Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Televize Regina kartářky a šamana chce do tří let podíl 5 %

Jednou z tváří „poradenské“ stanice pro lidi starší 45 let bude Zuzana Bubílková se svou politicko-satirickou Bubu-show v pátek po 20. hodině, hlavním dramaturgem stanice má být Pavel Lukeš.

Značka televize Regina. Repro: tvregina.cz

Značka televize Regina. Repro: tvregina.cz

S názvem shodným s pražskou regionální stanicí Českého rozhlasu a v grafice podobné televizi Nova odstartovala minulý čtvrtek 2. ledna televize Regina. Vysílá volně na satelitu Astra a přijímat ji lze rovněž prostřednictvím zemské Regionální sítě 4 podnikatele Leoše Pohla v Praze a jejím blízkém okolí. Licenci pro vysílání drží firma Saavedramedia, kterou napůl vlastní Jan Saavedra, známý jako šaman pomáhající Ivetě Bartošové, rovněž šéf nové stanice, a jeho nevlastní sestra, kartářka Ivana Regina Kupcová Sádlová, oba zároveň léčitelé.

Program vymezují jako „poradenství a vzdělávání zajímavou, zábavnou formou, životní styl, volnočasové aktivity, zábava, talk show“. Podle podmínek, k nimž se zavázali ve své licenci, se hodlají soustředit především na cílovou skupinu diváků od 45 let výš. Poradenstvím se v tomto případě míní rady přes obrazovku telefonujícím, což kartářka Regina už provozovala v rámci vysílání televize Prima. Právě telefonáty diváků za desítky korun na minutu představují u tuzemských nízkorozpočtových televizí častý doplňkový zdroj peněz. Vysílání Reginy mají podle licence vyplňovat „videotextové informace“ v rozsahu až 9 minut do jedné hodiny.

Televize Regina má ambice do tří let dosáhnout až 5% podílu na tuzemském publiku - to se ve třetím roce provozu podařilo televizi Barrandov, ovšem za cenu stamilionových investic, o poznání levnější je provoz Prima Zoom s opakujícími se bloky dokumentů a podílem 2 % za první rok existence.

„První rok bude trochu k pláči, v druhém roce se začneme usmívat, ve třetím bychom chtěli mít podíl tři až pět procent,“ řekl Saavedra v rozhovoru s Médiářem; když mluvil o tržním podílu, má na mysli diváckou cílovou skupinu 4+, ne obecnou 15+, v níž jsou čísla Barrandova a Zoomu výše.

Šaman a léčitel Jan Saavedra na loňské svatbě Ivety Bartošové. Foto: Profimedia.cz

Šaman a léčitel Jan Saavedra na loňské svatbě Ivety Bartošové. Foto: Profimedia.cz

Šéf a spolumajitel televize Jan Saavedra se objeví i na obrazovce. Repro: tvregina.cz

Šéf a spolumajitel televize Jan Saavedra se objeví i na obrazovce. Repro: tvregina.cz

Na provoz chce volně vysílající stanice brát i z reklamy, podle Saavedry má své obchodní zástupce. S agenturami, které pomáhají s nákupem reklamního prostoru na menších stanicích - typicky Atmedia - prý teprve začíná jednat. Rozjezd televize financují oba majitelé částečně z vlastních úspor, částečně z „nezištné bezúročné půjčky“ od nejmenované známé. Tvrdé podmínky financování provozovatele Reginy trápit nemusí. „Splatnost je tam čtyřicet let,“ podotkl ke zmíněné půjčce osmapadesátiletý Saavedra.

Klíčovou osobou jeho týmu má být coby hlavní dramaturg Pavel Lukeš, autor soutěží Československé televize z 80. let Dva z jednoho města a Šest ran do klobouku, později pracující pro televizi Nova.

