„To je dobrý, až si to Cetelem snad ani nezaslouží“

V Reklamní katovně zvítězil boj proti prokrastinaci a samé „až“ v režii Cetelemu. Luxusní skybox od Airbnb a O2 neurazil. Cevrouš navázal na vlnu univerzitních videí neoriginálně.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 17. týden 2016

 1. Outbreak: S některými „až“ vám můžeme pomoci (39 %)
  značka: Cetelem, klient: BNP Paribas Personal Finance
 2. Airbnb, O2: Airbnb v O2 areně (35 %)
  značka: Airbnb, O2 TV, klient: Airbnb, O2
 3. DDB: Vidíme, co je za tím (26 %)
  značka: ČSOB, klient: ČSOB
 4. Young & Rubicam: Když brouček stůně (23 %)
  značka: Česká pojišťovna, klient: Česká pojišťovna
 5. Luftballon: Cevrouš (17 %)
  značka: Cevro Institut, klient: Cevro Institut

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Cetelem proti prokrastinaci (39 %)

„Neodkládejme na ‚až‘, co je pro nás důležité,“ říká v jarní kampani poskytovatel půjček Cetelem, značku v Česku provozuje francouzská banka BNP Paribas. Hlavním tématem nového komunikačního konceptu je prokrastinace, tedy odkládání některých činností a rozhodnutí na později. Cílem nadlinkové a podlinkové kampaně je ukázat, že v některých případech lze odkládané činnosti a rozhodnutí zodpovědně uskutečnit. Kampaň opět připravila a produkovala agentura Outbreak, která s tímto klientem začala spolupracovat už loni po vyhraném tendru. Vznikla dvě videa, banka pro ně zvolila poměrně netradiční komunikační mix na zvyklosti finančního trhu. Promovat je bude zejména na YouTube a Facebooku. Postprodukci zajistilo studio PFX. Kampaň zahrnuje také nabídku na osobní půjčku na 100.000 Kč s měsíčními splátkami 1.490 Kč. Zatímco videa mají především vybudovat povědomí o kampani, obchodní nabídku budou propagovat programaticky zakoupené bannery a optimalizovaný search, který spravuje agentura H1.cz.

I když tady chybělo asi 100,000 dolarů na pořádnou exekuci, strašně se mi líbí koncept, a ten scénář (i když co já vím, jako anglickej arťák) je super.
Will Rust

Hele, jo. Líbí. Člověk se v tom vidí, necpe to na sílu produkt a i udělané je to zajímavě. Jen link na půjčky je slabej a aby to prodávalo, budou za to stejně muset prásknout ‚padesát tisíc jen za 399‘. Od loňska rozhodně posun.
Tomáš Mrkvička

Myšlenka hezká, strategie solidní. Ale dramatizaci by si to asi zasloužilo lepší. Funguje to trochu jako mood video.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Správný insight. Spot v klasickém duchu. Minuta už je dlouhá a pár drzejších situací by ji osvěžilo. Dvoupísmenkové až mi evokuje slavnou kampaň Whatever it is pro eBay.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Samostatné video by se dalo udělat z každé té jednotlivé scénky. Takhle to je jak televizní spot z devadesátek. Přitom to má být video na YouTube!?
Martin Charvát (Konektor)

Hezký insight. Začátek fajn, ale potom se to začne opakovat a nudit. Pointa žádná, nebo jsem si jí nevšiml. Ten příběh se dal udělat barvitější a absurdnější.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle je dobrý, až... Až si to Cetelem snad ani nezaslouží.
Jan Javornický

Teda, to je hrůza - dneska jsem chtěl něco pořádně popravit, jsem zrovna teď ráno při chuti - a ono ne. Po dlouhé době skvělý wording. Trošku mi připomněl i Bonaquu s jejím ‚... a možná, že prodáš ropu šejkovi‘, což je moje zamilovaná. Ze spotu sice nechápu, co se mi snaží prodat, mám si zřejmě vzít půjčku dřív, abych mohl žít, ale to je mi už pod lavinou emocí jedno.
Marek Prchal

