Televize Prima změnila svůj bulvární web Prima Style na Lajk.cz, se zaměřením na youtuberskou scénu. Rebranding následuje poté, co na Prima Style v návštěvnosti vedly už ne celebrity, ale právě youtubeři. Nový web následuje zahraniční 9gag či Ladbible, cílí na mladé, řídí ho Milan Rozšafný.

Televize jsou pro hybridní měření videoobsahu

Měření videoobsahu by se mělo od roku 2018 stát součástí peoplemetrového výzkumu. Kombinovat má přístupy user centric a site centric – z pohledu uživatele i webů.

Tereza Voříšková jako televizní reportérka v příběhu Josefa Klímy. Foto: ČT

Jedním z pořadů nejsledovanějších zpětně patřila série České televize Reportérka podle Josefa Klímy s Terezou Voříškovou v hlavní roli. Foto: ČT

Svůj koncept měření, na základě kterého by v budoucnu chtěla podchytit videoobsah a videoreklamu televizních a internetových médií, dnes na semináři v pražské žižkovské věži představila Asociace televizních organizací (ATO), v čele s Českou televizí a Primou. Televizní výzkumníci na koncepci spolupracovali se zástupci předních internetových firem Seznam.cz a Google a také s televizí Nova, která momentálně není členem televizní asociace. Sledovanost videoobsahu by se podle nové koncepce měla měřit na televizních přijímačích a také na počítačích, tabletech a mobilních telefonech.

Trh se musí shodnout na fúzi dat

Petr Miláček z Primy a Renata Týmová z ČT vysvětlili koncept měření videoobsahu.

Petr Miláček z Primy a Renata Týmová z České televize vysvětlili koncept měření videoobsahu

Jak uvedli Renata Týmová z výzkumného oddělení České televize a Petr Miláček z televize Prima, asociace se seznámila se způsoby společného měření médií, které se používají v zahraničí. V podstatě jde o dva hlavní přístupy: user centric (měří mediální konzumaci z pohledu uživatele na základě softwaru, který si dotyčný nechá nainstalovat, to je princip peoplemetrového měření) a site centric (prostřednictvím kódů měří webové stránky, co a jak dlouho na nich uživatel sleduje, příkladem je měření návštěvnosti českého internetu NetMonitor).

Oba přístupy měření mají své výhody i nevýhody. User centric měření je nepřesné u malých televizních stanic či menších webů, site centric zase nepřináší data o samotných uživatelích. Televizní asociace se proto chce vydat cestou hybridního měření, které kombinuje oba přístupy. Podobné se využívá třeba ve Skandinávii či v Nizozemí. U spojení výzkumů v rámci hybridního měření musí dojít k fúzi dat z daných výzkumů, na čemž se musí shodnout celý mediální trh, tedy především televize, internetová média a zadavatelé s agenturami.

Měření videoobsahu by se mělo stát součástí peoplemetrového výzkumu, jehož další vlna proběhne v letech 2018 až 2022. Výběrové řízení v režimu veřejné zakázky na nový peoplemetrový projekt asociace vypíše v příštím roce 2016.

Nejvíc pořadů ze záznamu běží v den vysílání

O odložené sledovanosti a TV metrových ikonkách mluvil Tomáš Hanzák.

O odložené sledovanosti a značení ikonami v televizním měření mluvil Tomáš Hanzák

Tomáš Hanzák z výzkumné firmy Nielsen Admosphere (dřív Mediaresearch), která v Česku provozuje televizní peoplemetry, představil aktuální data z měření odložené sledovanosti televizních pořadů (zaznamenává se do sedmi dnů po živém odvysílání), která je součástí peoplemetrového měření.

Odložená sledovanost zatím tvoří 1,5 % z živé sledovanosti, více než polovina (56 %) sledování pořadů ze záznamu se odehraje v den vysílání, pětina (22 %) první den po odvysílání. Odloženou sledovanost více využívají vyšší sociodemografické skupiny, které jsou zajímavější pro inzerenty. Velmi málo se diváci zpětně dívají na sportovní přenosy a zpravodajství, vedou především seriály vlastní tvorby.

V první trojici nejvíce sledovaných pořadů v rámci odložené sledovanosti se za letošní první čtyři měsíce umístily tři seriály České televize Vraždy v kruhu, Reportérka a Případ pro exorcistu. Poté následoval seriál Policie Modrava televize Nova a na pátém místě byl opět pořad České televize, cyklus filmových povídek Škoda lásky.

Leden - duben 2015, CS 4+, Zdroj ATO - Nielsen Admosphere

Leden – duben 2015, CS 4+, Zdroj ATO – Nielsen Admosphere

S médii trávíme přes tři hodiny denně

Hana Friedlaenderová a Tereza Šimečková z Nielsen Admosphere představily novou studii.

Hana Friedlaenderová a Tereza Šimečková z Nielsen Admosphere představily novou crossmediální studii

Kromě vlastní koncepce měření videoreklamy ATO připravilo s agenturou Nielsen Admosphere multimediální studii, která mapuje konzumaci napříč mediatypy a zařízeními v české populaci ve věku 15 až 74 let.

Studie mimo jiné ukázala, že sledováním médií (jako hlavní činnosti) tu lidé stráví průměrně 14 % času denně, což znamená 3,4 hodiny denně (pro srovnání 34 % denního času strávíme spánkem, 17 % prací nebo studiem, 4 % cestováním).

Pokud se započítají všechny mediální aktivity, které lidé vyvíjí i při jiných činnostech jako je cestování, vaření a podobně, věnují se lidé médiím 8 hodin 20 minut denně. Zhruba 1,2 hodiny (5 %) denně přitom respondentům zabírá takzvaný mediální multitasking, v této studii dvě mediální aktivity najednou. Většina mediální konzumace probíhá v místech domova.