V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Superšéf Novy Sarbu na Foru 2000: věřme médiím, nebo aspoň sobě

Adrian Sarbu vystoupil na pražském Žofíně na konferenci o médiích a demokracii.

Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Iveta Radičová a Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Iveta Radičová a Adrian Sarbu na Foru 2000, oba s iPady. Foto: Ondřej Besperát

Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Program panelu s Radičovou a Sarbuem, moderovaným Ivem Mathé

Program panelu s Radičovou a Sarbuem, moderovaným Ivem Mathé

Médiím bychom měli věřit, nemáme totiž na výběr, řekl Adrian Sarbu, prezident mediální společnosti CME, vlastníka televize Nova a stanic v dalších pěti státech střední a východní Evropy, dnes dopoledne na pražském Žofíně, na konferenci Forum 2000, v panelu věnovaném právě důvěryhodnosti médií a důvěře v ně.

Superšéf Novy je přesvědčen, že v novinách i televizích pracují čestní profesionálové. „Buďme v klidu, věřme médiím, a pokud nevěříme médiím, věřme sami sobě, jak už říkal John Lennon,“ řekl Sarbu. Apeloval tak na zdravý rozum, selský rozum, a kritický přístup, který by měl při konzumaci mediálních obsahů uplatnit každý. „Zlé mediální společnosti, ti dveřníci, jsou slabší a slabší, zatímco my jako jednotlivci jsme silnější a silnější,“ podotkl ke změnám ve fungování médií a technologiím, umožňující čím dál účinnější zpětnou vazbu.

Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, která svým vystoupením panel zahájila, kritizovala zestejňování mediální produkce pod tlakem komercionalizace. „Když reality show, tak všude. Když jiný typ show, tak všude. Když reklama, tak všude. Nemáte úniku, pokud nebude únikem slušná veřejnoprávní mediální práce,“ vyzdvihla instituce financované diváky, z koncesionářských poplatků.

S tím Sarbu nesouhlasil, veřejnoprávní televize podle něj nedělají veřejnou službu, ale komerci, přitom za veřejné peníze. Trpí podle něj totiž komplexem, neboť fungují v prostředí, v němž většina televizních stanic - včetně největších zpravodajských v anglicky mluvících zemích - pracuje na principu zábavy.

Tázán na internet a nová média obecně, Sarbu odpověděl: „Vidím jen výhody. Širší možnosti pro každého, jak se vyjádřit.“

S Radičovou se naopak shodli na tom, že vlastní kritický přístup je nutnost. „Musíte si vyskládat obraz pravdy sami. Čím víc je informaci, tím víc je na subjektiviním posouzení každého média, co zařadí. Nečekejte, že vám jedno přinese všeobjímající obraz pravdy,“ uvedla slovenská expremiérka. „Pokud nemůžete věřit CNN ani BBC, věřte jim natolik, nakolik je to pro vás ještě pohodlné,“ doporučil televizní manažer.