„To muselo dát práce!“ Jack Daniel’s vyhrál s ohořelými inzeráty v Maximu

„Zapálená“ tisková inzerce od Starcomu tento týden u reklamních popravčích vítězí. Hůře hodnotili rebranding ŠkoFinu a novou aplikaci na generování šťastných čísel od Sazky.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 36. týden 2015

 1. Starcom Mediavest: Nespalte se (43 %)
  klient: Jack Daniel’s
 2. Momentum: Vymalováno! (34 %)
  klient: Volkswagen Financial Services
 3. Symbio Digital: Tisíce splněných snů (33 %)
  klient: Sazka
 4. Concept One: NBL hvězdy basketbalu (31 %)
  klient: Kooperativa NBL
 5. Štěstí se skládá z drobných radostí (28 %)
  klient: Mall.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Inzerát Jack Daniel’s ohořel (43 %)

V časopisu Maxim vyšel vlepovaný inzerát na novou whisky Jack Daniel’s Fire, který byl skutečně ohořelý. Neobvyklý prvek realizovala mediální agentura Starcom, divize Starcom Mediavest Group, aby tak umocnila „ohnivý“ motiv vizuálu. Agentura nechala ručně zapálit a uhasit 35.000 kusů připravených vlepů. 

Inzerát na Jack Daniel's Fire

Inzerát na Jack Daniel’s Fire

 

Hezkypěkně. Škoda, že ta pečlivá ruční práce trochu exekučně nedopadla. Ale opalovat 35.000 stránek musela být zábava.
Martin Charvát (Konektor)

To jsme jako děti taky dělali a je fakt, že mapy k pokladu pak vypadly vážně hodně prďácky. Body za zvládnutí produkce.
Jan Javornický

Běžím si do trafiky koupit Maxim - chci se celá zamazat popelem!
Alena Oswaldová

To muselo dát práce! A přitom...
Lukáš Hvozdecký

Jednoduché mediální nápady mě vždy bavily. Připomíná mi to zlatou éru české reklamy.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Spousta práce s nejistým výsledkem. Ale případovka z toho bude příští rok na Louskáčcích určitě velkolepá.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Dobrý nápad, neokoukaný. To je skoro unikum. Za předpokladu, že uvěřím, že ty stránky doopravdy předem opalovali, budu si takovej inzerát pamatovat. O to tu jde, ne?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Plus mediálce. Plus klientovi. Byla s tím práce a snaha udělat něco navíc, a to se počítá.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

2. ŠkoFin mění název (34 %)

Společnost ŠkoFin spustila v polovině září komunikační kampaň, která vysvětluje přeměnu společnosti ve Volkswagen Financial Services. Kampaň běží napříč všemi mediatypy. Základní kámen celé komunikace tvoří nový televizní spot, ve kterém hlavní roli ztvárnil opět Milan Šteindler. Dále kampaň běží online, v rádiu a také na venkovních nosičích. Redesignem prošly i webové stránky a loga dílčích značek.

ŠkoFin rebranduje tak, že využije stávající reklamní formát. Rozumné. Dalo by se říci: clever. Ale to už právě teď nebudou moci říkat. To jsou paradoxy.
Martin Charvát (Konektor)

Když už měnit léta budovanou značku, tak jedině na něco, co půlka národa nebude umět vyslovit!
Jan Javornický

Rebranding je zlo největší - pro značky i agentury. ‚Vymalováno‘ se s ním popralo férově a bez zbytečných faulů. 1:0 pro Momentum.
Alena Oswaldová

Tady se asi řešilo jen to, jakým bláznivým kouskem Šteindler ‚zničí‘ ŠkoFin a představí novou tvář. Zajímavější bude sledovat, co přijde teď.
Lukáš Hvozdecký

Jasné a veľmi jednoduché. Neviem sa rozhodnúť, či to je dobré alebo zlé.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Výbuch balónu s barvou mě tak nějak škodolibě baví. Sdělení spotu mi pak ale úplně uteče. Vidět to pětkrát až desetkrát, možná to vstřebám. A možná taky ne.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

V reklamě ŠkoFinu jde dlouhodobě několik důležitých prvků kampaně a komunikace proti sobě. Ano, rebranding to evidentně nezmění. ŠkoDa!
Iva Bízová (Loosers)

Pochopitelná reklama na nepochopitelný rebranding. Aneb jak jednoduchou, srozumitelnou a zavedenou značku zahodit a nahradit ji komplikovanou a nesrozumitelnou. Jasně, tvůrci spotu za to nemohou. Jen duše marketéra úpí.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Šteindler doručí. Masy pochopí. Řemeslně zvládnutý. Akorát nějak superzábavný to zrovna není.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

3. Mladí mohou sázet podle fotky (33 %)

Sázková kancelář Sazka představuje novou digitální kampaň, která je zaměřena především na mladší cílovou skupinu. Umožňuje uživatelům nahrát na web libovolnou fotografii, na jejímž základě pak speciální algoritmus vygeneruje odpovídající čísla. Sázející tak mají možnost volit čísla vycházející například z fotky svého partnera nebo domácího mazlíčka. Zároveň mají možnost se zúčastnit probíhající soutěže, pokud do analyzátoru nahrají fotografii některého ze soutěžních témat. 

