Spor ve zpravodajství ČT mají rozsoudit Schmidt, Cameron, Volek, Osvaldová a Šobr

Petr Dvořák. Foto: Profimedia.cz

Generální ředitel ČT Petr Dvořák v Karlových Varech, červenec 2013. Foto: Profimedia.cz

Generální ředitel České televize Petr Dvořák dnes televizním radním představil pětici lidí, kteří mají nezávisle posoudit stížnost 23 redaktorů ČT na údajné sporné zásahy do obsahu reportáží zejména ze strany šéfredaktora zpravodajství Petra Mrzeny. Jsou jimi místní reportérka dánských novin Politiken Dana Schmidt, pražský zpravodaj BBC Rob Cameron, brněnský sociolog médií z Masarykovy univerzity Jaromír VolekBarbora OsvaldováMichal Šobr z pražské žurnalistiky a mediálních studií Univerzity Karlovy.

„Těchto pět osobností se sejde na místě mimo Českou televizi a do jejich rozhodování by neměl zasáhnout žádný ze zaměstnanců České televize,“ prohlásil ředitel Dvořák. Pro své rozhodování si podle něj mohou vyžádat jakékoliv dokumenty. O jejich stanovisku chce šéf televize radu seznámit na jejím prosincovém zasedání.

„Oslovil jsem osobností víc, mimo jiné i Jacquese Rupnika, jak navrhoval pan předseda [rady Milan Uhde - pozn. red.],“ přiblížil Dvořák. Rupnik se nemohl zúčastnit, Dvořák ho ale chce oslovit znovu. Podle iHNed.cz odmítli spor posuzovat Milan ŠmídRobert Čásenský.

„U žádného z nich nemůže být vznesena žádná námitka, že by nebyli objektivní, že by byli zaujatí,“ reagoval na složení pětice předseda kontrolní rady Uhde, který jako jediný zná všechna jména. Zajímalo ho ale, zda všech 23 protestujících pod podnětem uznává všech pět vybraných osobností.

Dvořák řekl, že zatím zná jen dvě jména - Danielu DrtinovouAdama Komerse, kteří se pod stížnosti podepsali; ostatní odmítli, bojí se postihů -, nicméně uvedl, že informaci rozeslal do e-mailu všem lidem v redakci. „Chci ověřit na vlastní oči a uši, zda jsou připraveni před touto skupinou mluvit,“ pokračoval Uhde.

„Komisi nemůže schvalovat nám neznámá skupina třiadvaceti lidí, to ani není technicky možné,“ protestoval proti Uhdemu radní Jiří Závozda, podobně - tedy nezasahovat do složení panelu či jeho přijetí stěžujícími si - se vyslovil i místopředseda Jaroslav Dědič či další radní Jiří Kratochvíl. „Vnášíte do toho pouze svá osobní stanoviska. Copak my se bavíme s anonymy? Nikdy jsme to nedělali, nebudeme to dělat,“ reagoval Kratochvíl na Uhdeho. „Mají svaté právo se ozvat,“ dodal.