V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Sportovní digitální kanál ČT4 vysílá pět let

Zpočátku Čtyřka vysílala 16 hodin denně, od 1. ledna 2008 se vysílání rozšířilo na nonstop 24 hodin.

Josef Masopust na fotbalovém MS 1962 v Chile. Foto: ČT

Svých pět let ČT4 oslavila včerejším odvysíláním od 20:15 záznamem finálového utkání československých fotbalistů s Brazílií na fotbalovém MS v Chile z roku 1962, s originálním komentářem rozhlasového reportéra Karla Maliny. Josef Masopust, který nyní stejně jako Malina slaví osmdesátiny, tehdy vstřelil na Estadio Nacional 16. června 1962 první branku v souboji o zlatou sošku bohyně Niké. Foto: ČT

Mladší ze dvou digitálních kanálů veřejnoprávní České televize si dnes připomíná pět let své existence: vysílání specializované sportovní digitální stanice ČT4 Sport odstartovalo 10. února 2006 v 9.00, šestnáctidenním vysílacím maratónem ze zimní olympiády v italském Turíně.

Poprvé v historii tak mohli diváci sledovat soutěže pod pěti olympijskými kruhy na dvou programech, protože sport měl mít svůj prostor stále také na Dvojce.

Cílem „Čtyřky“ bylo obsáhnout co nejvíc sportovních odvětví a přenášet hlavně významné domácí sportovní akce, ale i nejdůležitější zahraniční. Jednou z nich v roce 2006 bylo celosvětově masově sledované Mistrovství světa ve fotbalu v Německu, jehož se historicky poprvé zúčastnila i samostatná česká reprezentace.

Kromě fotbalové Ligy mistrů nebo české Extraligy ledního hokeje dostaly po čase prostor na obrazovce i šachy, hokejbal nebo nohejbal. Posléze se ve vysílání Čtyřky objevil regionální sport, akce handicapovaných sportovců.

Start sportovního programu byl v roce 2006 spojený také s padesátým výročím vzniku sportovního zpravodajství a jeho kultovního pořadu Branky, body, vteřiny, připomíná Česká televize.

Zpočátku Čtyřka vysílala 16 hodin denně, od 1. ledna 2008, kdy pokrytí Česka digitálním signálem tohoto programu dosahovalo k 50 %, se vysílání rozšířilo na nonstop 24 hodin denně. Začalo se s přípravou na přechod k vysílání ve vysokém rozlišení (high definition, HD).

Rok 2008 byl ve znamení další velké akce – Letních olympijských her v Pekingu. V těchto dnech se vysílalo nikoli 24, ale 48 hodin denně. Nonstop vysílání si opět rozdělily ČT2 a ČT4. V dalším roce 2009 pokračovaly přesuny sportovních akcí z ČT2 na ČT4: od září do prosince se například už všechny zápasy Buly – hokej živě vysílaly na Čtyřce.

V roce 2010 Česká televize na programech ČT2 a ČT4 zajišťovala vysílání ze Zimních olympijských her v kanadském Vancouveru, poprvé v historii v HD kvalitě, pak také Mistrovství světa ve fotbalu v Jihoafrické republice s přenosy ze všech 64 utkání.

Od roku 2011 se už prakticky celé sportovní vysílání přesunulo z Dvojky na Čtyřku. Stalo se tak v okamžiku, kdy penetrace sportovního okruhu už přesáhla 90 %. Od ledna 2011 nese sportovní stanice zkrácený název ČT4.