V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Tipy na knižní dárky nejen do knihovny manažera

Máme pro vás 11 tipů, vybraných na tělo různým typům čtenářů a čtenářek.

Vánoční tipy od Martinus.cz

Vánoční tipy od Martinus.cz

Text je placenou inzercí internetového knihkupectví Martinus.cz

Není divu, že právě knihy patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky. Snad pro každého člověka totiž můžete najít “tu pravou”. Bez ohledu na zájmy, věk nebo počet přečtených kousků se prostě pro všechny něco najde. Kromě našeho tradičního vánočního pomocníka přistupujeme letos k výběru dárku i trochu od lesa. Máme pro vás 11 tipů, vybraných na tělo různým typům čtenářů a čtenářek.

Takže, po které knize sáhnout, když hledáte dárek pro někoho, kdo...

... potřebuje zase věřit v lidskost a chce vidět svět?

Ladislav Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Ladislav Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Ladislav Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Ladislav Zibura je takový zvláštní přírodní úkaz. Působí dojmem chronického optimisty a moc rád nabourává při svých (převážně pěších) cestách všemožné stereotypy o tom, jací jsou lidé určité národnosti nebo vyznání. Legraci si dělá především sám ze sebe a proto jsou jeho knihy nejen úžasným způsobem, jak cestovat prstem po mapě, ale také obrovskou dávkou pozitivní energie. O knize Pěšky mezi buddhisty a komunisty to platí díky ilustracím od Tomski & Polanski dvojnásob.

… udrží pozornost asi tak dlouho jako kolibřík?

Cal Newport: Hluboká práce

Cal Newport: Hluboká práce

Cal Newport: Hluboká práce

Doba kamenná, doba bronzová... doba roztěkaná. Všichni jsme pořád online, valící se úkoly nás nutí dělat přinejmenším tři věci najednou, mobil pípá, notifikace vyskakují… A do toho přichází Cal Newport s konceptem hluboké práce. Ve stejnojmenné knize si nestěžuje na problém roztěkanosti, ale vychvaluje opačný koncept - hluboce soustředěnou práci, která je efektivnější a přínosnější pro osobní rozvoj i vztahy. Tahle kniha učí zahloubat se a vyniknout nad ostatními.

… si rád utahuje z genderových stereotypů?

Michelle Losekoot, Miloš Říha: Bez jablka

Michelle Losekoot, Miloš Říha: Bez jablka

Michelle Losekoot, Miloš Říha: Bez jablka

Michelle Losekoot a Miloš Říha píšou neskutečně vtipný blog, který si hraje s myšlenkou, jak by svět vypadal, kdyby si Adam a Eva neukousli z jablka poznání, nestyděli se a neskrývali své myšlenky. Blog letos vyšel knižně a výsledkem je kniha plná článků, psaných na stejné téma z pohledu muže a ženy - o tom, jak ženy plánují vnoučata, když muži teprve promýšlí třetí rande, o komunikačním šumu, ve kterém se lichotka na cestě od pusy k uchu dokáže změnit v popichování… Zkrátka o tom, jak se na některé věci často díváme rozdílně, i když bychom rádi tvrdili opak.

… touží po členství v nějakém exkluzivním klubu?

Chuck Palahniuk: Klub rváčů 2

Chuck Palahniuk: Klub rváčů 2

Chuck Palahniuk: Klub rváčů 2

Chuck Palahniuk je živoucí spisovatelská legenda a jeho hrdina Tyler Durden si už dávno žije v popkultuře vlastním životem. Chuck ho nicméně pozval zpátky do knihy - letos na podzim vyšel Klub rváčů 2, a to v komiksové podobě. O výtvarnou stránku se postaral Cameron Stewart a oživil tak nejen příběh, ale i samotného Tylera. Toho totiž vypravěč původní knihy úspěšně zahubil prášky, jenže Marla, se kterou se oženil, mu začala vyměňovat léky za placebo a Tyler se vrací… A každý má tak příležitost vstoupit zase do klubu, o kterém se nemluví.

… tvrdí, že se nikdy nebojí?

Samuel Bjork: Sova

Samuel Bjork: Sova

Samuel Bjork: Sova

Severských detektivek už byly napsány bez přehánění celé tuny. Některé děsí litry prolité krve a hrozivým násilím, jiné na to jdou méně explicitně. Sova Samuela Bjorka, autora, který kromě detektivek píše i divadelní hry, posílá mráz po zádech díky psychologickému napětí, nechybí ale ani prapodivné rituální vraždy. Bjork umí psát tak, že vás zají’á, co se kterou postavou bude, a hledáte tu nejméně sympatickou, kterou byste mu jako oběť povolili. Sova vyděsí a obstojí nejen coby detektivka, ale jednoduše i jako román. 

… by rád posunul své manažerské schopnosti na level Manchesteru United?

