Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Měření efektivity časopisové reklamy najíždí v Česku na pravidelný provoz

Češi víc než ostatní národy vnímají reklamu na dobré jídlo. Foto: Profimedia.cz

Vydavatelé časopisů si od září nechají pravidelně měřit efektivitu reklamy ve svých titulech, pro Sekci časopisů tuzemské Unie vydavatelů bude toto měření provádět výzkumná agentura GfK prostřednictvím mezinárodní metodiky StarchMetrix. Tu už v Česku loni vyzkoušela - v pilotním výzkumu přitom zjistila, že reklamy v časopisech si všimne 51 % čtenářů, přičemž Češi jsou ve srovnání s jinými zeměmi nadprůměrně pozorní na reklamy na dobré jídlo – zejména na čokoládu, víno nebo kávu.

„K zahájení nové etapy výzkumu dojde v září tohoto roku,“ informovala GfK. Pravidelný monitoring inzerátů má časopisovému trhu dát podklady pro lepší zacílení inzerce a objektivnější vyhodnocení mediálních investic. Hlavní „měnou“ nicméně zůstává výzkum čtenosti titulů Media Projekt - v rámci v září zahájené etapy výzkumu StarchMetrix bude čtvrtletně sledováno 20 časopisů, v Media Projektu jich je 200.

Vydavatelé tisku tak v době, kdy jim znatelně klesají příjmy z reklamy, chtějí přesvědčovat inzerenty tvrdšími daty, než je stávající výzkum čtenosti Media Projekt, který vulgárně řečeno zkoumá známost značky konkrétního titulu. Právě Media Projekt by měla data ze StarchMetrix doplnit, zjednodušeně se mu říká „tiskové peoplemetry“, což odkazuje na přesné elektronické měření televizní sledovanosti.