zatím zcela nedostačující nabídka. Naše technologie by mohly pomoci tento stav změnit,“ prohlásil Karabina.

Nodus Technologies transakční web podporuje svými technologiemi a marketingem. Partnery projektu jsou hudební portál Bandzone.cz a Ochranný svaz autorský.

V nabídce je už například nahrávka Fairytapes skupiny Skyline, album Box kapely Ready Kirken nebo album My Private Revolt brněnské elektrokapely Bullerbyne. Jde o starší tituly, které vyšly i na fyzických nosičích.

„Kapela v několika jednoduchých krocích nahraje své skladby a obal, vyplní potřebné nacionále, cenu a následně odešle album ke schválení. Do čtyřiadvaceti hodin bude album schváleno a ihned se začne prodávat,“ popsal princip fungování Tenkrát. „Součástí projektu bude také poslech hudby v nižší kvalitě zdarma,“ dodal. Vivala se podle jeho slov soustředí především na interprety, které nikdo nezastupuje a kteří nemají možnost svou tvorbu levně prodávat.

Zástupci Ulož.to v minulých letech jednali také s českým zastoupením Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) o případné spolupráci na projektu, který by řešil problém digitální distribuce hudby na českém trhu. „Bohužel se nepodařilo nalézt společné řešení. Stěží splnitelné garance a vysoké finanční požadavky některých zahraničních labelů posouvaly projekt do podoby, která by nešla na českém trhu realizovat,“ dodal Karabina.