Alex Ferguson: Leader

Alex Ferguson: Leader

Alex Ferguson: Leader

Alex Ferguson je jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších manažerů. Kromě jeho vlastní manažerské dovednosti za to může i fakt, že neřídil nějakou pojišťovnu či banku, ale fotbalový klub. Kniha Leader má však výrazný přesah za hranice stadionů - je v ní výborně popsané, jak se stát opravdovým lídrem, kterého lidé následují a nechají se jím inspirovat, ne jen člověkem s větší mocí rozhodovat, který každého jen štve. Výborné motivační čtení - považte, že Ferguson opustil školu ve 14 letech! V knize poodhaluje, jak dosáhnout úspěchu navzdory pořádně vysokým překážkám.

… je na Facebooku častěji než kdekoli jinde?

Dominik Feri: Tak jsme lajkovali

Dominik Feri: Tak jsme lajkovali

Dominik Feri: Tak jsme lajkovali

Internety nemůžeme zakázat, musíme se je naopak snažit pochopit. V rybníčku českých sociálních sítí se i přes jeho nepatrnou velikost objevila už celá řada velkých jmen, ale kdo se v tom má vyznat? Dominik Feri sociálními sítěmi žije a sestavil knihu rozhovorů s představitelkami a představiteli různých oborů, kteří výrazně vystupují právě na Facebooku či Twitteru. Od mediálních profíků přes herečky po architekty - kniha Tak jsme lajkovali rozšiřuje obzory velmi civilní a díky Feriho glosám i zábavnou formou.

… by chtěl být českým Zuckerbergem?

Tomáš Grombíř: Jedničky a nuly

Tomáš Grembíř: Jedničky a nuly

Tomáš Grombíř: Jedničky a nuly

Překotný vývoj na poli internetu se neodehrával v 90. letech jen kdesi v Kalifornii. I na východě, v českém prostředí, to chvílemi byl slušný divoký západ. A právě to se stalo námětem nového románu Tomáše Grombíře. Jeho hlavní hrdina Adrian je zamlklý a nesebevědomý šprt, to se ale změní, když se dostane do Prahy a do víru kuponové privatizace, díky které vyrůstají první IT firmy - a taky první tunely. Adrian je nadaný programátor a najednou se ocitá ve světě šedé ekonomiky, v počátcích internetu, přichází úspěch… Jen kdyby rozuměl mezilidským vztahům stejně jako jedničkám a nulám. Trochu výprava do historie webu a programování a trochu příběh o tom, jak technologie předbíhají mezilidské vztahy.

… potřebuje pohladit?

Robert Fulghum: Poprask v sýrové uličce

Robert Fulghum: Poprask v sýrové uličce

Robert Fulghum: Poprask v sýrové uličce

Robert Fulghum je takový americký Jan Werich. Vousatý pán, který vypráví zdánlivě jednoduché příběhy, za kterými je ale velká spousta životní moudrosti. Fulghum miluje Česko a není divu, že tu má tolik příznivců a příznivkyň. Kdo občas nepotřebuje pokecat s chytrým a rozvážným strýčkem? Jeho poslední kniha Poprask v sýrové uličce je přesně taková, jakou bychom od autora čekali. Hotové pohlazení, které vás přinutí mít oči otevřené a hledat ve světě krásu, lehkost a humor.

… nikdy nedospěje?

Sarah Andersen: Dospělost je mýtus

Sarah Andersen: Dospělost je mýtus

Sarah Andersen: Dospělost je mýtus

Tahle kniha vyvolá v nejednom tzv. dospělákovi dojem, že ho někdo celé dny pozoruje. A ví, že vylézt každý den z postele a jít mezi lidi je poněkud náročné. A že většina sociálních situací je vlastně dost děsivá. A že sebevědomí a plány do budoucna jsou z žánru fantasy. Komiksy Sarah Andersen, posbírané v této knížce, rozesmějí všechny, kdo si mysleli, že s určitým věkem přijde i dospělost, a ona ne a ne dorazit.

… se rád kochá?

Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter naučil celou generaci dětí číst - možná už více než jednu. Jeho příběhy jsou tak podmanivé, že po nich sahají i sváteční čtenáři a čtenářky. A aby toho nebylo málo, jednotlivé díly začaly postupně vycházet v ilustrované podobě. Obrázky Jima Kaye vyvolají nejedno “ách” nejen u skalních fanoušků a fanynek - letos před Vánoci vychází už druhý takhle vyšperkovaný díl, který byl stvořený k tomu, stát se dárkem. Komu ho zabalíte?

A pokud pořád váháte, jestli se trefíte do knižního vkusu obdarovávaných, máme pro vás zaručený tip, který potěší napříč žánry. Mrkněte na naše knihomolské dárky! Vybrat si můžete z knihotrik, knihomikin, knihomolských hrnků a nebo můžete sáhnout po praktické plátěnce. Tyhle kousky křičí do světa lásku ke knihám, jsou eticky vyrobené, mají ekologickou certifikaci… Stačí si vybrat.

Tak co, našli jste kousek pro někoho z vašich blízkých? Držíme palce s výběrem a přejeme, ať knižní dárky letos rozzáří nejedny oči.

Text je placenou inzercí internetového knihkupectví Martinus.cz


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/www/mediar.cz/www/mediar.cz/wp-content/themes/mediar/pages/article-detail.php on line 131