„To je tak blbý, až jsem se smál. Jsem Chorvat!“

U reklamních katů těsně vítězí Outbreak s fotbalovou kampaní pro Chance, následována akčními filmy VCCP pro Starobrno. Nezaujaly kampaně médií - Evropy 2 ani Mall.TV.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 25. týden 2018

 1. Outbreak: Ukaž, že jsi Chorvat (48 %)
  značka, klient: Chance
 2. VCCP: Život nepočká (47 %)
  značka: Starobrno, klient: Heineken Česká republika
 3. Mark BBDO: Call centrum (41 %)
  značka, klient: E.ON
 4. Držíme ti flek (32 %)
  značka: Evropa 2, klient: Lagardere Active ČR 
 5. Podporujeme filmaře malé i velké (29 %)
  značka, klient: Mall.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Fandi Chorvatům, vyzývá Chance (48 %)

Sázková kancelář Chance připravila ve spolupráci s agenturou Outbreak kampaň k mistrovství světa ve fotbale. Fotbalista Pavel Horváth v ní přesvědčuje, že Češi, kteří se na šampionát neprobojovali, mají fandit Chorvatsku a sám se chce nechat přejmenovat z Horvátha na Chorvata. 

Kampaň uvedl teaser, který na sociální sítě pustil Horváthův kamarád, fotbalista Jan Rezek. Horváth v něm volá na matriku, aby zjistil, jak postupovat při změně jména. V dalším videu, už s brandem Chance, Horváth vyzývá české fanoušky k podpoře chorvatského týmu. Vysvětluje, že celé Česko je přes léto v Chorvatsku, že si s nimi dobře rozumíme a že pivo se řekne pivo v češtině i chorvatštině.

Kampaň je ukotvena na webu, kromě toho probíhá i venku. Pro fanoušky je připravená základna v pražských Riegrových sadech. Po dobu konání Mistrovství světa budou v tamní restauraci Zahrádky k dispozici trička, trumpety a další fanouškovské nástroje. Příchozím se bude podávat rakije. 

Dobrej pokus, šance byla, sice mířila malounko za roh, ale líbí se mi chuť zkusit to trochu jinak, takže nakonec docela trefa.
Adam Roučka

Nápad je super, jen škoda, že videa za ním trochu pokulhávají. Jsem Chorvat!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

To je tak blbý, až jsem se smál. Ale jak nejsem sázkař, vůbec nedokážu posoudit, jestli to může zabrat. Já bych asi fandil spíš Islandu.
Pavel Jechort

Míla Knepr„Kampaň ukotvená na webu jsemchorvat.cz....“ (Už jen tenhle popis budí podezření). Na tom webu vidím ukotvený pidi nápad, řeklo by se takovou „stóórku“, která se odvíjí předvídatelným způsobem. Jako kdybych to slyšel: vtipné video s Pavlem a pak uděláme nějakej virál a postavíme fanzonu. Bude to topikální...
Míla Knepr (Silver Pack)

Nejsem cílovka a nevěděl jsem, kdo je Horváth, takže soudit nemůžu. Ale zase vím, že pití se řekne chorvatsky „piča“. A to mi přijde v souvislosti s tímhle důležitý.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

To je prostě obrovská p..el. Naprostá konina. Ale tomuhle říkám out of the box. Výborně Outbreak.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To je moc pěkný nápad a je to i docela fajn udělané. Na mě má ta kampaň trochu moc elementů, mohlo by to být i jednodušší, ale obecně je to osvěžující a je to hezky napojené na insighty, kterým každý Čech rozumí.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Nejsem cílovka, ale ten nápad mi přijde vtipný a chytrý. Pobavil mě i teaser s matrikou. Jen škoda, že herecká etudka nebyla vyšperkovanější. Druhý spot mě ale nebavil vůbec. Je možné, že mi prázdné zahrádky a staromák žíly nerve zkrátka.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

2. Podle Starobrna život nepočká (47 %)

Starobrno představuje novou kampaň s ústřední myšlenkou Život nepočká. Odstartuje ji on-line spoty, inspirovanými akčními filmy ze sedmdesátých let s překvapivým rozuzlením. Další novinkou je i vizáž starobrněnských produktů, včetně jedenáctky Starobrno Medium.

Prakticky se kampaň představí v on-line médiích, konkrétně sérií pěti videí. V nich diváci uvidí honičku Klaďase a Padoucha. V roli agenta Klaďase se objeví herec Jakub Gottwald, v roci Padoucha Filip Kaňkovský. Na známých místech Brna spoty natáčel Jiří Volek, režisér zatím poslední řady reality show Robinsonův ostrov. 

