Sport a rock. Rozhlas chystá speciální stanici k olympiádě

„Bude ČRo Metal, ČRo Hard Rock?“ ptal se na schůzi rady „starý metalista“ Tomáš Kňourek.

Český rozhlas hodlá do července spustit speciální digitální program, který bude kombinovat sportovní zpravodajství a přenosy a rockovou hudbu. Na dnešní schůzi Rady Českého rozhlasu to řekl René Zavoral, generální ředitel veřejnoprávního rádia. V diskusi na rozsáhlým reportem o postojích posluchačů k Českému rozhlasu tak odpovídal na dotaz radního Tomáše Kňourka. Ten se označil za “starého metalistu” a v žertu nadnesl, zda instituce nechystá speciální stanice jako ČRo Metal nebo ČRo Hard Rock.

“Neplánujeme v tuto chvíli žádné speciální rockové rádio,” odvětil generální ředitel. “Ale mohu naznačit, že plánujeme těsně před olympiádou spustit něco, co bude vyloženě sportovním rádiem, speciální digitální rádio, jehož hlavním formátem bude rocková hudba. Rock a sportovní informace, to je konglomerát, který do sebe dobře zapadá.” Letní olympiáda v Tokiu začíná 24. července.

O projektu nazvaném ČRo Sport Rock mluvil Zavoral už před pěti lety, později se pracovní název změnil na Český rozhlas Sport. Dnes ředitel potvrdil, že se stanicí se počítá do digitálních sítí. Ty může přijímat už 80 % obyvatel Česka a rozhlas do nich čerstvě zařadil všechny své regionální stanice.

Samostatné sportovní vysílání už Český rozhlas šířil. V letech 2014 až 2017 existoval ad hoc digitální stream s přenosy utkání Český rozhlas Sport, loni na jaře po dobu hokejového mistrovství světa vysílal digitální Radiožurnál Sport.

K české hudbě

Do debaty o hudbě, kterou Český rozhlas vysílá, se vložil i radní Vítězslav Jandák. Připomněl, že nejposlouchanější tuzemská stanice, komerční rádio Impuls je úspěšné mimo jiné proto, že vysílá hudbu především českou. Ředitel Zavoral je přesvědčen, že Českých rozhlas na všech svých stanicích vysílá českých skladeb mnohem víc.

“S poměrem hudby 80:20 ve prospěch zahraniční provenience v případě Radiožurnálu spokojený nejsem, ale je to formát, za který je zodpovědný šéfredaktor stanice. A ten model se ukazuje jako úspěšný,” odkázal k číslům stanice, jež je v poslechovosti momentálně druhá, právě za Impulsem. Impuls má přes milion posluchačů denně, Radiožurnál zhruba o sto tisíc míň.