
Jakub Patočka na snímku z roku 2008. Foto: Profimedia.cz
Jaroslav Kmenta z Reportéru, Janek Kroupa z Českého rozhlasu a také Jakub Patočka se ve středu stali novými členy Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI), v únoru založené české pobočky globální organizace sdružující především vedoucí pracovníky médií a přední novináře a komentátory. U Patočky, bývalého šéfredaktora Literárních novin a nynějšího šéfredaktora a vydavatele Deníku Referendum nebylo na překážku, že byl v minulosti členem širšího vedení Strany Zelených a pak členem ČSSD, která navíc jeho aktivitám zajišťovala financování ze státních podniků a orgánů. „Stanovy IPI toto neřeší. Jen potlačování svobody slova. A toho se snad Jakub Patočka nedopustil,“ reagoval Michal Klíma, předseda tuzemské filiálky spolku a bývalý ředitel vydavatelství Economia a Vltava Labe Media.
Mezinárodní tiskový institut vznik české pobočky schválil loni v listopadu a ta se ustavila letos v únoru. Tehdy informovala, že jejími členy mohou být pouze „osoby, které se nepodílejí ani se v minulosti nepodílely na potlačování svobody slova, zkreslování informací, kumulací politické, mediální a ekonomické moci nebo které brání svobodnému vyjadřování názorů,“ a že „globální síť sdružuje šéfredaktory, novináře a představitele médií z víc než stovky zemí, kteří sdílejí společnou oddanost kvalitní a nezávislé žurnalistice“.
Zakladateli CZ IPI se v únoru stali novináři Veronika Sedláčková, Robert Břešťan, Robert Čásenský, Michal Klíma a Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který je kolektivním členem. Na středeční valné hromadě se Klíma, Břešťan, Čásenský, Sedláčková a také ředitel zmíněného fondu Josef Šlerka stali členy správní rady. Členů institutu v Česku je celkem 19, kromě zmíněných k nim patří i Jan Bumba, Karel Steigerwald, Jana Klímová, Pavla Holcová, Ondřej Neumann a Zuzana Vlasatá, od ostatních nemá spolek souhlas se zveřejněním jejich jména.
„Členové CZ IPI diskutovali o nejbližších cílech organizace, mezi kterými je obrana svobody slova, otázky vlastnictví médií, obsazování rad veřejnoprávních médií a další témata, která souvisejí s výkonem nezávislé žurnalistiky,“ uvedl institut k první své valné hromadě. „Je důležité, aby u nás fungovala reprezentativní organizace, která má autoritu opírající se o významné domácí mediální osobnosti i o mezinárodní prestiž. Chceme bránit svobodu tisku a budeme se vyjadřovat k situacím, kdy je tato svoboda omezována nebo porušována,“ předeslal v únoru předseda Michal Klíma.
Česko je jednou z 15 zemí světa, kde národní výbory IPI existují. Dalšími jsou USA, Velká Británie, Německo, Finsko, Norsko, Turecko, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Indie, Nepál, Pákistán, Bangladéš a Nigérie.

Pickey mění název na Forendors, s novým jménem pomohl Michal Pastier

Petr Dvořák: Dvanáct let v čele České televize byl prime time of my life