Aplikace zajímavá, spot nezajímavý, ale hlavně to nějak nejde dohromady.
Martin Charvát (Konektor)

Jednoduchý nápad, u kterého mě teda fakt zajímá, co provede a jak se ujme. Mohla by Sazka zveřejňovat, jestli lidi opravdu sází kočky a miminka? A v dnešním losování vítězí Matýsek umazaný od mlíčka...
Jan Javornický

Umím si představit, že na papíře kreativní koncept pro digitál zaujal. ‚Jů, nacpeme tam RGB!‘ radovali se online kreativci a já jejich mírně autistické nadšení jako online žena naprosto chápu. Problém nastal cestou z papíru na web. Z konceptu se stala jen jedna z mnoha obrandovaných kampaní Soutěž a vyhraj!
Alena Oswaldová

Tohle mi přijde jako super nápad, který u většiny potenciálních sázejících skončí na tom, že sportku nelze vsadit online.
Lukáš Hvozdecký

Toto je príklad neintegrovanej kampane. Pekný spot a fajn aplikácia, ale spolu do jednej kampane nesedia. Rovnako nesedí voiceover a nazov kampane ‚tisic splnenych snu‘.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Věštění šťastných čísel z fotografií je skvělý způsob, jak oslovit mladší cílovou skupinu a jako nápad se mi opravdu líbí. Co mě však zaráží, je provedení. I přes veškerou snahu jsem nepřišla na to, jak fotografii na webu Sazky nahrát... Trochu smutné, jak snadno jde zazdít pěknou myšlenku.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Hodnotila bych s dovolením jen aplikaci. Dobrý nápad, jak přitáhnout mladé k sázení Sportky. Bylo-li zadáním agentuře jen ‚oslovení mladší cílové skupiny‘ či ‚omlazení značky‘, dala bych procent i více...
Iva Bízová (Loosers)

Chytlavá muzika, neurážející záběry, to je všechno. Kdyby ta reklama nevznikla, nic by nestalo. Ale že vznikla, nestalo se taky nic. Zajímavej nápad s fotkama rozloženejma na pixely a přepočítanejma na šťastný číslo ze spotu nekouká ani náznakem. Škoda.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Jako nápad dobrý. Web ok. Škoda jen, že ve spotu o tom není ani zmínka.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

4. Kooperativa sponzoruje basketbal (31 %)

Pojišťovna Kooperativa uvádí v souvislosti se svým generálním partnerstvím Národní basketbalové ligy (pod názvem Kooperativa NBL) tři nové sponzorské vzkazy, jejichž natočení zajišťovala agentura Concept One. Režie se ujal Petr Němeček, před kamerou se objevil hráči Jiří Welsch, Jan Veselý nebo Tomáš Satoranský.

Kooperativa zde zcela záhadně rezignovala na to, že je ‚pro život, jaký je‘ (kromě miniaturního titulku). Takhle se nedělá integrovaná komunikace. Jak praví klasik: ‚Tak sa nehrá šach.‘
Martin Charvát (Konektor)

Tohle by byla velká nuda i u jakékoli jiné značky. Ale Kooperativa sama v sobě nastavila úplně jinou a podstatně vyšší úroveň komunikace. A teď ji může podlézt zcela bez ohýbání i s kloboukem na hlavě.
Jan Javornický

Když mě ty spo(r)ty prostě nebaví.
Alena Oswaldová

Prvý plan a škoda rôznych druhov exekúcii. Vyzerá to ako tri rôzne kampane.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Na sponzoring velice povedené. I zapojení sportovců - neherců je přirozené a nepůsobí trapně, což je kámen úrazu většiny pokusů se sportovci, viz Moravec a Soukalová.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Rozumim. Chápu. Beru. Je potřeba to rozpatlávat víc? Za mne vítěz testu Dnes.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

To lepší ze světa televizního sponzoringu. Má to nápad, jen ta exekuce by mohla být o chlup lepší. Plus dávám za basketbalisty, tady věřím, že spousta fanoušků se ráda mrkne znovu.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

5. Mall.cz představuje nový slogan (28 %)

Internetový obchod Mall.cz zveřejnil pět krátkých reklamních spotů. Reklama ukazuje hlavní kategorie z nabídky e-shopu: malé a velké domácí spotřebiče, potřeby pro domácí mazlíčky, elektroniku a dětské zboží.

Drobné radosti nejsou nic objevného, ale drobně potěší.
Martin Charvát (Konektor)

Kombinace velkého hesla a minimálního prostoru tu na mne nefunguje. Štěstí je fakt krásná a přepychová věc, a teď už se dá koupit i za prachy. Tádydá.
Jan Javornický

Do roury od vysavače jsem se společně s holčičkou ze spotu podívala aspoň destkrát. Nic jsem nenašla. Ani story, ani claim. Tady nepomůže ani YouTube frekvence 10+.
Alena Oswaldová

Milé a nekomplikované.
Lukáš Hvozdecký

Dobrý headline, s ktorým sa nedá nesúhlasiť. Ale spoty môžu byť kludne na hocakú inú značku ako Mall.cz.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Kampaň je hrozně doslovná a její spoty nemají vůbec žádný nápad. Takové reklamní cvičení, vystřihnuté za pět minut v pauze na cigáro. Aspoň že ta stopáž dává v onlinu smysl a člověk nestihne usnout.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Tato reklama popírá to základní, co nás bardi české reklamy kdysi učili – nikdy neříkejte reklamou, že váš produkt/služba je pro všechny. Kdyby ty malé radosti alespoň vymysleli a natočili ‚velce‘.
Iva Bízová (Loosers)

Vtipné mikropříběhy naroubované na absolutně nesouvisející claim. Aneb: Máte rádi jahody se šlehačkou? Kečup Tomatina je tu v novém balení! Au.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Mall.cz má výhodu ve skvělém jménu a s novou kampaní i jedinečnou příležitost jasně definovat svou pozici vůči Alze a ostatním hráčům. Bohužel tuhle šanci promarnil. Je to šíleně bezpohlavní.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte

Symbio hledá lidi na pozici