T-Mobile i Radiokomunikace spouštějí „internet věcí“

T-Mobile novou technologií zamíří na firemní zákazníky, prodávat chce hlavně roční předplatné. Radiokomunikace zatím mluví jen o „připravenosti pro masivní nasazení“.

Mezi zařízení využívající internet věcí patří třeba inteligentní hydrant

Mezi zařízení využívající internet věcí patří třeba inteligentní hydrant

Mobilní operátor T-Mobile a také konkurenční České Radiokomunikace zahajují provoz takzvaného „internetu věcí“, tedy bezdrátových sítí, v nichž se mohou propojit běžné domácí spotřebiče a zařízení v obydlích či jiné technologie ve veřejném prostoru. V obou případech jde o zkušební provoz. T-Mobile přitom oznámil, že vychází z technologie Sigfox, Radiokomunikace uvedly obecně, že využívají standard LoRa (Long Range).

Pilotní projekt T-Mobilu běží na čtyřech vysílačích v Praze a má trvat přibližně do konce srpna. Zkoušet se má na skutečných zařízeních v reálném prostředí - půjde třeba o sledování železničních vagónů nebo monitoring volných parkovacích míst. Pokud testování dopadne bez problémů, má se začít postupně budovat celoplošná síť zhruba 500 vysílačů po celé republice.

Cílem pilotu T-Mobilu je ukázat možnosti sítě různým partnerům z řad firem, ty bude pro operátora vyhledávat firma Blue Cell Networks. Na přelomu června a července proto T-Mobile počítá s větší komunikací zaměřenou na tyto společnosti, při které jim nové služby představí. Cenová politika sítě přitom stojí především na ročním předplatném za konkrétní zařízení, které ji využívá.

Internet věcí je založen na tom, že prakticky jakékoli zařízení bude schopné vysílat určité informace přes internet. Má to přitom znamenat nízkou energetickou náročnost pro koncová zařízení, neboť ta nepotřebují přenášet velké objemy dat, což umožní dlouhou výdrž baterií. „Baterie v zařízeních pak vydrží třeba deset let,“ uvedl ředitel inovací T-Mobile Milan Hába.

Radiokomunikace zatím hovoří o internetu věcí v obecnější rovině. Zatím jen oznámily, že dosavadní výsledky jejich testů potvrdily „připravenost technologie pro masivní nasazení“.