V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Startuje platforma Zlepšeme Česko, umožní řešit komunální problémy přes mobil

K nahlášenému podnětu lze připojit i fotografii

K nahlášenému podnětu lze připojit i fotografii

Zjednodušit komunikaci s radnicí či starostou, propojit sousedské komunity bez zásahu samosprávy nebo urychlit řešení běžných komunálních problémů prostřednictvím anket nebo participativních projektů v místě bydliště, vše s celorepublikovým pokrytím. To jsou ambice nového projektu Zlepšeme Česko, který spouští zakladatel Mobilního rozhlasu Ondřej Švrček. Iniciativa, která vznikla s podporou pořadatelů výroční akce Ukliďme Česko, by měla podle tvůrců ušetřit desítky milionů z obecních kas.

Platforma má za úkol zjednodušit a oprostit od byrokracie běžné úkony, jako jsou hlášení nalezených předmětů, zaběhlého psa, černé skládky, špatně osvětleného přechod a dalších. „Češi mají obrovskou chuť pomáhat a zlepšovat svět kolem sebe. Největší bariérou je však byrokracie, která je s tím spojená a z ní vyplývající časová náročnost. Doručit samosprávě běžný občanský podnět bývá složité a ne vždy to vede k výsledku,“ říká Švrček, autor platformy a šéf firmy Neogenia, jež novou aplikaci vyvinula. „V době, kdy takřka každý vlastní chytrý telefon, chceme ukázat cestu, jak může každý zanechat otisk na kvalitě života v Česku. A to doslova – nic jiného než displej telefonu a chuť pomáhat k tomu nebude potřebovat.“

Zlepšeme Česko slouží k hlášení občanských podnětů, jako třeba nalezený pes

Zlepšeme Česko slouží k hlášení občanských podnětů, jako třeba nalezený pes

Jedním z cílů aplikace je propojit občany jen s tématy, které jsou pro ně relevantní. Pokud se tedy někde zaběhne pes, uvidí tuto zprávu pouze lidé z katastru obce a okolí, kteří v aplikaci nahlásili zájem o pomoc s pátráním po ztracených zvířatech. Zprávy navíc prochází manuální kontrolou, která vyřazuje případný spam. Do budoucna by je měla vyhodnocovat umělá inteligence. „Za dva roky fungování chytré komunikace v České republice máme vyzkoušeno, že tímto přístupem dokážeme ušetřit desítky milionů korun z obecních pokladen za jedinou dekádu,“ doplňuje Švrček.

Zlepšeme Česko zároveň umožní propojit všechny existující aplikace na hlášení podnětů do jedné platformy. Zapojí se do ní i mobilní rozhlasy jednotlivých obcí, kterých je už víc než 350. Odpadne tak komplikované hlášení podnětů přes vzájemně nekompatibilní městské aplikace, kterých jsou dnes desítky. Konsolidace pomůže i při integraci záchranných nebo bezpečnostních složek do celé infrastruktury chytré komunikace.

Zlepšeme Česko je propojena i s rychlými kontakty na záchranné služby či policii

Zlepšeme Česko je propojena i s rychlými kontakty na záchranné služby či policii

Aplikace přehledně zobrazí aktuální novinky z okolí

Aplikace přehledně zobrazí aktuální novinky z okolí