„Takovej biják na konferenci!“ Třesoucí se klíče Fora 2000 vítězí

Klíče, připomínka roku 1989, třicet let poté jako protagonisté reklamy na letošní Forum 2000, to je podle oborových popravčích jednoznačný vítěz aktuální Reklamní katovny.

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 42. týden 2019

 1. VCCP: Jak obnovit naděje roku 1989 (57 %)
  značka: Forum 2000, klient: Nadace Forum 2000
 2. Work & Hugs: Spojený s přírodou, inspirovaný tebou (45 %)
  značka i klient: Dedoles
 3. Unreal Visual: Be the Show (44 %)
  značka, klient: Live Sweaters
 4. Justmighty: Tak trochu jiný počty (34 %)
  značka: Netbox, klient: Smart Comp
 5. Ester Ledecká a Marek Vašut pro Lidl (34 %)
  značka: Lidl, klient: Lidl Česká republika

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Klíče, co cinkaly, se třesou (57 %)

Konference Forum 2000 vždy na podzim připomíná odkaz Václava Havla a důležitost demokratických hodnot. Letošní 23. ročník akce proběhl v Praze od 13. do 15. října společně s doprovodným Festivalem demokracie, a to pod názvem Jak obnovit naděje roku 1989? Kampaň k tomu běžela v České televizi a v digitálních médiích. Spoty připravila kreativní agentura VCCP s produkcí Target Pictures. Napsal je a režíroval Štěpán Zálešák. „Během sametové revoluce se staly fenoménem cinkající klíče. Ve spotu ke konferenci se klíče třesou znovu – tentokrát proto, abychom o demokracii a svobodu, kterou nám před 30 lety pomohly otevřít, nepřišli,“ říká.

Vilém RubešJá tomu rozumím, všechno správně, ale je to jen kategorie Oživlý brief. Usne u toho i přesvědčenej, o ostatních nemluvě.
Vilém Rubeš

Great and simple idea, scenes are interesting and you want to watch till the end. Scene in a hotel is touching and quite on spot due to migration crisis and current situation in Czechia, it can work without voiceover at the end just with simple subtitles and info about the conference.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováJediná kampaň z tohto týždňa, kde je posolstvo jasné. Nápad s kľúčmi je pekný. Exekučne by to asi išlo vyladiť, ale hej, je to asi dosť low budget, takže v pohode.
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaV kampani je dobře využitá symbolika klíčů. Jen mi obecně přijde, že všechny spoty z období sametové revoluce mají hrozně těžkou, depresivní atmosféru. Vždyť to byla doba plná naděje... Jinak ale moc pěkná práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprVšechny body jsou za myšlenku „chvějících se klíčů“. Ta je skvělá. O to víc mne mrzí, že se ve spotu objevuje řada klišé, která jsou dost chodníková (check-in mladého páru v hotelu). Jsem přesvědčen, že cílovka by zkousla i chytřejší řešení. Ale „chvějící se klíče“ mi nejdou z hlavy...
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákRok 1989 byl nejdůležitější rok mého dosavadního života. Zůstávají z něj v paměti velmi živé a silné stopy. Vůbec nijak se nepodobají tomuto spotu.
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekLíbí se mi ta symbolika. Opravdu ale luxusní hotel odmítá někoho ubytovat kvůli jeho rase? Hledal bych jinou scénu. Jinak to funguje. Chápu to a pamatuju si to. A ty třesoucí se klíče jsou super.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortVážně dobré. Když je za vším dobrá myšlenka, kreativa je mnohem snažší, jak je vidět.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekČoveče, takovej biják na konferenci! Původně jsem si myslel, že na konci zazní „lidé s Parkinsonem nejsou neviditelní“ nebo tak něco, ale je to za dnešek vítěz.
Ondřej Souček

Aneta KlímováKlíče demokracie se otřásají a myšlenky lidí po zhlédnutí spotu budou taky. Hezká práce.
Aneta Klímová (Spaceti)

2. E-shop Dedoles poprvé v televizi (45 %)

Slovenský e-shop zaměřený na takzvanou udržitelnou módu Dedoles odstartoval svou první českou reklamní kampaň, která míří mimo internet. „Neprodáváme jen ponožky, legíny či mikiny, máme jasnou filozofii - chceme lidi učit respektu a zodpovědnosti k sobě samým, přírodě i budoucím generacím. Abychom pozitivním způsobem inspirovali masy, musíme růst a naše činnost musí být ještě více známá. I proto jsme se rozhodli pro reklamu v televizi, která má stále největší zásah a patří k nejdůvěryhodnějším médiím,“ vysvětluje Martina Rypáková, brand manažerka Dedoles. Hlavním tématem reklamy od slovenských agentur Work & Hugs a SorryWeCan režírované Rolandem Wraníkem je svoboda rozhodnout se obléci si právě to, co člověka nejvíc vystihuje a vyjadřuje jeho náladu a individualitu. Video přechází mezi přírodním prostředím, kde lidé čerpají inspiraci, a urbanistickým, ve kterém se každodenně pohybují. Přírodní scenérie se natáčely například okolo nejkrásnějšího stromu Evropy 2014 v Hájnej Novej Vsi. Městské záběry pak vznikaly na střeše bratislavského domu Istropolis.

