StarDance je největší integrátor společnosti v Česku, míní šéf programu ČT Milan Fridrich

Dlouholetý manažer České televize o hlavní show podzimu i o programových novinkách

Na dva miliony diváků, včetně zhruba 150.000 dětí ve věku od 4 do 12 let, letos sledovalo StarDance, taneční show České televize vycházející z formátu britské veřejnoprávní BBC. Dvanáctý ročník licencované show vyvrcholil včerejším tříhodinovým přímým přenosem z pražského Výstaviště. Právě živě vysílané pořady, k nimž patří také volební studia a sportovní utkání, jsou podle programového ředitele ČT Milana Fridricha největší perspektivou televize jako takové i v éře streamingových služeb.

„Ptají se lidi, proč Česká televize má StarDance. Na to by byla spousta odpovědí, ale začnu od té nejjednodušší: Česká televize má ve svém kodexu, že se má starat o integraci společnosti. Víte, co je největší integrátor společnosti v této zemi? StarDance,“ argumentoval Fridrich v nedávném rozhovoru s šéfredaktorem Médiáře Ondřejem Austem.

„Dívají se na něj lidi, kterým je osmdesát let, i ti, kterým je pět let, dívají se na něj rodiny i solitéři. A co je ještě podstatné: diváci sledují, jak soutěžící vycházející ze své komfortní zóny,“ podotkl ředitel programu ČT s ohledem na účast sportovců či třeba herců známých z určitých typů rolí. „Najednou nejsou v rolích, jsou tam sami za sebe,“ pojmenoval Fridrich jeden z aspektů, který diváky StarDance baví. „Tanec je archetypální, je to jeden z největších kulturních statků. Proto je nám tak blízký,“ řekl také.

Darija Pavlovičová a Dominik Vodička, vítězové 12. řady StarDance. Foto: Mikuláš Křepelka

Darija Pavlovičová a Dominik Vodička, vítězové 12. řady StarDance. Foto: Mikuláš Křepelka

Česká televize letos odvysílala už 12. řadu taneční show, prvně ji uvedla na podzim 2006. Následovaly ročníky 2007, 2008, 2010, 2012, 2013, 2015, 2016, 2018, 2019, 2021 a pak letošní. Ani ten není poslední: Česká televize si už zajistila vysílací práva na další dvě řady. „StarDance je nejdéle fungující zábavní pořad v České televizi v této struktuře,“ připomněl šéf programu.

Médiolog Jan Jirák či socioložka Irena Reifová soudí, že StarDance nemá v televizi veřejné služby co dělat. Naopak ministerstvo kultury konkrétně tímto pořadem argumentuje při plánu zákonem navýšit poplatky za ČT. „V případě České televize výše poplatků pozitivně ovlivní [...] atraktivní vlastní tvorbu typu StarDance, která nejen baví, ale i kultivuje,“ prohlásil resort v čele s ministrem Martinem Baxou (ODS) začátkem září.

Sledujte celý rozhovor s Milanem Fridrichem

Milan Fridrich, který v ČT působí téměř 18 let a ředitele programu dělá už 12 let, dále v rozhovoru přibližuje, jak se bude měnit program veřejnoprávní televize za nového generálního ředitele Jana Součka a jaké novinky v nejbližší době přijdou do vysílání. Popisuje také svou dosavadní spolupráci se Součkovým předchůdcem Petrem Dvořákem.

Aust

Šéfredaktor Médiáře Ondřej Aust mluví s hybateli médií a marketingu v Česku

Každou středu nový rozhovor na aktuální téma

Pro předplatitele na HeroHero

  • kompletní rozhovor bez reklam
  • RSS feed pro poslech v Apple Podcasts a Google Podcasts
  • možnost stáhnout si účtenku za každý měsíc předplatného do nákladů

Zdarma úvodní část rozhovoru na platformách

Sdílejte