Pavel Lukeš, hlavní dramaturg televize Regina. Repro: ceskatelevize.cz

Pavel Lukeš, hlavní dramaturg televize Regina. Repro: ceskatelevize.cz

Na obrazovce využívá televize Regina při rozjezdu známých tváří, podobně jako to udělala televize Pětka při svém startu na podzim 2012 (pomohli Eva Jurinová, Martin Severa, Iveta Bartošová či Zdeněk Izer) či televize Pohoda při své přeměně na Relax na podzim 2013 (Jiří Krampol, Petr Novotný). Na Regině to bude především Zuzana Bubílková, která loni v létě odešla z televize Prima, kde dělala dramaturgyni diskusní Partie, kvůli pořadu na televizi Šlágr.

Bubílkové doménou je politická satira, tu pěstovala nejprve jako sekundantka Miloslava Šimka, po jeho skonu sama. Se jmenovaným žánrem prošla Českou televizí, Novou, naposledy tvořila Politickou střelnici na televizi Barrandov, ta pořad koncem roku 2012 ukončila. Na Regině má Bubílková uvádět pořad pojmenovaný Bubu-show (takový název původně nesl její pořad na Barrandově). Podle Saavedry půjde o půlhodinový pořad, který bude mít místo v exponovaném čase, v pátek po 20. hodině. Regina mu tak vybrala těžkou konkurenci zejména v podobě nového seriálu První republika, který v tutéž dobu počínaje 17. lednem bude dávat ČT1.

Zuzana Bubílková v Politické střelnici. Foto: TV Barrandov

Zuzana Bubílková v Politické střelnici na televizi Barrandov. Foto: TV Barrandov

Se svou politickou satirou se na Reginu přesouvá Zuzana Bubílková. Repro: tvregina.cz

Se svou politickou satirou se Zuzana Bubílková přesouvá na Reginu. Repro: tvregina.cz

K dalším postavám Reginy a protagonistům jejích pořadů patří Eva Hrušková jako vedoucí dětského vysílání, její druh, herec Jan Přeučil (uvádět má magazín Perličky z historie), Pavlína Filipovská, Ivanka Devátá či Honza Musil, moderátor chystaného pořadu Na houpačce, loni též moderátor předvolebních mítinků politického hnutí ANO.

Kromě skupiny diváků 45+ včetně seniorů slibuje televize Regina orientaci také na rodiny s malými dětmi. Těm bude určen tematický blok zhruba od 8 do 12 hodin, ten se ale zatím nevysílá, s jeho zavedením se počítá do tří měsíců. Stanice zpočátku vysílá od druhé odpolední zhruba do druhé ranní, přičemž vysílání dělí do odpoledního (v licenci vymezen od 13 do 17 hodin), podvečerního (17 až 20 hodin) a večerního/nočního (20 hodin až 4 ráno) bloku.

V časném odpoledni přitom Regina začíná se vzdělávacími pořady („populární formou, s pomalejší mluvou, kratšími větami, bez cizích slov, aby tomu rozuměli i diváci 70+,“ říká Jan Saavedra), podvečer přicházejí magazíny a talk show (třeba formát „osobnosti, jak je neznáme“), večer se pak chystají zábavní pořady (rozhovor známých žen Kamarádky) či filmy, zejména starší české, jejich nákup má prý majitel rozjednán se zlínskými ateliéry.

Záliby. Repro: tvregina.cz

Eva Hrušková (vpravo) moderuje a zároveň vede blok dětského vysílání. Repro: tvregina.cz

Kultura. Repro: tvregina.cz

Kultura. Repro: tvregina.cz

Životní styl. Repro: tvregina.cz

Životní styl. Repro: tvregina.cz

Pohádky. Repro: tvregina.cz

Pohádky. Repro: tvregina.cz

Rozhovory se známými lidmi. Repro: tvregina.cz

Rozhovory se známými lidmi. Repro: tvregina.cz

Soutěže. Repro: tvregina.cz

Soutěže. Repro: tvregina.cz