Superšéf Novy Adrian Sarbu končí, rezignoval na funkci prezidenta a generálního ředitele CME

Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Adrian Sarbu rezignoval na funkci prezidenta a generálního ředitele CME, která je vlastníkem televize Nova. Informovala o tom dnes firma v tiskové zprávě, aniž by sdělila proč. „Moje mise v CME je splněna,“ prohlásil Sarbu, který přitom na jaře prodloužil kontrakt o další tři roky do prosince 2016. Kvůli předání funkcí zůstane zaměstnancem jen do 1. ledna 2014.

Na hladké předání vedení má dohlédnout člen představenstva Duco Sickinghe. Ten má také vést komisi ředitelů, která vybere řádného Sarbuova nástupce.

„Fakt, že Adrian rezignoval, neznamená sám o sobě vůbec nic. Snad jenom to, že většina manažerů CME a Novy se bude klepat ještě víc. Tentokrát nad hrůznou představou, kdo by jej mohl nahradit,“ komentuje na Facebooku dlouholetý ředitel zpravodajství Novy Martin Ondráček. Weby Borovan.cz a pak také Motejlek.com napsaly, že Sarbua nahradí výkonná ředitelka HBO Central Europe Linda Jensen.

CME a HBO v Česku spojuje významný spoluvlastník, americký mediální koncern Time Warner. V CME, zadlužené miliardou dolarů, drží 49,9 %.

Rezignace Sarbua, který televizím v šesti zemích, kde CME působí, vládl tvrdou rukou, přichází necelý měsíc poté, co v Česku firma oznámila, že nová obchodní politika srazila pololetní tržby televize Nova o 39 % a její tržní podíl spadl na 44 %.

Do té doby měly české aktivity vždy nejvyšší tržby ze skupiny CME, letos se poprvé propadly za Rumunsko. V Česku se Nova letos v pololetních tržbách propadla na úroveň Primy. Představenstvo CME nicméně dnes oficiálně oznámilo, že strategii navýšení cen reklamy bez dosud obvyklých slev i zvýšení poplatků distributorům podporuje.

Sarbu začínal se CME jako její partner v Rumunsku, když tam CME v roce 1995 spouštěla stanici Pro TV. V letech 2007 až 2009 byl Sarbu provozním ředitelem CME, od roku 2009 působil jako prezident a generální ředitel skupiny, která kromě Česka a Rumunska operuje také na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku a Bulharsku.

Sarbu měl zůstat v čele CME až do prosince 2016, a to na základě prodlouženého kontraktu s ročním platem 1,8 milionu dolarů; předchozí měl do prosince 2013. Yahoo Finance letos informovala, že pokud by se firma rozhodla ukončit dobrovolně kontrakt dříve nebo ho neprodloužila, dostane Sarbu odstupné od 3,6 milionu do 5,4 milionu dolarů, v závislosti na době ukončení dohody. Místo odstupného může firma také jmenovat Sarbua šéfem rumunských operací.

V dubnu 2012 v pražském Jazz Docku na večírku show Hlas Česko Slovenska, v pozadí Dara Rolins. Foto: Profimedia

V dubnu 2012 v pražském Jazz Docku na večírku show Hlas Česko Slovenska, v pozadí Dara Rolins. Foto: Profimedia

Adrian Sarbu v březnu 2011 na plese seriálů Novy na pražském Žofíně. Foto: Profimedia.cz

Adrian Sarbu v březnu 2011 na plese seriálů Novy na pražském Žofíně. Foto: Profimedia.cz