Televize nechaly odstranit TV4you z obchodu Googlu

Mobilní aplikace Jiřího Balvín a spol. zprostředkovává televizní vysílání zdarma.

Jiří Balvín v roce 2011 jako ředitel televize Óčko. Foto: Profimedia.cz

Jiří Balvín v roce 2011 jako ředitel televize Óčko. Foto: Profimedia.cz

Služba TV4you, která ve formě mobilní aplikace zprostředkovává vysílání třinácti volně šířených televizních stanic, byla po měsíci svého fungování odstraněna z internetového obchodu Google Play. Služba, za níž stojí bývalý šéf České televize a hudebního Óčka Jiří Balvín, je trnem v oku televizím, jejichž programy šíří, neboť tak činí bez dohody s nimi.

Podle mluvčí Novy Anny Suché nechaly odstranit právě šéfové televizí, kteří opakovaně tvrdí, že aplikace na nich vydělává, aniž by to povolily (děje se tak formou reklamních bannerů ve vrstvě nad videem, podle Balvína jde dosud o tisícové položky). „Můžu potvrdit, že aplikace TV4you byla na podnět provozovatelů televizního vysílání stažena z internetového obchodu Google Play. Vítáme krok Googlu, který potvrzuje, že bez souhlasu příslušného provozovatele vysílání není možné šířit či jinak užívat televizní programy,“ prohlásila.

Televize Prima dokonce dosáhla v minulých týdnech předběžného opatření, podle něhož by provozovatelé TV4you odstranit z aplikace její programy. Balvín v pondělí na tiskové konferenci řekl, že programy Primy zatím odstranit nehodlá.

Zástupce provozovatele a jeden ze zakladatelů služby Martin Hruška informaci o stažení aplikace z obchodu Google Play nekomentoval. „Nevím o tom,“ řekl ČTK.

Odstranění aplikace z Google Storu znamená, že si ji nemohou nově stahovat uživatelé s mobily a tablety s operačním systémem Android. Ti, kdo ji už mají staženou, ji nicméně mohou dál používat. Služba má nyní kolem 10.000 uživatelů, čtyři pětiny přitom přišly prostřednictvím Androidu, sdělili tento týden provozovatelé. Zbylá pětina se na ni dostala ze zařízení Applu se systémem iOS. Pro ty je služba přístupná prostřednictvím webového rozhraní.