Televizní digitalizace vrcholí. Vysílače stály miliardu, příliš nových programů nepřináší

Pozemní digitální cestou se nyní šíří 11 televizních programů. Devět z toho patří ČT, Nově a Primě.

Digitalizace televizního vysílání v České republice se završila, jedenáct a půl roku od prvního zdejšího experimentu mohou novou formu signálu přijímat prakticky všechny tuzemské domácnosti - podle oficiálních čísel 99,6 % obyvatel.

„Česká republika je první zemí ze střední a východní Evropy, která úspěšně dokončila proces digitalizace televizního vysílání,“ oznámily České Radiokomunikace.

Ty provozují 3 digitální vysílací sítě, v nich šíří celkem 11 televizních programů a 9 rozhlasových stanic. Do vybudování sítí investovaly za čtyři roky od zahájení procesu digitalizace v roce 2007 téměř 1 miliardu Kč.

Velká trojka pořád ČT, Nova, Prima

Politici slibovali lidem pestřejší programovou nabídku, faktem ale je, že k přeskupení sil na televizním trhu nedošlo. Hlavní trojka je pořád tatáž, jen se rozšířil počet jejich kanálů. Česká televize má 4 programy, Nova v pozemních sítích vysílá 2, Prima 3. V digitálních sítích je navíc plnoformátová televize Barrandov, jen v Praze a ve středních Čechách vysílá TV Metropol.

Z šestice projektů, které dostaly první digitální licence pro televizní vysílání, ji toto oprávnění dnes využívá jediný - Barrandov. Soukromá zpravodajská televize Z1 skupiny J&T ukončila ztrátový provoz. Alternativní Febio TV, dětská TV Pohoda ani regionální RTA vysílat nezačaly. A konečně hudební Óčko, které existovalo už před zahájením digitalizace, dál využívá satelitních a kabelových sítí, levnějšího způsobu šíření.

Digitalizace umožnila vměstnat do éteru několikanásobně víc programů (místo jednoho programu až pět), ale bariéru pro vstup na trh to nesnížilo - šíření jednoho programu vyjde ročně na desítky milionů korun, což je pro začínající televize likvidační. Ukázal to případ zmíněné stanice Z1.

Značnou část peněz, kterou si vyžádalo budování sítí, musely Radiokomunikacím uhradit na poplatcích právě televize, ty navíc řadu měsíců platily souběh analogového a digitálního vysílání.

Radiokomunikace od roku 2008 do listopadu 2011 instalovaly celkem 69 digitálních televizních vysílačů a dalších téměř 100 návazných převáděčů. Poslední digitální vysílače Tlustá hora a Ploštiny na Zlínsku spustily 4. listopadu.

Vypínání na Ostravsku

Podle národního koordinátora digitalizace Zdeňka Duspivy není na ukončení analogového vysílání televize připraveno zhruba 10 tisíc rodin v Moravskoslezském kraji. Tam se dnes vypne poslední vysílač velkého výkonu, umístěný v ostravském obvodu Hošťálkovice. Odpojeny budou i menší vysílače.

„Týká se to však pouze vysílání soukromých televizních stanic Nova a Prima. Česká televize zde ukončila zemské analogové televizní vysílání s předstihem již 31. října,“ uvedl Duspiva. Ve stejný den vypne televize Prima také vysílače Olomouc-Radíkov na Jesenicku a Valašské Klobouky-Ploštiny na Zlínsku.

Po 11. listopadu budou analogově vysílat již jen některé vysílače na Zlínsku a Jesenicku. „ČT je vypne k 30. listopadu, televize Nova a Prima pak nejpozději do 30. června 2012,“ dodal mluvčí projektu digitalizace Tadeáš Novák.

Milníky televizní digitalizace podle Radiokomunikací
05/2000 Digitální experiment
České Radiokomunikace zahájily 12. května 2000 jako první v České republice experimentální pozemní digitální televizní vysílání DVB-T. Spuštěny byly vysílače Praha-město a Praha – Cukrák, které vysílaly v jednofrekvenční sítí SFN na 25. kanále.
10/2005 Multiplex A
V říjnu 2005 přešlo experimentální vysílání do standardního komerčního provozu jako základ multiplexu A. Multiplex A byl rozšířen v prosinci 2005 o vysílač Brno – Hády, v únoru 2006 o vysílače Brno – Barvičova a Ostrava – Slezská Ostrava, v listopadu 2006 o vysílač Vraní vrch a nakonec v červnu 2007 o vysílač Buková hora.
04/2008 Jízdní řád digitalizace
Schválení Technického plánu přechodu (TPP), vládního nařízení, které stanovuje termíny a podmínky vypínání analogového vysílání a zahajování digitálního vysílání, stejně tak i vysílací kanály a maximální použitelné výkony hlavních vysílačů.
10/2010 Dokončení výstavby veřejnoprávního multiplexu
Veřejnoprávní multiplex, který České Radiokomunikace vybudovaly a provozují pro Českou televizi, dosáhl 99,6 % pokrytí obyvatel ČR. Prvním spuštěným vysílačem této digitální sítě byl vysílač Krašov na Plzeňsku (28. 7. 2008), posledním byl vysílač Praděd na Jesenicku (30. 9. 2010).
07/2011 Dokončení výstavby třetího multiplexu
Třetí multiplex, který společnost České Radiokomunikace vybudovaly pro společnost Czech Digital Group, vlastníka a provozovatele multiplexu, pokrývá 95,5 % obyvatel.
11/2011 Dokončením výstavby komerčního multiplexu končí technologicky náročný proces digitalizace
Komerční multiplex, který vlastní a provozuje společnost České Radiokomunikace, pokrývá 99,56 % obyvatel.