Česká televize představí v pondělí 6. prosince novou generaci iVysílání. Internetová videotéka ČT slibuje v první fázi přehlednější katalog pořadů členěný podle žánrů, témat či základních cílových skupin, vyšší komfort pro uživatele a vůbec poprvé také exkluzivní obsah – tvorbu určenou pro ryze internetovou distribuci. Web bude nově přístupný divákům s různými typy smyslového znevýhodnění. Po první fázi budou v příštím roce následovat aplikace pro chytrá zařízení i HbbTV a rozsáhlou rekonstrukci pak zakončí nové možnosti uživatelských účtů. Zároveň s tím ČT bez náhrady ukončila dosavadní uživatelské účty nazvané Moje ČT.
„První verzi iVysílání spustila Česká televize na přelomu milénia, tedy v době, kdy v Česku ještě neexistoval YouTube ani Facebook a Netflix poskytoval filmy pouze na DVD. Za 21 let se nám podařilo vybudovat archiv 95.000 hodin pořadů, který je v rámci tuzemského prostředí unikátní nejen svým rozsahem, ale i svým tematickým a historickým záběrem,“ shrnuje generální ředitel ČT Petr Dvořák.
„Stejně tak si ale za tuto dobu iVysílání nashromáždilo řadu neduhů, které web brzdily v rozvoji. Internetová distribuce televizního obsahu je přitom trend, který vyžaduje moderní a flexibilní přístup. Už v roce 2017 jsem proto ve svém kandidátském projektu psal o nutnosti vybudovat úplně novou platformu. Takovou, která bude adekvátně reagovat na měnící se potřeby a očekávání diváků. Realizace tohoto kroku pro nás znamenala řadu analýz, výzkumů, testů a neviditelných technologických změn, které se budou v uživatelském prostředí projevovat postupně, od letošního prosince až do konce příštího roku,“ doplnil. Nová generace iVysílání má podle něj sloužit divákům ČT jako „kvalitní alternativa k našemu televiznímu programu“. Uživatelům je iVysílání k dispozici zdarma.
„V souladu s dlouhodobými trendy veřejnoprávních televizí v Evropě klademe daleko větší důraz na takzvanou kuraci obsahu, tedy editorské seskupování a doporučování pro různé zájmové skupiny uživatelů. Zaměřujeme se na zpřístupnění a provázání jednotlivých položek, které Česká televize v online prostředí nabízí, do logicky uskupených a uživatelsky atraktivních celků,“ říká k první dokončené fázi rozsáhlé rekonstrukce iVysílání ředitel divize vývoje a nových médií ČT Jan Maxa. Změnami prošel i samotný přehrávač videí a nově bude web uzpůsoben také uživatelům s různými typy znevýhodnění, nevidomým či slabozrakým, pro něž bude iVysílání zpřístupněno intuitivním ovládáním přes klávesnici a optimalizací pro hlasové čtečky.

Nová podoba iVysílání: homepage

Nová podoba iVysílání: kategorie

Nová podoba iVysílání: detail pořadu
Finální podobu iVysílání plánuje ČT představit v roce 2022. V průběhu následujícího roku tak mají následovat další technologické implementace, mezi nimi například nová aplikace pro HbbTV nebo aplikace pro mobilní telefony a platformy chytrých televizorů. Celou rekonstrukci zakončí na závěr příštího roku možnost individuálního uzpůsobení iVysílání podle uživatelských preferencí.
Dodavatelem mobilní aplikace iVysílání pro ČT je Ackee
„Jádro současného systému iVysílání bylo vyvinuto v roce 2009, a to jako monolitický celek, k němuž se postupně doplňovaly různé funkční části dle aktuálních potřeb. Jednalo se například o změnu přehrávače, implementaci DRM – systému pro ochranu autorských práv, nebo řešení nových možností spojených s olympijskými hrami, kdy jsme potřebovali odbavit paralelní živé vysílání na 10 online kanálech s flexibilním programem,“ vysvětluje výkonný ředitel pro nová média Marek Doležel. „Spuštěním nové generace iVysílání se odkláníme od původního technologického monolitu k nové komplexní architektuře skládající se z ekosystému desítek různých mikroslužeb, které budou řešit účinně konkrétní menší úlohy. V budoucnu tak budeme efektivněji čelit větším špičkám návštěvnosti a odbavování videa bude spolehlivější,“ doplňuje.
Na iVysílání přicházejí první web-only pořady
Souběžně s vývojem platformy iVysílání se Česká televize zaměřila i na vývoj nových formátů, které budou exkluzivně dostupné pouze na internetu. „Je to pro nás skvělá příležitost, jak přinést zajímavý obsah i mladším nebo úžeji zaměřeným diváckým skupinám, jak si vyzkoušet nové formáty a technologie, nebo jak zapojit tvůrce, se kterými jsme třeba doposud nespolupracovali. Ještě letos nabídneme internetovým divákům cykly RapStory, Do divočiny a Kritika budoucnosti,“ říká ředitel Dvořák.
Dalším by podle dřívějších zpráv měl být desetidílný seriál z prostředí brněnské střední školy nazvaný TBH režisérky Lucie Kajánkové. Ten letos v září vyhrál soutěž webových sérií na mezinárodním festivalu televizní tvorby Serial Killer v Brně. Tam také Česká televize čtveřici novinek pro svou videotéku představila. Část seriálu RapStory promítala také v srpnu na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.
- RapStory (kreativní producent ČT Jakub Mahler) je dokumentární série o českém rapu režírovaná Šimonem Šafránkem, má 10 dílů.
- Kritika budoucnosti (kreativní producent ČT Tomáš Baldýnský) je dvanáctidílná populárně-naučná show s youtubery Martinem Rotou a Patrikem Kořenářem.
- Šestidílná série Do divočiny (kreativní producent ČT Radomír Šofr) zachycuje výpravy do české přírody v konceptu a podání Prokopa Pitharta, v režii Davida Brázdy.

Protagonisté chystaného seriálu ČT o teenagerech TBH, druhá zprava režisérka Lucie Kajánková

Indy a Wich v seriálu RapStory. Foto: ČT

Hugo Toxxx v seriálu RapStory. Foto: ČT

Martin Rota a Patrik Kořenář v sérii Kritika budoucnosti. Foto: Jaroslav Fikota

David Brázda a Prokop Pithart v sérii Do divočiny. Foto: ČT
Prostor v iVysílání dostane nově také zahraniční tvorba určená výhradně pro online platformu. V průběhu prosince to bude konkrétně legendární kanadská fantasy Dům plný strachu, německo-italský film Momo natočený podle předlohy Michaela Endeho, autora románu Nekonečný příběh, a současná dokumentární série z Dánska Jsme svoji, mapující první rok manželství páru narozeného s Downovým syndromem.

Čestmír Strakatý odchází z Reflexu, opouští Prostor X

Z ČT odchází Alžběta Plívová, vedoucí komunikace a autorka ČT Edu

Nikdo už nestojí o hypertextové odkazy
