Televize vystoupily proti Balvínově aplikaci TV4you

Česká televize, Prima, Barrandov a Óčko se bojí, že na nich někdo bude vydělávat, aniž z toho budou něco mít.

Veřejnoprávní Česká televize i komerční stanice Prima, Óčko a Barrandov kritizují spolek, v němž je činný mimo jiné bývalý ředitel ČT, Óčka a exministr kultury Jiří Balvín, za mobilní aplikaci TV4you. Ta od poloviny října umožňuje bezplatně sledovat vysílání stanic ČT, Novy, Primy, Óčka a Barrandova prostřednictvím mobilních telefonu s operačními systémy Android nebo iOS. Oborová Asociace televizních organizací (ATO) kritizuje, že se tak děje bez dohody s provozovateli stanic.

„Nabízení aplikace TV4you bez souhlasu televizních vysílatelů, jejichž programy mají být prostřednictvím aplikace zpřístupňovány veřejnosti, představuje zjevné a závažné porušení jejich práv vyplývajících z autorského a vysílacího zákona,“ uvedla ATO v dnešním prohlášení. Její členové údajně dosud neobdrželi žádnou žádost o takovýto souhlas.

Rozhraní služby TV4you

Rozhraní služby TV4you je jednoduché: nahoře si lze vybrat kanál, kliknutím na okno pod tím se spustí vysílání, níže je seznam nadcházejících programů a dole ve vrstvě reklamní banner

Trnem v oku televizním provozovatelům je plán Balvína a spol. osadit aplikaci reklamou. „To by mohlo vést ke zkreslení výsledků peoplemetrového měření, které ATO zajišťuje pro provozovatele televizního vysílání a mediální trh. Nezákonné aktivity spojené se službou TV4you by mohly členům ATO způsobit majetkovou újmu,“ prohlásila jednatelka ATO Vlasta Roškotová. Momentálně se v aplikaci zobrazují reklamní bannery, ve vrstvě nad seznamem pořadů.

„Stanovisko televizních vysílatelů jednoznačně podporuje i judikatura Soudního dvora Evropské unie, který nedávno řešil obdobný případ,“ uvedla organizace.

Pikantní je, že členem televizní asociace je mimo České televize či Primy firma Atmedia, prodejce reklamy na tematických stanicích, která přitom má TV4you pomáhat právě s prodejem reklamy.

„Provozování této technické aplikace není užitím žádného díla ve smyslu autorského zákona, je to pouze technický prostředek umožňující divákovi sledovat v reálném čase to, co by za normálních okolností sledoval doma na svém televizoru,“ řekl ČTK Balvín. Dodal, že s vyjádřením ATO se teprve musí seznámit. „Náš spolek neposkytuje vysílání, ani převzaté,“ zdůraznil.

Vyloučil také možné zneužití služby, kterou označuje jako personální streaming. Každý uživatel, který souhlasí s všeobecnými podmínkami, totiž získá vlastní kód, který nelze předat na další uživatele.

Podle Balvína by televize mohly uvítat, že se dostanou také k informacím o sledování televize mimo domov. „Data o sledovanosti jsou k dispozici. Víme, kdo se na co dívá,“ uvedl Balvín.