Spolu s novými spoty představuje značka i novou vizuální identitu všech svých produktů. Cílem bylo vytvořit design vyznačující se vzdušností, jednoduchostí a menší zdobností než dříve. Autorem je studio Lion Story. Změny se týkají loga, dále etiket i vizuální podoby plechovek i multipacků celého portfolia.

Miluju, když si značka umí udělat legraci sama za sebe. Parodie na akčňáky se povedla. Za mě jednoznačně vítěz týdne!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Teď mám jasný pocit, že Starobrno je pivo pro mouly, což jsem si tedy myslel i dřív. Tedy jsem koncept nepochopil, nebo je blbě zpracovaný.
Pavel Jechort

Míla KneprSláva. Aby reklama fungovala, musí vás bavit. A tahle kampaň mne opravdu baví. Správná míra humoru i nadsázky, skvělý casting, Brno tam smysluplně a hezky hraje. Nejlepší pivní kampaň (u nás, pochopitelně) za poslední 2 až 3 roky.
Míla Knepr (Silver Pack)

Skouknul jsem si to všechno a vlastně nevím, co si o tom myslim. Je to nějaký složitý.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tohle není brněnský, tohle je studentský. Bojím se, že to zůstane ztraceno v překladu. Když už, tak bych to ještě víc přehnal. Asi jako v Muži z Acapulka. Zmáčneš jednou spoušť u pistole a z palmy ti spadne pět mexickejch pořízků.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Osobně se mi nelíbí, jak je to natočené, ale to je subjektivní. Mám dojem, že se tu snažíme občas simulovat velké zahraniční kampaně třeba od Heinekenu a nevypadá to prostě dobře. Ta ústřední myšlenka se v tom trochu ztrácí, stejně jako to pivo. Ale body nahoru za referenci na Monty Python’s Ministry of Silly Walks, jen nevím kolika lidem to dojde.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Profesionálové? Jasná srdcovka! Já mám prostě ráda, když se toho klient nebojí a vykašle se na segmentová klišé a jde si svou cestou. Baví mě ta lehkost, nadsázka a lokálnost, která z toho tak přirozeně čiší. Povedlo se a navíc i bez trsů chmele. Navíc, jak říká Bodie o pivu: „Jsem jako dobrý motor a potřebuji mazání.“
Klára Javůrková (Comtech_Can)

3. Martha Issová na chvíli operátorkou (41 %)

Společnost E.ON spouští nový komunikační koncept, který 16. června odstartují televizní spoty s Marthou Issovou podpořené online kampaní v jednotném stylu. Kampaň je zaměřena na benefity a hodnoty, které klienti nejvíce oceňují. Hlavním cílem je posílit vnímání a znalost značky, odlišit se od konkurence a v neposlední řadě pobavit. Koncept vznikl ve spolupráci s kreativní agenturou Mark BBDO a režie spotů se ujal Tomáš Bařina.

Nový komunikační koncept je postaven na příbězích v call centru konkurenčního dodavatele energií. „Stavíme na úsměvných situacích, které nastávají, když klienti chtějí po konkurenční operátorce služby, které její firma nenabízí. Operátorka, jejíž role se s gustem chopila Martha Issová, pak jen hledá způsob, jak se volajících co nejrychleji zbavit,“ uvedl Tomáš Brych, vedoucí marketingové komunikace společnosti E.ON. Cílem konceptu není ukazovat, co ostatní dělají špatně, ale naopak v čem je E.ON jako dodavatel lepší a proč by lidé měli zvažovat využívání jeho služeb. 

Kampaň je postavena hlavně na třicetivteřinových spotech, které vždy prezentují jeden benefit či produkt. V televizi poběží vždy dvě sdělení současně. Úvod kampaně bude patřit tématu transparentnosti smluv a novému produktu Virtuální baterie. Postupně se objeví i další spoty. Online část kampaně je založena na speciálních formátech spotů, nebude se jednat o zkrácené televizní verze. Videoformáty budou doplněny klasickou displayovou reklamou a také výkonnostní částí kampaně.

