Seznam Zprávy se uvedly v nové podobě. Web chce posílit investigativu, sekci o byznysukomentáře. „V internetovém prostředí chceme být tím, čím bývaly ve zlaté éře tradiční, nezávislé noviny,“ prohlašuje šéfredaktor Jiří Kubík. V redakci dělá přes 70 lidí, včetně externistů. 

Televizní Marie Terezie zaujala miliony diváků

První díl historické minisérie na ČT1 sledovalo 2,037 milionu lidí, druhý 2,157 milionu.

Vojtěch Kotek jako František Štěpán Lotrinský, Marie-Luise Stockinger jako Marie Terezie. Foto: Yan Renelt

Vojtěch Kotek jako František Štěpán Lotrinský, Marie-Luise Stockinger jako Marie Terezie. Foto: Yan Renelt

Oba díly premiérové koprodukční minisérie Marie Terezie přilákaly v první dva večery roku 2018 k obrazovkám České televize přes dva miliony diváků. První díl v neděli 1. ledna sledovalo v průměru 2,037 milionu lidí starších 15 let při podílu na publiku 42 %, druhý díl v pondělí 2. ledna o něco víc, 2,157 milionu diváků při podílu na publiku 47 %.

„Marie Terezie byla naší dosud největší koprodukcí. Poprvé v historii se spojili producenti z Rakouska, České republiky, Slovenska a Maďarska, aby natočili tak velkolepý snímek. Námět i scénář vzešel od České televize a film navíc vznikl pod naším producentským vedením,“ připomněl generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Série nejvíc zaujala vysokoškolsky vzdělané diváky,“ podotkl k publiku.

Velkofilm o lásce a intrikách z 18. století se točil podle námětu a scénáře Mirky Zlatníkové (seriály Soukromé pasti, Dokonalý svět, Černé vdovy), režíroval ho v USA působící Robert Dornhelm, kreativním producentem za ČT byl Jan Maxa, v hlavních rolích se představili Rakušanka Marie-Luise Stockinger a český herec Vojtěch Kotek.

Začátkem roku se dvoudílný film vysílal ve třech zemích ze čtyř, jež jej koprodukovaly. V Rakousku zhlédl každý z dílů přes milion lidí, na Slovensku více než 750.000. Společně s Českem tak minisérie zaujala celkem přes čtyři miliony diváků. K těm se přidají další v Maďarsku, kde má televizní snímek premiéru tento pátek a sobotu 5. a 6. ledna.