Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

„Springier“ má na akvizice na internetu 100 milionů eur, e-knihy v Česku nerozjel

Místní vedení švýcarsko-německého vydavatelství se evidentně ještě nezbavilo minimálně dva roky starého pocitu, že s aktivitami na českém internetu zaspalo. Další nevyužitou příležitostí byl Gutenberg.cz.

Sto milionů eur má na nákup ekonomicky slibných webů připraven koncern Ringier Axel Springer, vzniklý nedávno fúzí švýcarského Ringieru a německého Axel Springeru. Jde o peníze určené pro akvizice v celé střední Evropě, kde koncern operuje (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Srbsko).

Na dnešní konferenci Czech Internet Forum 2010 v Praze to řekl Ivan Hamšík, šéfredaktor online divize české pobočky „Springieru“. Ohledně informací o online byznysu svého vydavatelství byl na místní poměry nečekaně upřímný.

„Pozvat Ringier do panelu o štikách v českém internetovém rybníku považuju trochu za ironii,“ prohlásil nejdřív. Firma se evidentně ještě nezbavila minimálně dva roky starého pocitu, že s aktivitami na českém internetu zaspala (mluvila o tom už předloni šéfka českého Ringieru Libuše Šmuclerová).

Nevyužitou příležitostí byl chystaný projekt Gutenberg.cz, který vydavatelství nedávno ukončilo. Ringier jím plánoval vstoupit na trh s elektronickými knihami, konkrétně „podporovat produkci a bezplatné rozšiřování knih v digitální podobě“. Nakonec se ale nenaplnila přehnaná očekávání vybuzená jistým manažerem vydavatelství (tak to popsal Dočekal - kterým, neřekl) ani sliby potenciálních partnerů (jak řekl Hamšík - kterých, nepřiblížil).

„Trh na to nebyl připraven a my nejsme tak progresivní firma, abychom to prorazili,“ konstatoval jen šéf onlinu.

Ukončený projekt Gutenberg vedl Daniel Dočekal, nyní ředitel pro strategie a obsah portálu Tiscali. Dočekal dnes ze své nové pozice oznámil, že Tiscali naváže spolupráci se serverem Palmknihy.cz.