Líbí se mi insight s ‚až‘ momenty. Asi to mohlo být dotažené lépe, ale v rámci (předpokládám) low budgetu je exekuce úctyhodná. Tady se není za co stydět.
Iva Bízová (Loosers)

2. Airbnb a O2 vybaví luxusní skybox (35 %)

Airbnb ve spolupráci s O2 připravila designový skybox

Airbnb ve spolupráci s O2 připravila designový skybox

Mezinárodní komunitní platforma Airbnb, která zprostředkovává sdílené ubytování, připravila ve spolupráci s O2 Czech Republic soutěž pro hokejové fanoušky, která na českém trhu propaguje její služby. Jeden výherce a jeho host budou moci sledovat zápas mezi Českem a Kanadou ze speciálně upraveného designového skyboxu přímo v O2 Areně, a to dokonce z gauče nebo z postele. Výhra zahrnuje kromě možnosti přespání ve speciálně upraveném skyboxu také vstupenky na hokejový zápas, týmové dresy, speciální puk, prohlídku arény, možnost vidět předzápasové rozbruslení a večeři v luxusním soukromém apartmá O2 Areny. Hostitelem bude sportovní komentátor Petr Svěcený. Zápas se odehraje v úterý 3. května 2016. Zájemci o soutěž se mohli hlásit přes web.

Super nápad, mizerná exekuce. Doufám, že to předělají, protože to má daleko větší potenciál, než to co jsem viděl.
Will Rust

Super nápad a fajn doprovodné video, které jsem chtěl dokoukat do konce, i když to nemá zápletku. Dobrý!
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nevím, jestli existuje někdo, kdo touží po hokeji přespat v O2 Areně. Ale nejsem až takový fanoušek. Pokud bude na tom pokoji probíhat po koncertě mejdan s Rihannou, tak jdu klidně soutěžit.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Ha. Brzy budu též hostitel na Airbnb, takže jsem cílovka. Kouzlo téhle služby je, že majitel bytu není anonymní. Tenhle byt-skybox je uměle vytvořený a z filozofií Airbnb nemá nic společného. Atmosféra nula. Krausova pronajatá pohovka je o hodně lepší.
Ondřej Souček (Luftballon)

Věřme tomu, že se případní zájemci nenechají odradit tím videem. V útrobách O2 Areny se skrývá neskutečný luxus a určitě pro mnohé velký zážitek. Naštěstí jsou i jiné zdroje, kde se o tom lze dozvědět.
Jan Javornický

Tohle byl bezesporu brainstorming, který vyšel. Zažil jsem jich spoustu, často vám vyleze něco, čemu říkám ‚geniální nesmysl‘, v tu chvíli vypadá bombasticky, ale když se zrealizuje, tak nikdo nechápe - třeba retro kampaň Zuna. Tohle vyšlo.
Marek Prchal

Airbnb o sobě dává v Čechách vědět zajímavou formou PR. Nedělají své kampaně klasicky a přesto jsou schopní oslovit masu zákazníků. Navíc je za tím vidět ta hromada práce. Z hlediska zvyšování brand awareness paráda. I když na prodeje to asi úplně zásadní vliv mít nebude.
Iva Bízová (Loosers)

3. ČSOB cílí na podnikatele (26 %)

V rámci komunikace cílené na podnikatele představila ČSOB  novou komunikační strategií Rozumíme potřebám vašeho podnikání. Z ní vychází kreativní koncept nové kampaně Vidíme, co je za tím. Podle ČSOB jde o to, že ukáže práci, která se skrývá za produkty a službami českých podnikatelů. Kampaň odstartovala 18. dubna a je možné ji vidět v televizi, na venkovních reklamních plochách, v rádiu, v online a na YouTube. Spojená je s ní také speciální nabídka mimořádné splátky zdarma u ČSOB Rychlého úvěru na podnikání sjednaného do 30. června. Komunikační strategii připravila reklamní agentura DDB, mediální plánování a nákup mají na starost Razor a Red Media.