Vilém RubešTakže library pictures omyvatelného typu, na konci mluví jakýsi Slovák skoro česky (pán Babiš pozdravuje), a k tomu mi řeknete, že „Spojený s přírodou, inspirovaný tebou“? A to přesně znamená co? Neznamená, že jo. Jsou to marketingové kecy.
Vilém Rubeš

Great visual language that brings music and picture together. Models look great in those outfits and beauty products and I guess this is what it should be. It’s a pity that there is no storytelling or visual twist at the end. but it got me to check the website.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováOproti Lidlu tu dávam body za peknú art direction. Inak to je ale veľmi dlhé, veľmi komplikované video, z ktorého by som bez prečítania tlačovej správy ani náhodou nepochopila, že Dedoles je fakt super a že by som tam mala chcieť nakupovať, lebo je to skutočne dobrá firma. Škoda. Niekedy je menej viac, hlavne pri launch kampani by malo byť USP jasné.
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaOpočlověci lezoucí na stromech se seriózním výrazem v tváři mě rozesmívají, ale jinak rozhodně palec nahoru – především za řemeslo. Klip se povedl.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprTolik samoúčelnosti a samolibosti aby člověk pohledal. Ve vodě, na stromě, v trávě/kukuřici... Respekt k sobě, k přírodě, k budoucím generací... Hezké obrázky ale ještě nedělají dobrou kampaň. Umírání myšlenky v „kráse“.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákJežíši, tohle tak zamrzí! Nejdříve mé slovenské srdce plesá nad neotřelým poetickým narativem, nad takovou tou až dojemnou a krásnou slovenskou přírodninovou naivitou... A pak se nějakej soukmenovec potřebuje ve voiceoveru producírovat češtinou s tak strašlivým slovenským přízvukem, že to bolí. To neměli dalších pár šupů na českého spíkra? Fail.
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekUž jsem začínal být nadšenej... a pak přišel ten voiceover. Slovenský přízvuk to úplně zabil. Když už si na tom dali tak záležet, proč nevěnovali energii hledání českého hlasu? Ale možná to byl záměr. Jinak je to moc hezký, ale první část bych udělal kratší.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortJe to takové jakoby umění, ale proč by ne. Linku jsem pochopil, název je celkem zajímavý, asi se na ně mrknu, minimálně na mobilu, což je asi cíl.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekKrásný klišé vzor 2019, ale taky tam slyšíte „inspirováno tetou, Dědoles“?
Ondřej Souček

Aneta KlímováNápad splynutí člověka a přírody už tady byl xkrát. A i navzdory tomu mě reklama bavila. Hodí se ale ke značce Dedoles? A pochopili jste z ní, co tato firma prodává? Já teda moc ne.
Aneta Klímová (Spaceti)

3. Live Sweaters cílí na hráče golfu (44 %)

Pražská agentura Unreal Visual Ondřeje Repatého vytvořila pro značku ekologických svetrů Live Sweaters, kterou založil Michal Richter, reklamní brandové video. Spot, který režíroval Luboš Rezler, má za úkol podtrhnout jedinečnost a originalitu produktů moderně a neotřele a zároveň zosobnit claim značky Be the Show a podpořit novou prémiovou kolekci produktů, směřovanou na hráče golfu. „Spotem se snažíme metaforizovat claim značky Be the Show. Aneb porušuj pravidla a buď individuální bytostí, která se nenechá svázat trendy a konfekcí. Skrze metaforické akce a silné vizuální motivy spojujeme značku a samotný produkt právě s touto myšlenkou,“ popisuje Adam Bělík, jednatel Unreal Visual. Celý spot dynamizuje kombinace formátů záběrů 16:9 a 4:3, a 4:3 jsou natočeny na analogový šestnáctimilimetrový film.

