Středočeský kraj zrušil pokutu 250.000 Kč pro Babiše za ovládání médií

Pokutu v říjnu uložil černošický městský úřad za přestupek proti zákonu o střetu zájmů.

  • ČTK
  • 17. 11. 2021 15:00

Středočeský kraj zrušil pokutu 250.000 Kč, kterou premiérovi Andreji Babišovi (ANO) uložil v říjnu černošický městský úřad za přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Kraj to uvedl na svém webu, jak upozornily Seznam Zprávy. Rozhodnutí je pravomocné. Podle názoru černošického úřadu se Babiš dopustil přestupku proti zákonu o střetu zájmu tím, že ovládá média. Středočeský kraj ale uvedl, že ve stejné věci už jednou pravomocné rozhodnutí padlo a znovu stejný přestupek řešit nelze.

Černošický úřad je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije. V obdobném řízení v roce 2019 už uložil Babišovi pokutu 200.000 Kč. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán ale řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal.

Letos v lednu se na černošický úřad obrátila protikorupční organizace Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Nový podnět se podle ní týkal společnosti Mafra Print ze skupiny Agrofert, která v původním řízení nefigurovala. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení a rozhodly o pokutě 250.000 Kč.

Babiš se proti ní odvolal a Středočeský kraj mu nyní dal za pravdu. „Důvodem pro vyhovění odvolání obviněného je existence tzv. překážky věci rozhodnuté, jelikož o totožném skutku již bylo v předchozí době pravomocně rozhodnuto Krajským úřadem Středočeského kraje (rozhodnutím ze dne 26. 9. 2019). Podle zákona nikdo nemůže být obviněn z přestupku za skutek, o němž již bylo v jiném řízení proti téže osobě pravomocně rozhodnuto,“ uvedl úřad na svém webu.