V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Televize Nova má letošní tržby o 17 % vyšší než loni

Aktivity mediální společnost Central European Media Enterprises (CME) v Česku, tedy televizní byznys značky Nova, zaznamenaly za první tři čtvrtletí letoška nárůst výnosů o 17 % (při aktuálním směnném kurzu), respektive o 5 % (při konstantním směnném kurzu), a to na 158 milionů dolarů, což je v přepočtu víc než 3,5 miliardy Kč. Tržby z prodeje televizní reklamy se přitom zvýšily o 12 % (při aktuálním směnném kurzu), respektive o 3 % (při konstantním). Poplatky za distribuci kanálů od provozovatelů kabelových a satelitních platforem a příjmy z předplatného rostly o 12, respektive o 5 %. Provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) je za první devět měsíců letoška vyšší o 22 % (při aktuálním kurzu) a činí 59 milionů dolarů (přes 1,3 miliardy Kč).

Dlouhodobé zadlužení CME se ke konci září oproti konci letošního roku snížilo z 1,09 miliardy dolarů na 0,79 miliardy. Firma totiž za letošních prvních devět měsíců splatila více než 300 milionů dolarů z dluhu a souvisejících plateb, k čemuž použila i příjmy z prodeje svých aktivit v Chorvatsku firmě Slovenia Broadband. Loni v létě ohlášený prodej stanic ve Slovinsku, které má převzít United Group, stále není vypořádaný.

„Pokrok, kterého jsme dosáhli ve snižování zadluženosti s poměrně nízkými dluhovými náklady, kterých již nyní dosahujeme, by nám měly umožnit v blízké době oddlužení společnosti na odpovídající úroveň,“ prohlásil jeden ze dvou generálních ředitelů CME Michael Del Nin. „Toto čtvrtletí bylo pro nás úspěšné téměř ve všech ohledech. Díky vynikajícímu růstu zisku pokračujeme v trendu posledních několika let, což je v tomto odvětví do značné míry nevídané. Očekáváme, že silný růst bude přetrvávat i v nadcházejících letech.“

Podle druhého z generálních ředitelů Christopha Mainusche se firma snaží zefektivnit výdaje, takže ve třetím čtvrtletí se provozní zisk na Slovensku a v Bulharsku téměř zdvojnásobil. V Česku za kvartál rostly výnosy o 7 % a provozní zisk o 24 %.

Hospodářské ukazatele skupiny CME

Hospodářské ukazatele skupiny CME. Zdroj: CME

Výnosy CME podle zemí

Výnosy CME podle zemí. Zdroj: CME

OIBDA CME podle zemí

OIBDA CME podle zemí. Zdroj: CME