Oželel bych ten střih do toho, jak to děláme u nás správňácky. Jinak je to ale docela vtipně zahraný a říkal bych, že z takovýho pazadání asi nešlo natočit nic moc lepčího.
Adam Roučka

Martha Issová je boží a její dikce operátorky je naprosto přesná. Klidně bych to nechala celé jenom na ní, ta paní s vlnou už je tam podle mého názoru navíc. Ale jinak se mi to líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dobrá taktická reklama. Je tam call to action, vtip a Marta.
Pavel Jechort

Míla KneprOsvědčený formát (neschopný konkurent vs. skvělí my), osvědčený set-up (call centrum), osvědčené propriety (svačina, tlusté břicho, pletařská příze)..a skvělá Martha Issová. Peklem této kampaně je veřejné chlubení klienta, že nechal rafinovaně vytvořit reklamu i v nepřeskočitelném formátu bumper ad. Tzn. mělo to být zajímavější, zábavnější, vtipnější, kreativnější, ale my to dožene tím, že to těm lidem narvem do hlavy na sílu.
Míla Knepr (Silver Pack)

E.ON měl lepší fláky, ale tenhle týden to vypadá na vítězství průměrnosti.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Už neposílejte flákače, aby šli dělat do uranovejch dolů, ale do call centra. Ubezpečuju vás, že v žádným z nich si nikdo neplete svetr ani se žoviálně nebaví s klientem. Na záchod se dá jít pouze ve vymezený čas. Na oběd máte maximálně půl hoďky. Plat např. 16 tisíc hrubého. Vlastně je dobře, že tyto místa se s nástupem AI zruší. Takže je tento spot naprosto vycucanej z prstu. Ještě, že tam hraje Marta, která mě tak uchvátila v Dukle 61.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Martha je prostě boží. Ty scénky jsou fajn a milé. Líbí se mi, že spot staví na reálných problémech, se kterými lidé zápasí. Mrzí mě ten nakašírovaný konec v E.ONu. Viděla bych to mnohem více lidsky a uvěřitelně. Půlka spotu super, druhá průměr, škoda.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

4. Evropa 2 ti drží flek (32 %)

Rádio Evropa 2 spustilo v červnu novou imageovou kampaň, ve které poprvé v historii účinkuje celý tým Evropy 2. Claim Držíme ti flek odráží myšlenku marketingového konceptu, ve kterém jsou posluchači Evropy 2 součástí značky a celé moderátorské party. Kampaň poběží v televizi (Nova, Česká televize), kině (Cinestar, CinemaCity), online, v tisku (Bauer Media, Burda, Czech News Center, Empresa Media, Mafra, Vltava Labe Media) i na venkovních nosičích. Využívá i sociální média a vlastní cross-promotion. 

Prostřednictvím kampaně chce Evropa 2 oslovit cílovou skupinu ve věku 15+. Videoklip, kinoreklamu a sponzorské vzkazy realizovalo rádio ve spolupráci s produkční skupinou Nomad Films a režisérem Bohdanem Zajčenkem. Klíčové vizuály pro printovou a outdoorovou část kampaně nafotil Goran Tačevski

„Kreativa kampaně vychází z myšlenky, že každý se může stát součástí cool party kolem Evropy 2. Stačí, když si nás naladí a nechá se vtáhnout do víru dění a nikdy nekončící párty, kterou mu moderátoři každý den zprostředkovávají. Kampaň tedy staví na emocích, které oslovují mladé posluchače a my jim prostě ‚u nás doma‘ držíme flek,“ uvedl Ctirad Svoboda, advertising manager Lagardere Active ČR. 

Kampaň koresponduje i s dlouholetým konceptem Evropy 2 Maxximum muziky, protože součástí je i nový videoklip s coverem písničky Kissing Strangers od DNCENicki Minaj. V něm účinkují například Xindl X, zástupci kapely Lucie, Chinaski, Mirai, Eddie Stoilow, hudebníci SebastianPeter Aristone.

Málo hustě rozjuchaná parádička na pohůdku? Spíš až do úmoru ohraná písnička. Díky za nabídku fleku, ale radši se pokecám sám.
Adam Roučka

„Kreativa kampaně vychází z myšlenky, že každý se může stát součástí cool party kolem Evropy 2. Stačí, když si nás naladí a nechá se vtáhnout do víru dění a nikdy nekončící párty, kterou mu moderátoři každý den zprostředkovávají. Kampaň tedy staví na emocích, které oslovují mladé posluchače.“ Nechci působit zahořkle, ale když o sobě říkáte, že jste cool, většinou moc cool nejste.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

