„Státní peníze na podporu českých prodejců můžou skončit jako dividendy v zahraničí“

„Několik pražských obchodních center už nájemce v krizi odkazuje, aby si na placení nájmu vzali úvěr, jímž se teď český stát snaží podpořit firmy, aby nepropouštěly své zaměstnance,“ píše Jiří Vlček z firmy Inexad Fashion, která provozuje obchody T. M. Lewin a Boux Avenue.

Miliardy korun, které v současnosti pumpuje vláda Andreje Babiše do české ekonomiky na podporu českým živnostníkům, mohou skončit v rukou zahraničních vlastníků nemovitostí. Velká část budov, ve kterých mají své provozovny čeští podnikatelé a živnostníci, je vlastněna zahraničními fondy. Majitelé těchto nemovitostí měli ještě před vypuknutím krize výraznou vyjednávací sílu, kterou využívali při sjednávání podmínek nájmu s menšími českými firmami. A nyní, v době krize, jsou tyto tvrdé podmínky likvidační pro mnoho obchodníků.

To obzvláště platí pro velká obchodní centra, která jsou téměř z většiny vlastněna zahraničními fondy. Několik pražských obchodních center už svým nájemcům avizovalo, že i v této krizové situaci budou vyžadovat placení nájmů v plné výši. Zároveň své nájemce odkazují na to, aby si na zaplacení nájmu vzali úvěr, kterým se nyní český stát snaží podpořit firmy, aby nepropouštěly své zaměstnance.

Domníváme se, že pokud chce naše vláda skutečně pomoci českým firmám a zamezit propouštění, musí zásadním způsobem vstoupit do těchto nájemních vztahů. Zejména je potřeba dát nájemcům možnost vyjednat s majiteli nemovitostí nové podmínky nájmu, při kterých budou schopni fungovat a nepropouštět své zaměstnance i v době ekonomické krize, která bezpochyby přichází. Bez tohoto zásahu velká část státní pomoci firmám, kterou čeští daňoví poplatníci budou splácet ještě mnoho let, může skončit jako zisky v rukou zahraničních investorů.

Toho si je vědoma i polská vláda, která tento víkend schválila zákon, díky kterému nemusí obchodníci v obchodních centrech platit nájem v době, kdy jsou centra zavřená, a zároveň jim dává možnost vyjednat s pronajímateli nové podmínky nájmu, které zajistí, že ani v budoucnu nebudou muset propouštět.

Autor je jednatelem společnosti Inexad Fashion, která vlastní obchody T. M. Lewin a Boux Avenue, provozované v různých nákupních centrech