Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Time Warner půjčí majiteli televize Nova 300 milionů dolarů, zvýší podíl na 40 %

Dva největší akcionáři bermudské společnosti CME, která vlastní tuzemskou televizi Nova a stanice v dalších pěti zemích střední a východní Evropy, pomohou podniku na základě série čerstvých dohod snížit zadlužení. CME to oznámila krátce před půlnocí z pondělí na úterý.

Americký zábavní kolos Time Warner, který vlastnil zhruba třetinu CME (loni na jaře navyšoval podíl na 34,4 %), poskytne televizní společnosti půjčku 300 milionů dolarů (zhruba 5,6 miliardy Kč) na odkup části dluhopisů, splatných v letech 2013 až 2016.

Dále Time Warner a zakladatel CME Ronald Lauder koupí zhruba 11,5 milionů akcií třídy A po 7,51 dolaru za kus. Time Warner tím navýší svůj podíl v CME na 40 %. Pokud by CME nezvládla splácet půjčku Time Warner včas, ten může uplatnit opci na nákup dalších akcií až na podíl 49,9 %.

„S podporou našich dvou největších akcionářů, společnosti Time Warner a Ronalda Laudera, podnikáme zásadní kroky ke snížení našeho dluhového zatížení,“ prohlásil Adrian Sarbu, prezident a generální ředitel CME.

„Tyto kroky spolu s plánovaným rozšířením výnosů z placených služeb umožní budoucí růst CME. Naší prioritou v roce 2012 je udržet si prvenství ve sledovanosti a tržním podílu, zvyšovat ukazatel OIBDA a dosáhnout kladného peněžního toku,“ dodal.

Právě vysoký dluh CME je podle březnového textu v deníku Wall Street Journal ideální příležitostí, aby Time Warner podnik převzal celý. Vlivný americký deník před necelými dvěma měsíci uvedl, že Time Warner vlastní v CME podíl 39 %.

Hospodaření v 1. čtvrtletí

Půjčky od akcionářů oznámila CME společně s výsledky za první kvartál 2012 [plné znění]. Ve čtvrtletí klesly čisté výnosy firmy o 3 % na 167 milionů dolarů, provozní ztráta se prohloubila o 34 % na 10 milionů dolarů, OIBDA mírně klesla zhruba o 1 %, udržela se lehce nad 10 miliony dolarů.

Čisté výnosy českých operací CME, tedy rodiny televize Nova, se propadly z 57,7 milionu dolarů na 51,7 milionu (zhruba 970 milionů Kč). Provozní zisk OIBDA klesl z 22,7 milionu na 20,2 milionu (asi 380 milionů Kč).

Firmu CME dál živí především televizní vysílání, příjmy z něj ale stagnují, respektive meziročně klesly o 7 %. Naopak čisté výnosy z výroby pořadů a z nových médií narostly o 8 %, respektive plných 40 %.