 

Nová kampaň ČSOB cílená na podnikatele

Nová kampaň ČSOB cílená na podnikatele

Co je za tím? Nic.
Will Rust

Já vidím hlavě ty rohy opěradla a bojím se, že se o ně pán zraní. Jinak je to standardní kližka na téma ‚podporujeme podnikavé‘. Věří to ČSOB někdo?
Tomáš Mrkvička

Možná je to trochu dlouhé, ale chápu, že ČSOB má toho k tématu hodně co říct. Ale to by byla jediná výtka, baví mě to, vydržel jsem to dokoukat. A navíc, v té exekuci je něco hrozně devadesátkového (nedokážu říct co, ale připomíná mi to staré reklamy na Disco nebo Hašlerky), takže je to takové příjemné retro.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Solidně natočená podnikatelská klasika. Kratší verze bez šťastné rodiny na začátku a na konci bude fungovat ještě líp.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Já vím, že je to ČSOB, já vím, že je to na úvěry pro podnikatele, ale nešlo by to přece jenom udělat trochu zajímavěji?
Martin Charvát (Konektor)

Podle mě je důležitější podívat se na věc očima svých zákazníků, ne z pozice banky. Já prostě nevěřím, že banka, a ještě k tomu ČSOB, mě vidí takhle. Je to plácnutí do vody. Od stolu vymyšlený koncept a není v tom ani špetka upřímnosti.
Ondřej Souček (Luftballon)

Co dalšího se skrývá za židlí? Třeba fenomenologové se dost vážně zabývají otázkou, jak vlastně můžeme poznat, je-li dotyčná židle židlí, i přes jejich roztodivné tvary, barvy, velikosti, počty nohou či použité materiály. Říkají tomu eidetický invariant. To by byl slogan! ‚Známe eidetický invariant vaší židle!‘
Jan Javornický

Na té židli bych nechtěl sedět, nepochopil jsem, k čemu tam jsou ty područky, pokud to područky jsou. Připadají mi samoúčelné. Tak na tohle jsem myslel celý spot.
Marek Prchal

Proč ne?! Tahle kampaň a myšlenka prodává banku docela příjemně. Není to sice nový nápad, ale vymyšleno už údajně bylo úplně vše. A exekuce je také velice slušná.
Iva Bízová (Loosers)

4. Česká pojišťovna rozdává pohádky (23 %)

Česká pojišťovna představila v rámci rozšíření pojištění Můj život produktovou novinku dětského životního pojištění, kterou od dubna podporuje kampaň s mottem Když brouček stůně, zůstaňte s ním doma. Kampaň připravila agentura Young & Rubicam. „Naším cílem je poukázat na to, že nejlépe se v době nemoci o své dítě dokáže postarat jeho rodič. A že přitom nemusí přicházet o peníze,“ tvrdí marketingový ředitel České pojišťovny Jan Chvojka. Kampaň zahrnuje televizní sponzoring, venkovní reklamu, rádia, online média včetně prerollů a tisk. Poběží do konce května. V rámci komunikace nabízí pojišťovna také odměnu těm, kteří zanechají svůj kontakt pro další oslovení na webu Zodpovědný rodič. Jde o knížku dvanácti originálních Pohádek pro nemocné broučky, kterou napsal reklamní kreativec a vítěz ceny Magnesia Litera 2015 Petr Stančík.

Jasná, rychlá komunikace produktu. A nic víc. Což neznamená, že to je úplně špatné. Ale na mě nefunguje už skoro nic.
Will Rust

Sdělení to doručí, rodiče to osloví, ale kreativně je to taková průměrná školní práce.
Tomáš Mrkvička

Produkt jsem ale pochopil.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Slyšel jsem v autě rádia a ty mě baví ze všeho nejvíc. Protože Petr píše skvěle. Což se do patnáctivteřinového kompilátu ani na print vtěstnat bohužel nedá.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Jako několikanásobný otec, kterého by produkt měl zajímat, říkám, že tohle by mohlo fungovat snad jen na Mimibazaru. Jediné, co mě zaujalo, je ta knížka pohádek od Petra Stančíka. Tu bych chtěl.
Martin Charvát (Konektor)

