Pavle Holcové, spolupracovnici zavražděného žurnalisty Jána Kuciaka, slovenští kriminalisté při osm hodin trvajícím výslechu zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům, jež s Kuciakem nesouvisejí, píše Sme. Novinářka odmítla poskytnout k mobilu kódy, policisté se je pokusí prolomit. „Enormní zájem měli na tom, abych jim řekla, co vím o slovenských podvodech na DPH a podnikání Mariána Kočnera. Když jsem jim odpověděla, že jsem se tím nezabývala a detaily k těmto případům nemám, nevěřili mi,“ řekla Holcová ČTK. Pak výslech popsala blíž. Český Nadační fond nezávislé žurnalistiky žádá, aby policie okamžitě telefon Holcové vrátila.

Startuje web Perspektiva, přinese původní videa

David Randuška, Marek Jiří Potužník a Vladan Vaněk budou natáčet rozhovory a reportáže.

Helena Třeštíková v rozhovoru s Vladanem Vaňkem

Helena Třeštíková v rozhovoru s Vladanem Vaňkem

Na internetu startuje audiovizuální projekt Perspektiva. Nové médium staví na videu, chce přinášet rozhovory a reportáže. Obsah tvoří tři rubriky – Přímý úhel nabídne aktuální publicistiku a rozhovory, Reflektor představí „příběhy lidí, kteří nerezignovali pod tíhou osudu“, Retrospektiva poukáže na české události 20. století pohledem jejich přímých aktérů. Autorský tým tvoří David Randuška z České televize, Marek Jiří Potužník a Vladan Vaněk, bývalý redaktor v České televizi a Economii, nyní pracovník PR agentury FleishmanHillard. „Spojuje nás pozitivní pohled na svět, touha tvořit a dělat novinařinu bez kompromisů,“ prohlašují. „Cílem Perspektivy není šokovat, ale otevírat cesty k pojmenování věcí, které se dějí nejenom v české společnosti. Přáli bychom si být důvěryhodným protipólem všech konspiračních webů, fake news a propagandy. Přicházíme s obsahem, který nepodléhá žádnému ekonomickému ani politickému tlaku,“ tvrdí.

„Plánujeme vydávat dvě až tři videa týdne. První video chceme vždy vydávat v pondělí, další v průběhu týdne,“ přiblížil Vladan Vaněk pro Médiář. Platit provoz bude zatím trio tvůrců z vlastního. „Uvědomujeme si, že pro životaschopnost projektu je to neudržitelné. Zvažujeme proto spolupráci s klíčovými partnery, crowdfunding či žádost o některý z grantů,“ plánují. Že pracuje v PR agentuře, to se podle Vaňka v novém médiu neprojeví. „Původní profesí i vzděláním jsem novinář a z této zkušenosti budu při přípravě videí vycházet,“ argumentuje. „Nehledě na to, že pracuji v korporátním týmu a pro mé klienty je prioritní objevovat se převážně v mainstreamových médiích.“

V první vlně poskytli Perspektivě rozhovor expremiér Petr Pithart, dokumentaristka Helena Třeštíková, hudebník Milan Cais, paralympionik a mistr světa v plavání Jan Povýšil, psychiatr Radkin Honzák, zakladatel a šéf Člověka v tísni Šimon Pánek či anesteziolog a olympijský vítěz Lukáš Pollert. Mezi respondenty Perspektivy bude i Daniela Drtinová z DV TV.