Startuje dokument Trans* z produkce Streamu

Dokumentární cyklus přiblíží příběh pěti lidí s transgender a nebinární životní zkušeností.

Z dokumentu Trans* z produkce Streamu

Osoba Fipah z dokumentu Trans* z produkce Streamu

Videoweb Televizeseznam.cz nabízí divákům od 6. října nový dokumentární projekt Trans* z produkce Streamu. V šesti dílech představí život lidí, kteří se neztotožňují s určeným pohlavím a prožívají svou genderovou identitou jinak, či gender vůbec necítí a jsou takzvaně agender. Aby dokázali žít a fungovat ve společnosti, která trvá na vměstnání se do kategorie žena nebo muž, museli ve svém životě udělat větší či menší změny. Dokument bude od 12. října k vidění i na Televizi Seznam, a to vždy ve dvou po sobě jdoucích dílech.

Každý díl přibližuje život člověka, který prožívá takzvanou dysforii, tedy pocit, že mu určené pohlaví nesedí. Diváci budou moci nahlédnout i do života osoby, která se necítí ani jako žena, ani jako muž. „Jsem Fipah. Jsem arodová osoba, nejsem žena, nejsem muž, nejsem mezi těmito rody. Necítím gender (rod), neznám ten pocit. Jednoduše jsem živá lidská bytost, v tomto ohledu uvnitř nic jiného necítím,“ říká Fipah, agendrová osoba, o které dokument také pojednává.

Dokumentární cyklus vznikl ve spolupráci s organizací Trans*parent jako projekt mapující život osob s transgender a nebinární životní zkušeností.

„Před rokem jsem začal mít silný pocit, že se z transgender tématu stává politické téma a z médií jsem dostával jen kusé a vlastně pořád ty samé informace o tom, co to ti transgender lidé jsou a co chtějí. Sám jsem měl ohledně tohoto tématu spoustu předsudků. Já i Štěpán Svoboda, kterého jsem k natáčení přizval, chápeme, že svět není černobílý. Ne všechno, co se dozvídáme z médií, je čistá pravda. Proto jsme oslovili organizaci Trans*parent, se kterou jsme vedli několikaměsíční konverzaci, jejímž výsledkem je tento dokument. Díky otevřenosti našich respondentů jsme dostali aspoň částečný vhled do situace trans komunity v Česku,“ říká režisér série Filip Štoček.