Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Stát má pravidelně podporovat film z rozpočtu

Novela audiovizuálního zákona zajišťuje českým tvůrcům 200 milionů Kč z rozpočtu a pro zahraniční filmaře, aby točili v Česku, pobídky až 800 milionů ročně.

  • ČTK
  • 02. 07. 2015 00:30

Státní fond kinematografie by měl pravidelně dostávat ze státního rozpočtu kolem 200 milionů Kč ročně. Umožňuje to novela audiovizuálního zákona, kterou ve středu schválila vláda a nyní ji budou projednávat zákonodárci. Příští rok by mělo na výrobu nových českých filmů jít 180 milionů Kč, řekl novinářům ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Vláda zavádí novelou zákona o audiovizi velmi významnou změnu v podpoře českého filmového průmyslu ze strany státu. Poprvé dojde k systémové podpoře kinematografie ve formě pravidelné dotace,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Novela zajistí pro českou kinematografii stabilní zdroj financování, umožní výrobu náročnějších a koprodukčních děl i potřebnou propagaci českého filmu,“ dodal.

Podle Hermana bude tento pravidelný příspěvek určen přímo na financování českého filmu. „Schválení této naší novely zákona je skutečným průlomem v historii podpory českého filmu,“ tvrdí ministr. „Tato změna umožní plně využít kapacitu českého filmového průmyslu,“ doplnila ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Druhou zásadní změnou je úprava poskytování filmových pobídek. V současné době se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo jít kdykoliv během roku. Změna by měla zamezit odchodu zahraničních produkcí do jiných států. Na letošní rok se na pobídky počítá až s částkou 800 milionů Kč.

Podle Ludmily Claussové z České filmové komise novela napomůže návratu velkých studií do České republiky. „Pobídky sice nějak fungovaly, ale v režimu neslučitelném s plánováním filmové výroby. Úprava pobídkového schématu tak, aby pro podávání žádostí byl otevřený celoročně a rozpočet se nevyčerpal hned v únoru, je nezbytný krok k plnému využití potenciálu našeho filmového průmyslu,“ řekla Claussová ČTK. Na nedávném setkání se zástupci největších studií a produkčních společností v Los Angeles se přesvědčila, že změna by mohla Česko vrátit mezi nejžádanější destinace pro natáčení v Evropě. Dosud jsou jimi Londýn, Berlín a Budapešť.

Útrata zahraničních produkcí v Česku od zavedení pobídek před čtyřmi lety roste. Letos eviduje fond kinematografie zájem o pobídky za 1,2 miliardy Kč. Jde o 71 zahraničních a domácích projektů s termínem natáčení 2015 až 2016.

„Při současném rozpočtu na filmové pobídky ve výši 800 milionů Kč je Česko schopno ročně přilákat investice přesahující čtyři miliardy; náš filmový průmysl by však byl schopen obsloužit větší poptávku. Je škoda této kapacity nevyužít a ‚posílat‘ producenty ke konkurenci,“ komentovala to Fraňková. V příštích šesti měsících se v Česku chystá několik projektů. V první půli července se začne natáček snímek Velké Británie, Francie a Česka Anthropoid o atentátu na Heydricha. Začátkem června se ozvala první klapka akčního seriálu Legends z produkce Fox 21 se Seanem Beanem. V září začne natáčení dramatu The Zookeeper’s Wife s Jessicou Chastainovou.

Novela by měla přinést také větší transparentnost rozhodování členů rady fondu. „Bude zveřejňováno bodové hodnocení každého radního v případě každého posuzovaného projektu. Každý bude muset obhájit své rozhodnutí,“ uvedla k tomu ředitelka fondu kinematografie.