Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Televizi Nova ve čtvrtletí rostly tržby o 6 % na 0,95 miliardy korun, provozní zisk o 2 %

Bermudskou televizní skupinu CME drží nad vodou její české aktivity, televize Nova je zdaleka nejziskovější ze všech 6 zemí, kde skupina působí.

  • ČTK
  • 27. 04. 2011 09:41

Bermudské mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova a další stanice, vzrostl v prvním čtvrtletí provozní zisk před odpisy (OIBDA) meziročně na 14,2 milionu USD (232,5 milionu Kč) z 0,8 milionu USD.

V Česku se OIBDA mírně zvýšil o 2,2 % na 22,67 milionu USD.

Tržby CME za tři měsíce do konce března stouply o 20 procent na 172,8 milionu USD, z toho v ČR o 6,3 procenta na 57,706 milionu USD.

Firma však zůstala v provozní ztrátě, i když ta se snížila o téměř 60 procent na 7,7 milionu USD. Výsledky za první čtvrtletí zahrnují bulharskou firmu bTV, kterou CME koupila loni v dubnu. Nezahrnují ukrajinské operace, které firma ve stejném měsíci prodala.

Prezident a generální ředitel Adrian Sarbu v prohlášení uvedl, že k výraznému zlepšení hospodaření firmy přispělo zvýšení počtu diváku a posílení vedoucí pozice na trzích, ale také kontrola nákladů. Pozitivně se do hospodaření promítly rovněž koupě bTV a růst v divizích Media Pro Entertainment a New Media Division.

„Udrželi jsme silnou likviditu, což nám umožnilo odkoupit náš dluh ve výši 24 milionů USD a refinancovat dluhopisy v hodnotě 206,3 milionu USD, splatné v roce 2013. Jsme přesvědčeni, že v roce 2011 porostou trhy s televizní reklamou ve všech zemích, kde působíme,“ uvedl Sarbu.

U slovenských televizí se provozní ztráta společnosti před odpisy snížila na 2,5 milionu z 3,3 milionu USD před rokem.

V divizi New Media, kam spadá třeba internetová služba Voyo, ztráta klesla o více než polovinu na 1,6 milionu USD. Produkční a distribuční divize Media Pro Entertainment vykázala zisk 724.000 USD po ztrátě 2,03 milionu USD v prvním čtvrtletí 2010.

Sarbu očekává další růst reklamního trhu v Česku ve druhém čtvrtletí. Předpokládá také, že ve druhém pololetí společnost poroste na všech trzích, kde působí. Pokud jde o finanční výsledky, očekává v letošním roce tržby ve výši 810 milionů dolarů a zisk před úroky, zdaněním a odpisy EBITDA ve výši 165 milionů dolarů.

Výsledky z let 2005 až 2010

CME působí v oblasti médií a zábavy v šesti zemích střední a východní Evropy. Televizní stanice má v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, Pro.bg a Ring.bg), Chorvatsku (Nova TV), Česku (TV Nova, Nova Cinema, Nova Sport a MTV Czech), Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, PRO Cinema, Sport.ro a MTV Romania), na Slovensku (TV Markíza a Doma) a ve Slovinsku (POP TV, Kanal A a POP Brio).