Poněkud popisné, ne? Jenom škoda, že se ten chlapec na konci nepromění v rybu, když se ve voiceoveru cítí jako rybička. Ale chápu. Ve skriptu to určitě bylo, ale peníze na to zase nezbyly. Nicméně si myslím, že na tento produkt čekají tisíce matek a ty si ho zaslouží. Ze spotu ho snadno pochopí a žádná z nich se nebude zaobírat tím, že je to nějak moc popisné. S přihlédnutím ke zkušenostem mé manželky je toto můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Dávám body za knížku. Knížky jsou skvělý a knížky pohádek tuplem.
Jan Javornický

Skript z devadesátek? Klidně. Beru. Schopnost dostat ho do patnácti sekund? Skvělé.
Marek Prchal

Vydat knížku vlastních – originálních – pohádek pro nemocné děti je výborný nápad. Škoda, že se ho vůbec nepovedlo přenést do televizní kampaně a billboardů.
Iva Bízová (Loosers)

5. Cevro nechalo hrát známé tváře (17 %)

Agentura Luftballon uspěla v únorovém tendru soukromé vysoké školy Cevro Institut a v březnu pro ni vytvořila animované propagační video. Jeho hlavní postavou je školníkův kocour, který se také rozhodne studovat Cevro a nakonec to dotáhne až na tajemníka OSN. V klipu se objevují známí lidé vyučující na škole, konkrétně Magda Vašáryová, Cyril Svoboda, Saša Vondra, Tomáš Sokol či Ivan Langer. Autorem i interpretem skladby je Jiří Burian známý také jako Kapitán Demo, který podobnou práci dodal loni pro Outbreak, respektive pracovní portál Jobs.cz. Výroby díla se ujala Fox Production. Kampaň se naplno rozjela v pondělí 18. dubna, k vidění je na YouTube a na sociálních sítích. „Využili jsme volnosti, kterou jsme dostali a navrhli dost odvážnou exekuci. Lidé z Cevro Institutu projevili pro nás až překvapivý smysl pro humor, což nás motivovalo k tomu, vymýšlet vtipnější a vtipnější momenty v ději,“ pochvaluje si Ondřej Souček z Luftballonu. „Chtěli jsme ukázat, že naše vysoká škola je jiná. Máme rádi, když se vážná a složitá témata umí podat jednoduše a s nadsázkou, navíc jsme si přáli trochu kontroverze, díky velikosti našich osobností, jsme si to mohli dovolit,“ prohlašuje marketingová ředitelka Cevra Lenka Pavlíková.

Já mám hrozně rád blbosti, ale tohle je hrozně blbý.
Will Rust

Další škola, co zpívá o tom, že jsou u nich kočky, pivo a záruka desetinásobku. Zív.
Tomáš Mrkvička

Tak kdypak tento trend ‚uděláme něco jako VUT‘ skončí? Snad brzy!
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Komunikace vysokých škol se proměnila v soutěž Vtipnější vyhrává. Takhle kampaň alespoň říká, že se do školy chodí proto, aby se člověk něco naučil.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Na papíře to muselo vypadat jako legrační nápad. Ale není.
Martin Charvát (Konektor)

‚Chtěli jsme ukázat, že naše vysoká škola je jiná.‘ No a jak jinak než písničkou a klipem, v němž lítají vzduchem peníze, tancují polonahé premiantky a zní pubertální fóry. Tak to totiž nedělá žádná jiná škola!
Jan Javornický

Neporozuměl jsem. Dvě a půl minuty koukat na spot, který mě na začátku nechytnul a neporozuměl jsem ani jeho vizuální řeči, ani obsahu. Značku Cevro bych já osobně prezentoval jako vyšší třídu, luxusní, ne pro každého. Z hlediska řízení značky je to úkrok nesmyslným směrem.
Marek Prchal

Nedokoukala jsem. Možná nejsem cílovka, ale jsem člověk z branže, který si myslí, že selfpromo projekty (selfpromo pro klienta i agenturu) by měly být výrazně zábavnější, atraktivnější a odvážnější.
Iva Bízová (Loosers)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.