Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Spor o Prague Fashion Week skončil smírem

Název obsahující slova Prague Fashion Week má nést do budoucna jen jeden pražský módní festival. Spor firem Barbory Bergové a Václava Dejčmara tak má skončit.

Loňský Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend se konal v historickém centru Prahy

Loňský Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend se konal v historickém centru Prahy

Kauza sporu o značku módní akce Prague Fashion Week z roku 2013 skončila 15. června letošního roku soudním smírem. Soud v této věci tak byl ukončen. Média o tom informovala jedna strana sporu, kterou jsou společnosti Unique One a BB Media Consulting. Podle druhé strany, kterou je společnost Czechoslovak Models, ovšem výše uvedené firmy podmínky smíru nadále nedodržují. Soudit se už s nimi ale nehodlá.

Začalo to v roce 2003

Projekt Prague Fashion Week měl být původně českou obdobou slavných módních víkendů ve světových centrech módy, jako je Milán, Paříž, Londýn a New York. Poprvé se uskutečnil v roce 2003. Tehdy jej pořádala společnost Fashion Point Praha, kterou založil Jan Chudoba a Eva Valová, bývalí představitelé výstavářské firmy Fair Agency. Jako další společnice vstoupila do Fashion Point Praha v roce 2005 Eva Benešová, která se stala jedním z jejích investorů. Když firma v roce 2011 zkrachovala a soud na ni uvalil exekuci, měly ochranné známky Prague Fashion Week a Prague Fashion Weekend připadnout v rámci vyrovnání právě Benešové. Tak to aspoň tvrdí Czechoslovak Models, která s Benešovou dojednala v roce 2013 svou spolupráci při znovuobnovení této akce.

Konkurenční Prague Fashion Week pořádala společnost BB media

Konkurenční Prague Fashion Week pořádala společnost BB Media

V lednu téhož roku si ale návrh na registraci ochranné známky Prague Fashion Week podala také Barbora Bergová, majitelka firmy BB Media Consulting. V září 2013 pak uspořádala stejnojmennou přehlídku, kterou Czechoslovak Models napadla u soudu (sama totiž už pořádala konkurenční akci nazvanou Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend). Soud skutečně vydal předběžné opatření, jímž Bergové pořádání Prague Fashion Weeku zakázal, ovšem až v době, kdy už přehlídka běžela (její hlavní tváří byla modelka Petra Němcová, která se stala jednou z účastnic sporu). Bergová spolu s Němcovou a s třetí spoluorganizátorkou své přehlídky, majitelkou modelingové agentury Unique One Karolínou Bosákovou zažalovaly Czechoslovak Models za údajnou vzniklou škodu. A věc začal řešit další soud, který byl ukončen až letos v červnu.

Smír s otazníky

Podle Bergové, Němcové a Bosákové je součástí atuální smírné dohody, že už nebudou požadovat náhradu škody způsobenou zmíněným předběžným opatřením a přestanou známku Prague Fashion Week používat. Svůj projekt proto podle svého prohlášení letos uspořádají pod názvem Unique Fashion Week. Konat se má ve dnech od 21. do 27. září 2015.

Podle majitele Czechoslovak Models Václava Dejčmara ale BB Media podmínky smíru nedodržuje. „Protistrana ve smíru přistoupila na závazek nepoužívat značku Prague Fashion Week. Smír byl uzavřen 15. června, poslední příspěvek na následující facebookové stránce je z 18. června,“ uvedl pro Médiář Dejčmar s odkazem na facebookový profil konkurenční akce, kde se stále objevuje název Prague Fashion Week. Soudit se už ale kvůli tomu podle svých slov nehodlá. „Pokud se chcete optat, co s tím budeme dělat, tak nic. Bereme to jako folklór,“ řekl Médiáři Dejčmar. (Nutno podotknout, že jednoduše změnit název stránky na Facebooku jde jen zpočátku, do určitého počtu fanoušků. Potom je to předmětem delší procedury za součinnosti přímo správců tohoto webu. „Tady je třeba zmínit, že Facebook žádné správce nemá, ani je není možné nijak oslovit. Unique Fashion Week má prostě dost smůlu. Jedině, že by našel nějaká zadní vrátka, někoho, kdo zná někoho. Protože přirozená cesta ke změně jména stránky na Facebooku neexistuje. Respektive, ona pro náš region neexistuje,“ okomentoval pravidla Facebooku publicista Daniel Dočekal.)

V logu jméno Unique Fashion Week, všude jinde ale stále Prague Fashion Week

V logu jméno Unique Fashion Week, všude jinde ale stále Prague Fashion Week

Také Czechoslovak Models chystá v letošním roce opět svůj „módní festival“, přičemž slovo Weekend nahradí v jeho názvu nově slovem Week. Mercedes-Benz Prague Fashion Week se uskuteční v termínu od 31. srpna do 6. září 2015.