To důležité se skrývá vždy na dosah ruky

Tuzemské texty prozrazují, jak je to doopravdy – s přírodou, národním hrdinou i vztahu feminismu k růžové.

Pro kvalitní materiál někdy nemusíme vyrážet do vyrážet do širého světa. Stačí se podívat z okna na naši utěšenou krajinu

Pro kvalitní materiál někdy nemusíme vyrážet do vyrážet do širého světa. Stačí se podívat z okna na naši utěšenou krajinu

Text

Lidické oběti se staly znovu rukojmími. Tentokrát ministra Zaorálka (Petr Fischer, Aktuálně.cz)

Petr Fischer shrnuje pozoruhodnou kauzu kolem Památníku Lidice. Jeho šéfka Martina Lehmannová po tlaku ministra kultury Zaorálka rezignovala. Zastávala se totiž zjištění historika, podle kterého měla jedna z lidických žen udat četníkům svou židovskou spoluobčanku a podnájemnici. Roli mají poslanci KSČM, Jana Bobošíková, Český svaz bojovníků za svobodu bývalého člena pohraniční stáže Vodičky... Lehmannové se zastává třeba poslední přeživší Jaroslava Skleničková (viz její otevřený dopis). Kde stojí ve sporu Zaorálek, není těžké odhadnout. Ministr kultury dal rozhovoru Respektu, na jeho konci je odkaz na Lehmannovou v DV TV.

Den rebelů v Řeporyjích – typologie pomatenců pseudovlastenecké scény

Nedávno jsem uváděl, že v Deníku Referendum najdete i obratnější autory. Myslel jsem tím především Petra Bittnera. Jeho reportáž z rebelsko-vlasteneckého sjezdu je přesně tak sžíravá a fundovaná, jak to máme rádi.

Svět šíleného feminismu si už několik let v České republice vytváří sami jeho odpůrci, protože jenom proti šílené karikatuře feminismu se může jejich řepácký antifeminismus vydávat za zdravý rozum.

Fakta o klimatu

Problematika klimatické změny je plná extrémů, strachu a obecně hloupostí. Introvertní akademici se na to nemohli koukat, a protože jsou introvertní, nezačali křičet, ale sepsali dostupné informace a dali je do srozumitelné podoby. Infografiky, výtahy ze studií, možné scénáře budoucnosti. Je tam čtení a klikání na mnoho hodin, přesto: když nechcete plácat (novináři, koukáme hlavně na vás), tenhle zdroj je vynikající počin.

Naše planeta: Lesy

A o přírodě ještě jednou, tentokrát ryze esteticky. Our Planet od Netflixu je exemplář přírodopisného dokumentu, u něhož mě napadá – může se tenhle žánr ještě kamkoliv posunout? Máme tu naprosto, ale myslím naprosto neuvěřitelné záběry. Davida Attenborougha, který tu taky nebude věčně, za mikrofonem. Zkrátka - až spatříte, jak se podařilo nafilmovat třeba sibiřského tygra, tak budete zírat s otevřenou pusou. Slibuju.

Ani národní hrdina, ani macho válečník. O knize Jan Žižka Petra Čorneje (Milena Bartlová, A2larm)

Opus profesora historie Petra Čorneje o Janu Žižkovi sice skončil v Knize roku Lidových novin druhý, přesto si ho asi nikdy nepřečteme. Má bratru přes 800 stran. Je proto dobře, že někdo povolaný napsal recenzi pro náš obyčejné, ať víme, o co tam jde. A jelikož se Milena Bartlová, profesorka umění, skoro celý život věnovala středověku (viz kniha Pravda zvítězila – Výtvarné umění a husitství 1380–1490), povolaná snad je.

Analýza příčin úmrtí: od 15 do 45 let jsme největším rizikem my sami, padesátníky zabíjí alkohol (Jan Cibulka a Jan Boček, iRozhlas.cz)

Drobnička od datařů z Českého rozhlasu aneb užijme si legraci se statistikami úmrtí. „Kolem třicítky se mezi nejčastějšími příčinami objeví diagnóza alkoholické onemocnění jater, která před padesátým rokem života statistikám dominuje,“ píší autoři. Tak snad jste na to včera mysleli. My moc ne.

Feministky už nosí i růžovou. Pomohla tomu Karley Sciortino (Jana Patočková, Heroine)

Titulek trochu nuda, přitom pěkné seznámení s Karley Sciortino, sloupkařkou Vogue a zakladatelkou blogu Slutever. Sciortino je velmi přístupná a vtipná autorka, která svůj život a psaní zasvětila sexu a světu, ve kterém už se nehraje na stud. Viz její kniha. Blog Slutever už příliš funkční není, stále ale nahrává rozcestník s tipy na čtení This Week in Sex.

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George