Vilém RubešZa poslední čtvrt rok jsem dostal asi sto prezentací, co vypadaly nemlich stejně, ať už měly kampaně v nich ukázané propagovat pojišťovnu, národní železnici nebo nemocnici. A tahle je stoprvní. NKP na druhou.
Vilém Rubeš

I don’t see so much rebels in those sweaters but visual ideas, music and editing sells brand really well, it’s clear what its made of. Video is fresh.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováHm, no, nechcem vyzerať ako módny ignorant, ale naozaj sa nedá urobiť kampaň na značku spätú s módou, z ktorej si aj niečo človek zapamätá, niečo čo spot odlíši od ostatných (Zalando to dokázalo, si myslím)? Pozerať toto hned po Dedoles mi celkom zamotalo hlavu a zlialo sa mi to do jednej dlhej prestrihovej masy. Tak ale ok, pamätám si horiace golfové loptičky, tak asi sú to svetríky na golf. Pekné to je, o tom žádná.
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaJak by řekl můj syn, je to trochu „random“. Tvůrci tvrdí, že jejich cílem bylo „metaforizovat claim značky Be the Show aneb porušuj pravidla a buď individuální bytostí, která se nenechá svázat trendy a konfekcí“. Ok, takže porušování pravidel znamená stříhat ovci? Podpálit míček? Jezdit v noci na golfovém vozítku? Hladit stébla trávy? Tvářit se, jako kdyby právě nastal konec světa? Tak rovnou řekněte, že jste prostě chtěli natočit cool klip, což se vám povedlo. Bez toho „metaforizování“. Ale možná ze mě mluví jenom zbytečná svázanost s konfekcí...
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprJako bych to viděl a slyšel: natočíme coooool video. A jsou to viněty, které „metaforizují benefity jednotlivých produktů“. „Skrze metaforické akce a silné vizuální motivy spojujeme značku a samotný produkt právě s touto myšlenkou“, a nehořlavost svetrů ukazujeme flambováním. A já jsem kolikrát měl výčitky, že za svoji argumentaci při prodeji kampaně skončím v pekle... Flambování...
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákNechme promluvit jednatele agentury, která stojí za kampaní: „Příběh našich modelů, kteří jsou na první pohled rebelové, individuální bytosti s celkově výrazným vzhledem, je jakousi exhibicí různých situací, které metaforizují individuální benefity samotného produktu. Ekologie znázorňuje prostředí, přístup sheep friendly zase merino, tedy barber s ovcí, individualitu zastupují modelové a jejich vystupování, nehořlavost ukazujeme flambováním svetru.“ Je třeba něco dodávat?
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekJe to cool a trendy. A bez voiceoveru! To je sebevědomý, tomu fandim. Lidi, co hrajou golf, si představuju jinak, ale možná je to tím, že ho sám nehraju. Určitě to bude vyčnívat.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortTady jste mě netrefili, ale vůbec. Má to dynamiku, ale až moc, je to tak nějak zhulený, a nejen na golfisty. Navíc produkt jsem v podstatě nezaregistroval, takže zbývá otázka, k čemu to že vlastně je?
Pavel Jechort

Ondřej SoučekJá nevim, trochu mně to připomíná znělku Ano, šéfe!, ale to je asi unreal.
Ondřej Souček

Aneta KlímováHele tohle je fakt dobrý! Ty svetry chci hned teď! Rychlé prostřihy a mini příběhy různých lidí mají šmrnc. Pustila jsem si ji několikrát.
Aneta Klímová (Spaceti)

4. Radek Em v Brně počítá jinak (34 %)

Brněnská firma Smart Comp, poskytovatel internetového připojení Netbox, ve své podzimní marketingové kampani upozorňuje, že ve srovnání s některými zbytnými věcmi, za které člověk běžně utrácí, není internet drahý. Cenu za připojení tak srovnává s lístky do kina, pokutou za špatné parkování, s nápoji koupenými v centru Prahy či hipsterské obsesi z kávy. Kampaň cílí především na mladé zákazníky a studenty. Pro ně je určena aktuální nabídka internetového připojení bez závazků.

Vilém RubešVždycky, když dospějete k Branám Zatracení, stojí tam takovej malej s čadící loučí, co vám zašeptá do ucha: „A co do toho přidat Brno?“ A vy skočíte do pekelného ohně...
Vilém Rubeš

Print ads are down to earth, visually simple and funny, video is nor so funny due to its long form, somehow its easy to loose the plot. At the first glance it look like you tubers content piece, but not video or ad created for a brand. I guess execution will need a bit of love.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováSnažím sa nájsť pozitíva, naozaj sa snažím, ale jediné, čo mám v hlave, je ten gif s Phoebe z Priateľov: „My eyes! My eyes!“ WTF did I just watch? Možno je to tým, že práve sedím v hoteli v Portoroži po prvom dni festivalu Golden Drum, kde to zatiaľ bolo celé o kampaniach s presahom, s nejakým hlbším významom. (A nepochopte ma nesprávne, aj tu sa premietala kejska Hornbachu, ktorej hlavnými hrdinami boli muži s pleškou a bola to dosť sranda. Toto ale jednoducho nie je sranda. Toto je cringe.)
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaOsvěžující nadsázka, dobré fóry, ambice vystoupit z řady.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprTo je tak, když se někdo zamiluje do vlastního nápadu. Printy - tisíckrát viděné. A televize se nepřehoupla přes bod, kdy si řeknete, že to je tak blbé, až je to zajímavé. Takové české, tedy spíš moravské hraní si na reklamu.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákBrno. Tak trochu jiný vesmír.
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekMám z toho všeho pocit, že už jsem to někde viděl udělaný mnohem líp. Pokud je ten guru na konci Vlastík Plamínek, je to skvělej easter egg. Pro mě to ale bohužel nestačí. Asi bych ubral množství vtipů a scén a spíš se to snažil dotáhnout.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortTady cítím velké ambice na velké dílo. Jenže výsledek je takové upšouknutí. Nevěrohodný casting, voiceover graduje dlouho, aniž by něco podstatného řekl, vtipy pleskají mimo. Mnohem lepší by bylo vyjmenovat benefity, každý nemůže být Zachariáš.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekK tomu řeknu jediný. Učte se od Luďka Soboty. Ono to od něj vypadá jako úplně zmatený, ale opak je pravdou. Má to logiku, dějovou výstavbu, super přednes. Tomuhle tyhle věci, myslim, chybí.
Ondřej Souček

Aneta KlímováJe to vtipný, a má to lehkost. Bohužel se ztrácí message.
Aneta Klímová (Spaceti)

5. Ester Ledeckou zlákal Lidl (34 %)

Novou kolekci zimního oblečení obchodního řetězce Lidl představuje olympijská vítězka, lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká. Jedná se o dlouhodobější spolupráci, kterou tato kolekce odstartuje. Ledeckou v reklamě Lidlu doprovází herec a moderátor Marek Vašut, který je dlouhodobou tváří řetězce.

Vilém RubešTak jistěže jde klesnout i hlouběji, než po vínech a prostatikách začít „propagovat“ dětské lyžařské oblečení, jen nevím, po Mansonovi, kudy. A Ester opět dokázala, že nesmrděj. NKP.
Vilém Rubeš

Typical endorsement campaign that I guess will work for target audience due to price level of winter gear, its a pity that visuals and video are not really interesting . For Ester will be helpful to have more natural camera and better visual style. Sport gear might look much more interesting as we know already from competitors. this campaign shows unfortunately that influencer or celebrity is not an idea for campaign but just a tool.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováMyslím, že výber Ester Ledeckej dáva zmysel, minimálne mne to dáva zmysel oveľa väčší ako umelotina s Milkou. Len mi príde škoda, že keď už mám Ester Ledeckú, tak urobím takúto divno umastenú exekúciu, v ktorej ani len lip sync úplne nevyšiel.
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaTahle kampaň mi připomněla katalogy Quelle, které jsem si jako dítě prohlížela za komoušů. Ze stránek se na mě usmíval krásný, lákavý, uspořádaný svět, kde jsou lidé šťastní a všechno je fajn. Nebo to byl katalog s Kenem a Barbie?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprKlasický formát, celebrity, produkty. Fakt dobré řemeslo. Nic víc, ale taky nic míň.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákMyšlenka slibná. Ovšem ten postsynchron ze svahu je skoro horší než polský dabing. Korunu všemu nasazuje závěrečné smělé prohlášení CrivitPro. Správná volba pro každého. (Btw: Ten Crivit má být jakože lidlovská private label na sportovní oblečení. Lidl fakt jede, dělá spoustu věcí dobře, ale značky to zrovna nejsou. Btw2: Proč se tady v Česku vždycky zastavíme tak nějak napůl cesty. Nedotáhneme. Nedostavíme. Nedošetříme. Nedomyslíme. Nedobojujeme. Česko - Work in lacklustre progress.)
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekNení na tom nic špatně, ale ani výrazně dobře. Je super, že i pro kampaň s Ester Ledeckou si dali práci a drží tam Marka Vašuta. Jedna věc mě ale tahá za uši. Když herec zpětně dabuje sám sebe a zvuk se nebere přímo na place, vždycky se to pozná. Markova slova se vůbec netrefují do pusy. Moje máma si toho ale asi nevšimne...
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortLidl drží pořád jednu linku, maká na sobě a vyhrabal se z pozice krabicového diskontu a dnes je z něj lidl tlhu.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekTo je adaptace? Mluvěj čínsky a jsou předabovaný, že jo?
Ondřej Souček

Aneta KlímováJsem velký fanda Ester i Vašuta. O to víc mě mrzí, jak je Lidl (ne)využil pro svou kampaň. Původní nápad o dostupnosti lyžování mezi dospělými i dětmi je geniální. Tak proč v reklamně nezní? Chybí jakýkoliv nápad a lehkost. Dvě známé tváře ji nespasí.
Aneta Klímová (Spaceti)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte