
Otázky v superdebatě České televize pokládala i virtuální moderátorka Matylda. Repro: ČT24
Dvouhodinovou závěrečnou předvolební diskusi České televize ve středu večer sledovalo 1,03 milionu diváků v obecné cílové skupině starších 15 let, dvě třetiny z nich přitom starší než 54 let. Ukazují to data, která publikoval web Mediaguru. ČT doplnila, že na ČT1 pořad sledovalo 704.000 lidí, na ČT24 dalších 322.000. Celkový zásah činil 1,78 milionu diváků, jde o počet těch, kdo pořad zapnuli aspoň na tři minuty. „Pořad sledovali víc muži (32,6 %). Nadprůměrné byly výsledky u středoškoláků a vysokoškoláků (37,2 %), z regionálního hlediska pak zejména u diváků v Praze a největších městech,“ uvedla Česká televize. Ta svou superdebatu z prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy vysílala 6. října od 20 hodin, a to zároveň na programech ČT1 a ČT24. Zúčastnilo se jí osm lídrů stran, hnutí a koalic.
Vůbec poprvé v historii předvolebních televizních debat v Česku jim otázky kromě moderátorky Světlany Witowské pokládala také umělá inteligence. Ta dostala podobu virtuální moderátorky Matyldy. „Dostala k dispozici programy stran, hnutí a koalic týkající se budoucnosti a digitalizace, a také životopisy jednotlivých předsedů. Z nich vytvořila několik otázek,“ přiblížil zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský.
Na rozvoji pokročilé umělé inteligence se podílejí čeští vědci ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se virtuální Matylda optala, jak si představuje svět budoucnosti a co v ní bude dělat. Směrem k lídrovi Spolu Petru Fialovi vznesla otázku, zda by umělá inteligence měla být regulována vládou, vyznělo to ale jako oznamovací věta. „Umělá inteligence není úplně dokonalá a v češtině neumí otazníky,“ podotkla Witowská. „Mám radost z toho, že Matylda nemůže volit, doufám, že nikdy volit nebude,“ reagoval mimo jiné Fiala.
Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa čekala otázka, zda dětem ve školách povolit aplikace jako WhatsApp, Snapchat, Instagram či TikTok. „Kdybyste se v budoucnost narodil stejný jako dnes, jen byste byl robot nebo android, co byste na sobě změnil?“ zaznělo od Matyldy směrem k předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Zuzany Majerové Zahradníkové (Trikolora, Svobodní, Soukromníci) se ptala na případné uzákonění věkové hranice pro pořizování selfie, aktivitu na sociálních sítích a hraní počítačových her.
Tomio Okamura z SPD odpovídal, co by dělal, kdyby měl superschopnost a jaká by to byla. Okamura ocenil „sympatický vzhled Matyldy“. „Když jsem v Japonsku viděl právě tuhle umělou inteligenci a různé roboty, většinou to jsou právě sympatické ženy a mají velmi atraktivní vzhled. Takže je vidět, že Česká televize jde správným směrem,“ podotkl lídr SPD.
Vít Rakušan z hnutí STAN, které kandiduje v koalici s Piráty, měl reagovat na to, zda by systém měl vypočítávat daně automaticky, bez lidské účasti. A Robert Šlachta z Přísahy se měl na popud umělé Matyldy vyjádřit, co je podle něj na dnešním internetu nejhorší.

Moderátor Michael Rozsypal uvedl vlastní online pořad

TV Seznam uvádí vlastní seriál „o ukrutně statečných myslivcích“ Revír

Komentátor David Klimeš odchází z Aktuálně.cz

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude Pavel Švec
