V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Syndikát novinářů má od státu dostat 292 milionů Kč, potvrdil soud

Rozsudek je pravomocný. Syndikát původně chtěl 302 milionů Kč.

Novinářský syndikát jednu dobu sídlil v Pařížské 9. Repro: Google Street View

Novinářský syndikát jednu dobu sídlil v Pařížské 9. Repro: Google Street View

Ministerstvo financí má vyplatit Syndikátu novinářů ČR 292 milionů korun jako náhradu za nové sídlo, které nakonec nepostavilo. Loňský verdikt obvodního soudu dnes potvrdil Městský soud v Praze. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Soud určil, že stát musí peníze vyplatit do 30 dnů od nabytí právní moci verdiktu.

Podle předsedy syndikátu Adama Černého se částka skládá ze 191 milionů Kč jako náhrady škody a zbytek tvoří úroky. Právní zástupkyně ministerstva financí se k rozhodnutí odmítla vyjádřit.

Jak novinářské sdružení s penězi naloží, není podle Černého zatím zřejmé. Rozhodne o tom prý valná hromada, která má zhruba padesát členů a koná se letos 6. června. Černý předpokládá, že se využijí hlavně úroky, nikoliv jistina. Způsobů využití se podle něj nabízí celá řada, například by to mohla být podpora různých projektů. Peníze půjdou ve prospěch novinářů, řekl ČTK Černý.

Kromě něj organizace sdružuje jen málo význačných, aktivních žurnalistů.

Začátek sporu spadá do roku 1967. Tehdejší Svaz československých novinářů převedl na stát dvě budovy nad Václavským náměstím. Později tam místo nich vyrostla novostavba Federálního shromáždění. Stát se na oplátku v hospodářské smlouvě zavázal, že novinářské organizaci postaví nové sídlo v proluce u Jiráskova mostu.

Nové sídlo se přitom nikdy stavět nezačalo. V proluce původně přislíbené novinářské organizaci po letech vyrostl Tančící dům architektů Franka Gehryho a Vlada Miluniče. Ještě dříve stát s novináři jednal například o parcele v Nekázance nebo budově nad stanicí metra Můstek.

Po roce 1989 se syndikát neúspěšně pokusil získat do svého vlastnictví aspoň jeden ze dvou domů v Pařížské, které mezitím dostali k bezplatnému užívání dva domy v Pařížské ulici - o jeden přišli v roce 1991 kvůli restitucím, druhý - číslo 9 - léta užívali, než jej stát převedl z ministerstva financí na ministerstvo kultury s tím, že ji dostane Státní památkový ústav, ovšem pak ho stát prodal.

Sdružení má nyní kancelář na pražském Senovážném náměstí, v komplexu budov v čísle 23.

Spor trval devět let

Žalobu na stát podal syndikát v roce 2005. Soud ji ale zamítl jako předčasnou. O sedm let později, po zásahu Nejvyššího soudu, justice pravomocně uznala nárok profesního sdružení jako důvodný. Nyní soud řešil konkrétní výši odškodného, které má syndikát dostat. Původní nárok se pohyboval kolem 302 milionů Kč za nesplnění hospodářské smlouvy.

„V září 2013 Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl tak že, Syndikátu novinářů přiznal částku zhruba 191 milionů Kč spolu s úrokem z prodlení a v rozsahu částky zhruba 110 milionů Kč žalobu zamítl. Dnes Městský soud v Praze rozsudek soudu prvého stupně potvrdil,“ upozornilo ministersto financů.

Syndikát novinářů České republiky má podle Černého zhruba 2.400 členů. V posledních letech prý zaznamenává „mírný pokles“. Ročně prý hospodaří se zhruba milionovým rozpočtem, který tvoří členské příspěvky a výnos z majetku.