V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Plus v novém ubere kmitočty Vltavě i Regině

Stanice Vltava se ve prospěch programu mluveného slova má vzdát 5 % svého signálu.

Expanze stanice mluveného slova Český rozhlas Plus si v pásmu FM vyžádá omezení dosahu ostatních stanic veřejnoprávního rádia. Na středeční schůzi Rady Českého rozhlasu o tom informoval náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral. „V drtivé většině využijeme stávající kmitočty stanic s největším pokrytím, to znamená Vltava,“ řekl s tím, že očekávané snížení pokrytí populace je zhruba o 5 %. „Pokud jde o Dvojku, té se to dotkne v případě jednoho kmitočtu, a ten bude okamžitě kompenzován kmitočtem novým, který máme připraven,“ pokračoval náměstek.

Plus podle něj ubere také regionálním stanicím. „V ostatních případech jsme si nechali zkoordinovat nové,“ řekl Zavoral. „Pokud jde o regionální stanice, v úvodu se to dotkne dvou kmitočtů. Jeden je kmitočet Českého rozhlasu Sever v Liberci, ale tam pro Jablonec a Liberec máme jiný kmitočet, byla tam duplicita. Druhý kmitočet, který se týká regionálního vysílání, je frekvence 92,6, což je stávající kmitočet pražské Reginy,“ doplnil Zavorala náměstek pro regionální vysílání Jan Menger.

Čerstvý zákon, který rozhlasu povolil vysílat na FM (na velmi krátkých vlnách, VKV) čtvrtý celoplošný okruh Plus, požaduje právě to, aby stanice využila stávajících kmitočtů Českého rozhlasu. Plus nyní vysílá denně od 6 do 10 hodin a od 16 do 24 hodin a šíří se na středních vlnách, v digitálních sítích a na FM jen na pražské Regině (od 6 do 10 hodin a od 17 do 20 hodin). To se od pondělí 2. listopadu změní. Program zavede nonstop program a stane se samostatným okruhem.

Pokrytí nového Plusu bude podle náměstka Zavorala zprvu 55 % (konkrétně v aglomeracích Prahy, Brna Ostravy, dále ve středních či východních Čechách), později má stoupat až na povolených 80 %.