V roce 2000 by šlo o fajn věc, dneska už je to jen špetka másla natřená na příliš velký krajíc. Ten vlak už jel, páprdové.
Pavel Jechort

Míla KneprMarnost nad marnost, všechno je marnost. Celebrity a telebrity v rozjuchaném rytmu. Bez myšlenky, bez nápadu se samoúčelnými filmovými triky/gagy. Může se to vydávat za imageovou kampaň s kreativní myšlenkou. V realitě je to navoněná bída mizerného self-promo videa.
Míla Knepr (Silver Pack)

Škoda, že na tý pohovce nebyl flek. To tomu jediný chybí.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

No tak jo, na cílovku tohle musí fungovat. Bez ohledu na to, já bych se líp cítil mezi těma nudičema v předsálí.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Trochu mi to evokuje nějaký film z počátku devadesátek - nebo nějaký klip od J.A.R. Mám dojem, že z takové plejády osobností se ale dalo kreativně vymáčknout víc. A jestli to má natáhnout mladou cílovku - tak je to moc utahaný, pomalý...
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Dávám bodíky za rým „Patříš k nám víc, než Rumcajs k Mance“. Líbí se mi i budování atmosféry na začátku, ale pak tomu bohužel dojde šťáva. Ono se asi není čemu divit, když celý spot má tak plytkou myšlenku: „Stačí, když si nás naladí a nechá se vtáhnout do víru dění a nikdy nekončící párty.“ Forma by byla, ale chybí obsah.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

5. Hřebejk hraje v kampani pro Mall.cz (29 %)

E-shop Mall.cz spouští multikanálovou kampaň k 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Partnerem akce je druhý rok, letos své partnerství rozšířil, má status hlavního partnera. Přímo ve městě při festivalu zopakuje loňský koncept Mall.cz Parku, místa s patrovou základnou ve Smetanových sadech a s občerstvením a s každodenním programem, mimo jiné prezentací prvních novinek z produkce internetové televize Mall.tv.

V médiích pak od poloviny června do 15. července bude vidět kampaň, jejíž součástí bude komunikace online i offline - na sociálních sítích, veškerých venkovních formátech i v televizi. Realizuje jí interní tým Mallu, televizní spot, v němž si kromě dětí zahrál i režisér Jan Hřebejk, vznikl ve spolupráci s agenturou Publishers. „Na offline aktivity budeme klást důraz i nadále, protože je vnímáme jako smysluplný a zároveň originální způsob, jakým můžeme oslovit naše zákazníky,“ uvádí komerční ředitel Mall Group Igor Matejov.

Stejně jako loni připravil Mall.cz do Varů prodej merchandisingu - limitované kolekce triček, hrnečků a dalších upomínkových předmětů s logem 53. ročníku. Novinkou je možnost zakoupení kolekce na výdejním místě Mall.cz v Karlových Varech, které bude v rámci kampaně spolu s dalšími vybranými prodejnami po celé České republice tematicky obrandováno. Na webu Mallu k festivalu lze kromě informací najít interaktivní nápovědu v podobě chatbota Eva.

Nic, co bych už předtím neviděl, něco, co už bych vidět znovu nemusel.
Adam Roučka

Jako děti mám ráda, ale tyhle šišlající a za každou cenu roztomilé zas tak moc ne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vražte tam děti, Hřebejka, KVIFF, pomíchejte a máte tuctovku. Jestli bylo cílem propálit Mall.TV, tak půlvteřinový záběr na klapku stačit nebude.
Pavel Jechort

Míla KneprNuda, nuda, tupá nuda. Tisíckrát viděné klišé: děti jako dospělí, pitvoření, šislání a celebrita jako bonus na závěr. Zřejmě to vymyslel klient, který normálně reklamy nesleduje, protože na to nemá čas...
Míla Knepr (Silver Pack)

To skutečně smutný na tomhle spotu je, že lidem tam venku to přijde roztomilý a bude se jim to líbit.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Hm, malí filmaři rovná se ti s menšími rozpočty? Nebo nezávislí tvůrci? Nebo má Mall opravdu filmovou školičku? To by mně přišlo nejčistší. Prostě tápu, o kom to ten spot je.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hm... Asi to má být roztomilé. Mě to ale nijak za srdce nechytlo. Navíc je to dost amatérské (možná to byl účel).
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Prosím, jak to souvisí s Mall.cz? Já tomu nerozumím a navíc, ten dětský hlas mi strašně drásá uši. I když, legra na konec s Janem Hřebejkem pobavila.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte