Česká mutace otevřené online encyklopedie Wikipedia je dnes vypnutá na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Nově pojatá ochrana práv se nemá dotknout přímo Wikipedie, podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, z nichž čerpají. Kampaň jede i Uložto.

Taxify končí ve čtyřech krajských městech, zůstává už jen v Praze

Přepravní služba Taxify fungující přes mobilní aplikaci ukončila v pondělí 17. prosince svou činnost v Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a v Plzni, do nichž vstoupila letos v létě. V Česku bude své služby nabízet už jenom v Praze. Návrat do krajských měst by zvažovala jen tehdy, kdyby byla přijata nová legislativa, která počítala také s moderními přepravními platformami. Jako příklad Taxify uvádí Slovensko, které podobnou legislativu schválilo před několika dny.

Tafixy podle svého prohlášení neměla v krajských městech vhodné podmínky a její řidiči čelili fyzickým i verbálním útokům. “Naše služby budou nadále dostupné pouze v Praze, kde chceme i nadále investovat do dalšího rozvoje. V nejbližších měsících se zaměříme na další zlepšování servisu právě zde,” říká šéf Taxify pro Česko a Slovensko Roman Sysel.

V Praze Taxify funguje navzdory rozhodnutí soudu, proti kterému se firma odvolává. Podle soudu, který rozhodl na popud služby Liftago, nesmí pod Taxify dál působit řidiči, kteří nevlastní taxikářskou licenci a nesplnili další podmínky podle zákona, jako je znalost místopisu, náležité označení vozidla nebo kvalifikovaná obsluha taxametru.