Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Švédský mikroplatební systém Flattr chce získat české vydavatele a čtenáře

Původem švédská mikroplatební služba Flattr.com, umožňující čtenářům podpořit bloggery, muzikanty či publicisty, se dočkala české lokalizace. Čeština se stala teprve šestým jazykem, ve kterém je Flattr možné používat.

„Motto projektu zní ‚velká změna pomocí malých plateb‘. Podpořit tvůrce obsahu je díky němu stejně náročné, jako kliknout na facebookové tlačítko ‚To se mi líbí‘,“ uvádí David Antoš, zakladatel dobrovolnické skupiny Český Flattr, která o tuzemskou verzi služby pečuje.

Flattr funguje podobně: uživatel si nastaví, jak velkou měsíční částku je ochoten svým oblíbeným autorům a projektům celkem přispět. Pak kliká na zelenooranžová tlačítka Flattr, umístěná na jednotlivých webech. Na konci měsíce se všechna jeho kliknutí sečtou a „oflattrovaní“ autoři se o uživatelem nastavenou částku podělí rovným dílem.

Flattr si z vybraných prostředků nechává 10 % na provoz. „Nabít“ peníze lze prostřednictvím platební karty, bankovním převodem z účtu nebo ze systému PayPal. Zasílání peněz přes SMS funguje zatím pouze ve Švédsku.

Kumulativní počet kliknutí je po dvou letech existence projektu téměř 1 milion, průměrná hodnota jednoho kliknutí se dlouhodobě pohybuje okolo 60 eurocentů (zhruba 15 Kč).

Peníze přímo tvůrcům

Německý podcaster Tim Pritlove, jeden z nejúspěšnějších autorů na Flattru, dokáže díky službě získávat 2500 eur měsíčně.

„Je možné diferencovat tlačítka podle autorů, což by minimálně u větších projektů bylo doporučeníhodné. Lidé mají psychologicky tendenci raději přispět konkrétní osobě než anonymní redakci. Jakým způsobem se pak autor s médiem domluví, je přitom vedlejší,“ přiblížil Médiáři Antoš.

Právě personalizace odměňování, jinými slovy placení konkrétním tvůrcům je jednou z hlavních cest, jakou chtějí čeští dobrovolníci službu mezi místními vydavateli a uživateli propagovat. Stránek v systému zatím není moc. „V dubnu jsme během pouhého jednoho měsíce Flattr lokalizovali, v dalších měsících bychom se rádi zaměřili na popularizaci,“ předeslal David Antoš.

Ze známých obsahových webů už švédský systém mikroplateb využívají tvůrci videocastu Digit.cz, filmový kritik František Fuka či publicisté Daniel Dočekal a Patrick Zandl.