Stát vyzkouší na školách „medové snídaně“

Do škol nižších stupňů míří zkušební fáze kampaně podle slovinského vzoru, která má pomoci včelařům. Med by měl být ke koupi i v prodejních automatech.

Děti z českých mateřských škol a prvního stupně základních škol dostanou zdarma med, máslo a chleba v rámci pilotního projektu nové státní kampaně Medové snídaně. Kampaň se inspirovala stejnojmenným projektem, který se koná vždy v listopadu ve Slovinsku. Do českého projektu investuje ministerstvo zemědělství přes 100.000 Kč. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL).

Medové snídaně proběhnou v první fázi v Praze, v Brně, v Liberci a ve Zlíně. Celkem bude do akce zapojeno 1.500 dětí. V příštím roce by se měla zopakovat na větším počtu škol. Dodání chlebu, másla i medu zajistí v rámci tohoto projektu ministerstvo. Podle Jurečky tím chce otevřít dveře včelařům, aby vznikla symbióza mezi nimi a školami a mohli pro tento projekt využít například i prodejních automatů, které ve školách jsou. „Nabízíme možnost využití části dotačních prostředků, konkrétně až 40 %, na nákup těchto automatů. Je otázka, jaká bude poptávka. V případě prodejců ovocných šťáv jsme už zájem zaznamenali a je zde možná i vzájemná kooperace prodejců šťáv a medu,“ uvedl Jurečka.

„Do školek a škol přijdou přímo praktičtí včelaři, aby přístupnou formou děti seznámili s přírodními produkty a jejich významem. Vytipovali jsme několik základních škol a ve spolupráci s jejich vedením provedli formu interaktivní výuky. Překvapivé bylo, že řada dětí, zapojených do projektu, med dosud nikdy neochutnala,“ uvedl předseda Svazu včelařů Karel Brückler. Podle něj byli konkrétně žáci školy Dědina vyzváni, ať zvednou ruku, pokud nikdy neokusili med, na což jich zareagovala zhruba polovina.

V letošním roce už ministerstvo podle Jurečky s dalšími marketingovými aktivitami na podporu tohoto projektu nepočítá, o podpoře v příštím roce rozhodne i současný zájem škol.