Tabery: rozhodnutí nepsat o Bakalovi bylo chybné

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery prohlásil, že předloňské rozhodnutí nepsat o majiteli Economie Zdeňku Bakalovi změnil - proto, aby to nevypadalo jako „snaha o nějaké ticho“.

Erik Zabery v Newsroomu ČT24

Erik Zabery v Newsroomu ČT24

Po roce a sedmi měsících šéfredaktor názorového týdeníku Respekt Erik Tabery veřejným prohlášením ruší svůj postoj ze září 2013, že časopis nebude psát o Zdeňku Bakalovi, majiteli vydavatelství Economia, které produkuje mimo jiné právě Respekt. „Bylo to chybné rozhodnutí. Ačkoli to je pravidlo v některých zahraničních redakcích běžné, načasování bylo špatné,“ napsal Tabery v eseji ve vydání časopisu z minulého pondělka. Prakticky totéž zopakoval v neděli večer ve vysílání ČT24, v pořadu Newsroom ČT24.

Z Tabery eseje Média v éře Andreje Babiše z dubna 2015

Situace se změnila i pro Respekt. Když Zdeněk Bakala v roce 2006 týdeník koupil, nevyvolalo to větší ohlas. Pak ale přikoupil ekonomické vydavatelství Economia a následně do médií vstoupil již zmiňovaný Babiš. V redakci jsme řešili otázku, jak se k aktivitám majitele postavit. V té době převládal ve společnosti názor, že média podnikatelé kupují proto, aby psala v jejich zájmu. Rozhodl jsem se proto, že vlastní redakční texty o Zdeňku Bakalovi psát nebudeme, abychom se tomuto podezření vyhnuli.

Bylo to chybné rozhodnutí. Ačkoli to je pravidlo v některých zahraničních redakcích běžné, načasování bylo špatné. Až následně mi došlo, že hromadný vstup českých podnikatelů do médií může vzbuzovat dojem, že hlavním cílem nových poměrů v médiích je ticho. Proto jsem rozhodnutí o majiteli nepsat změnil.

Zdroj: Respekt

Z Taberyho editorialu Bakala, OKD a Respekt ze září 2013

Nikdy jsme neřešili, jestli máme psát pro, či proti jeho zájmům, takovou debatu si ani nepřipouštíme. Zvažovali jsme pouze otázku, zda o jeho aktivitách vůbec psát, či nikoli.

Rozhodli jsme se pro druhou variantu, a to kvůli čtenářům, kteří každý text o majiteli čtou s podezřením a nedůvěrou. Ani oni, ale ani my sami bychom při nejlepší vůli neměli stoprocentní jistotu, jestli naše psaní podvědomě neovlivňuje vztah k vlastníkovi. A je korektní to čtenářům přiznat, což už jsme v minulosti udělali.

Respekt není deník, který musí psát o všem, co se děje kolem, jsme názorový týdeník. Zřejmě jen málokdo by oponoval tomu, že chválit svého majitele by působilo nepatřičně. Pokud ale nemáme někoho chválit, nemůžeme ho ani kritizovat. I proto jsme se rozhodli, že o aktivitách našeho majitele – Zdeňka Bakaly – nepíšeme.

Nebrání nám to samozřejmě otisknout kritický text externího spolupracovníka, jak ostatně činíme na str. 38, kde vychází sloupek Roberta Pelikána, ale vlastní stanovisko psát nebudeme. Je to na Západě standardní přístup. Situaci máme o to snazší, že málokomu se v Česku věnuje větší pozornost než majiteli Respektu. Je tedy pod dobrou kontrolou veřejnosti.

Zdeněk Bakala vlastní Respekt od roku 2006 a během té doby se ani jednou nestalo, že bychom psali v jeho prospěch. Máme to o to snazší, že to nikdy nevyžadoval a do obsahu nezasahoval.

Na našem přístupu se proto nechystáme nic měnit.

Zdroj: Respekt