Stanice ČT3 s letoškem skončí, na Silvestra se rozloučí Saturninem

Veřejnoprávní „Kmetflix“ nevydrží ani tři roky, padne za oběť plánovaným úsporám ČT.

Česká televize s koncem letošního roku ukončí vysílání stanice ČT3, určené především staršímu publiku. Vysílat začala začátkem v březnu 2020 v reakci na lockdown v pandemii covidu, vydrží tak dva a tři čtvrtě roku. Poslední dnem, kdy bude ČT3 vysílat, bude 31. prosinec, poslední českým titulem, který odvysílá, bude na Silvestra večer komedie Saturnin.

„S diváky se rozloučí vinou nezbytných úsporných opatření,“ oznámila ČT na dnešní tiskové konferenci k vánočnímu programu. Konec stanice pro seniory avizovala veřejnoprávní televize na jaře, kdy ohlásila plán škrtnout v rozpočtu v dalších dvou letech celkem 910 milionů Kč. Konkrétně od zastavení ČT3 si televize pro roky 2023 a 2024 slibuje úsporu 120 milionů, které se utratí za technický provoz nebo reprízné pro autory a umělce znovu uváděných děl. Něco stojí i výroba skrytých titulků a audiopopisů, dramaturgie programu nebo provoz odbavovacího pracoviště.

Program ČT3 vycházel z konceptu ČT Klasik v projektu generálního ředitele ČT Petra Dvořáka z roku 2017. „Po úspěšné pilotní fázi, která vykazovala vysokou míru divácké spokojenosti, se ČT rozhodla vysílání prodloužit. Další pokračování kanálu ČT3 však už není realizovatelné, a to do doby, kdy bude vyřešeno udržitelné financování ČT,“ avizovaly Kavčí hory.

„Pořady z archivních fondů ČT budou sice zařazovány do vysílání ostatních kanálů, ale s daleko menší frekvencí. A to jak z dramaturgických, tak technologických důvodů. ČT tak přijde o platformu pro plnohodnotné vytěžování své archivní tvorby,“ konstatoval na jaře ředitel Dvořák.

Přečtěte si také