Televize má mít přechodně dva standardy

V letech 2016 až 2020 budou v Česku dva televizní standardy DVB-T a DVB-T2.

Satelity na libereckém Ještědu

Satelity na libereckém Ještědu

V Česku se budou od letošního druhého pololetí do konce roku 2020 zřejmě souběžně vysílat televizní programy ve dvou standardech, tedy DVB-T a DVB-T2. Počítá s tím návrh Strategie zemského digitálního vysílání, který půjde příští týden do připomínkového řízení. Sdělilo to ministerstvo průmyslu a obchodu. Důvodem plánovaného souběžného vysílání stejných televizních programů po čtyři a půl roku je podle předkládajícího resortu snaha o sociálně citlivý přístup, který by měl co nejvíc kopírovat délku běžné výměny televizních přijímačů v domácnostech za nové inovované technologie umožňující kvalitnější příjem DVB-T2.

„Navržený postup respektuje i mezinárodní souvislosti a očekávaná rozhodnutí na úrovni Evropské unie v průběhu první poloviny tohoto roku, například stanovení data uvolnění kmitočtů pásma 700 MHz,“ uvedl pro ČTK mluvčí ministerstva František Kotrba.

Zemské digitální televizní vysílání je jedinou bezplatnou platformou příjmu volně dostupného televizního vysílání. Nyní je nejsilnější platformou pro příjem televizního vysílání v Česku, kterou využívá více než 60 % českých domácností. Pro přechod na nový standard hovoří jednak plánované a nevyhnutelné zmenšení rozsahu kmitočtového pásma UHF (470-790 MHz) určeného doposud pro digitální televizní vysílání ve prospěch mobilních sítí a zároveň zvyšování kvality televizního obrazu a růst počtu televizních programů.

DVB-T2 od loňska testují České radiokomunikace. K příjmu nového standardu jsou potřeba televizory vybavené příslušnou technologií. Podle studie společnosti Grant Thornton vyjde přechod na DVB-T2 české domácnosti do konce roku 2020 skoro na 21 miliardy Kč.