Startuje EET. Jak evidenci vyřešit online?

Elektronická evidence služeb (EET) zahajuje ostrý provoz své první fáze dnes, k 1. prosinci 2016. V reakci na neklid vzniklý vinou EET mezi obchodníky nabídla řada firem i jednotlivců zjednodušující online řešení. 

Startup Storyous nabízí komplexní mobilní řešení EET

Startup Storyous, do něhož investičně vstoupila skupina Rockaway, nabízí klientům z gastronomického sektoru v první fázi EET komplexní mobilní pokladní systém. Pro klienty má připravené poradenství s instalací pokladen, které mají několik možností objednávání, práce s účty a placení. Kontrolu podniku nabízí i přes vzdálený přístup, řídit se dají i skladové prostory, případně vyhodnocovat provozní data. Za startovací tarif si Storyous účtuje podle velikosti podniků od začátku prosince buď 490 Kč, nebo 890 Kč. 

Teeta vyvěšuje účtenky na webu

Tomáš Mrkvička, bývalý strategický plánovač z Ogilvy, chce se svou společností Tapita provozovat řešení EET nazvané Teeta. Jeho provoz spočívá v tom, že skrze systém Teeta podnikatelé vyvěsí účtenku na webu a nemusí si pořizovat pokladnu se systémem EET. „Malé penziony, pronajímatelé chat na živnostenský list. kempy, vinné sklípky, každý, kdo vystavuje účtenky s frekvencí nižší než několik za hodinu,“ popsal kdo je cílovou skupinou Mrkvička. Při běžném provozu stojí Teeta 99 Kč za měsíc, s telefonickou podporou 149 Kč za měsíc.

Integromat automatizuje proces EET pomocí SMS zpráv

Na začátku listopadu odstartoval další projekt řešení EET nazvaný Integromat. Jeho autorem je Ondřej Gazda, který primárně stejně jako Mrkvička cílí na menší podnikatele. Projekt nabízí možnost konfigurovat scénář Integromatu například do mobilních telefonů přes konfigurační platformu Twilio. Účtovaná částka se posílá jako SMS zpráva do systému EET, systém Twilio jí s přiděleným kódem pro EET vrátí zpět odesílateli-podnikateli. Pro složitější systémy lze Integromat propojit se službami Fakturoid, Magento, Shopify a dalšími. Pokud má podnikatel pod 1.000 operací měsíčně, je služba zdarma. Nad 10.000 operací zaplatí měsíčně zhruba 230 Kč. 

Red Eggs vytvořil dva systémy - Národní EET a SMS EET

Společnost Red Eggs, která se primárně zabývá mobilní peněženkou ILQpay, přišla se dvěma řešeními EET. První řešení, nazvané SMS EET, nabízí možnost provádět evidenci tržeb pomocí SMS zpráv. Stejně jako u Integromatu se z mobilního telefonu odešle transakce s přednastaveným DPH, systém ihned odešle zpět zprávu se zaevidovanou platbou a zkráceným kódem účtenky. Účtenka se automaticky objeví ve zřízeném internetovém cloudu. Za zaevidování účtenky do 500 Kč si služba účtuje 1 Kč, nad 500 Kč účtuje 2 Kč.

Druhým projektem Red Eggs je tzv. Národní EET. Prostřednictvím Národní EET podnikatelům společnost zdarma zřídí EET certifikát, který funguje jako podpis při každé provedené a odeslané transakci. Po zřízení certifikátu ho Národní EET uloží ve zřízeném cloudu.   

Hithit vybírá Malou pokladnu, systém, který obsluhuje jako kalkulačka

Crowdfundingový portál Hithit přišel s automatizovaným řešením EET, které nazval Malá pokladna. Je podle serveru určený všem, kteří nepotřebují velkou pokladnu, tedy malým provozovatelům. Funguje na bázi kalkulačky, nejsou v ní položky ani oddělení. Vše se eviduje jako přímý prodej - markuje se cena a množství položek, navíc také hladina DPH. Na měsíc Malá pokladna stojí 99 Kč. Na svůj rozjezd projekt Malá pokladna vybíral přes stránky peníze, potřeba bylo 200.00 Kč. K poslednímu listopadu vybral zhruba 209.000 Kč od 332 lidí.

Hlídač EET monitoruje komunikaci pokladen obchodníků

Web Hlídač EET se prezentuje jako nezávislý monitoring rozhraní, v rámci kterého komunikují pokladny obchodníků. Reaguje tak prý na to, že tvůrce EET, ministerstvo finacní ani další instituce nezveřejňují údaje o dostupnosti a rychlosti odezvy systémů EET. Na webu tvůrci nonstop zveřejňují graf, který aktivitu EET systémů zaznamenává. 

Co je EET a jaké má fáze

Koaliční projekt EET, za jehož vznikem stojí ministr financí Andrej Babiš, má za cíl především učinit finanční správu účinnější a zamezit daňovým únikům. Fáze bude mít celý proces EET celkem čtyři, během nich se do ní bude zapojovat postupně čím dál tím více obchodníků z různých odvětví a formátů. Obchodníci budou díky speciálním EET pokladnám zasílat každou svou transakci finanční správě, která platbu opatří kódem. Systém EET je u menších podnikatelů mít implementovaný i v přenosných mobilních zařízeních. Ten se zákazníků zobrazí na účtence. Při tvorbě EET se vládní koalice inspirovala v Chorvatsku, které obdobný systém používá od roku 2013. 

Prvního prosince začíná systém EET povinně platit pro zhruba 40.000 stravovacích a ubytovacích zařízení, další na řadě jsou od 1. března 2017 velkoobchodní distributoři a maloobchodní podnikatelé. Třetí fáze odstartuje 1. března 2018 a čtvrtá 1. června 2018, budou se týkat prodeje vlastních produktů přes internet a farmářských nebo stánkových prodejů. Pokud si obchodníci nejsou jistí do jaké fáze spadají, mohou v registru ekonomických subjektů Českého statistického úřadu zadat své IČO a informace naleznou. V posledním týdnu před ostrým startem přišel ministr Babiš s návrhem pro koaliční radu, aby e-shopy a obchodníci s obratem menším než 250.000 Kč byli z povinnosti EET vyjmuti. Pro změny argumentuje Babiš tím, že v e-shopech, kde se platí kartami, jsou transakce už zaznamenány a pro menší obchodníky by se domluvil daňový paušál, aby na složitější evidenci nemuseli přecházet.