„Tohle Božkov trefil.“ Macháček boduje v reklamě na tuzemák

S podstatnými výhradami zvolili reklamní kati vítězem týdne Jiřího Macháčka jako tvář zelené a tuzemáku Božkov. Předčil „akci Z“ rádia Impuls a módní bloggery propagující sýr.

Jiří Macháček v reklamě na Božkov

Jiří Macháček v reklamě na Božkov

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 21. týden 2015

 1. Made by Vaculik Praha: Popoplujem / Jiří Macháček (36 %)
  klient: Stock Plzeň-Božkov
 2. Leo Burnett: Velké věci (29 %)
  klient: Rádio Impuls
 3. Zaraguza Digital: Fashion toast (29 %)
  klient: Bel Sýry Česko
 4. Foxo: Čistota je půl zdraví, ta druhá jsme my (21 %)
  klient: Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky
 5. Lidl: Vše na jednom místě / Marek Vašut, Roman Paulus, Marcel Ihnačák  (17 %)
  klient: vlastní tvorba

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Pij Božkov jako Macháček (36 %)

Značka Božkov spustila novou televizní kampaň, kterou chce oslovit především mladší spotřebitele. Protagonistou dvou televizních spotů na Božkov Originál a Božkov Peprmint je herec Jiří Macháček. Kampaň připravila agentura Made by Vaculik, spoty režíroval Tomáš Řehořek v produkci Armada Films.

Hlavním motivem obou reklam má být kontrast „luxusnějšího prostředí“ s „lidovým pitím“, za něž se většinou tuzemák a zelená považují. Spoty poběží od 25. května do konce června v televizi Prima a od 1. června do 3. července v televizi Nova, objeví se také na Óčku a Barrandově. Součástí kampaně budou i produktové vizuály, podpora v místech prodeje a podle firmy také několik „onlinových překvapení“.

Přesná práce. Chápu, co mi říká a zcela to přijímám. Dochází ke stoprocentní adaptaci. Není to nic převratného ani legendárního a hláška se nebude citovat desetiletí, ale to je fuk, maká to perfektně. Nicméně na Morčata na útěku a jejich hit ‚Božkov‘ to pořád nemá.
Marek Prchal

Tohle Božkov trefil. Snad jediná věc: obešlo by se to i menším množstvím slov.
Jana Kubištová (Budvar)

Pokus přesadit tuzemský rum z Božkova do prostředí jakéhosi lepšího baru mi připomíná dávnou kampaň Coca-Coly, která se nám snažila namluvit, že je nejlepší pití k vepřo-knedlo-zelu. Chvályhodná snaha, ale předem odsouzená k neúspěchu. Pokud máte k dispozici takovou celebritu, jako je Jiří Macháček, a slogan ‚vždycky sám sebou‘, přímo se nabízejí zajímavější (a uvěřitelnější) řešení. Tohle je umělohmotné jak plexisklo. Jediné zajímavé je hláška ‚popoplujem‘.
Martin Charvát (Konektor)

Tohle má být co? Peťa je submisivní tydýt a Macháček napřesdržku. S kým se tu má spotřebitel identifikovat? ‚Vždycky sám sebou‘ je pro Božkov perfektní sdělení, tenhle spot ho ale úplně zabíjí.
Tomáš Mrkvička

Snaha povytáhnout low-endovej brand o kousek vejš z kategorie ‚levný pití‘ do úrovně ‚value for money‘ se chválí, ale tím pozitiva končí. Outfit hlavních představitelů kapánek drhne. Macháček taky už dávno není symbolem sympatickejch slušnejch kluků (Péťa), který srkaj tuzemák, ale holky z nich stejně šílej. Hlavní sdělení: neboj se udělat z nouze ctnost. Nic moc.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Dědovsky hřejivý a životem protřelý Macháček v souboji o to, kdo ho má delšího, s povrchním (ale později hřebínek shazujícím a rozumně přikyvujícím) synem. Čekal jsem, kdy začne Macháček vyprávět zážitky z Velké války. Střihačovi připravil klient bezesné noci, kdy urputně trval na postpackshotu s ‚hláškou, která by se mohla stát virální‘.
Pavel Fuksa

Rum a zelená, to je součást české kulturní historie. Dnešní mládež se ovšem spíš než do stánku u Johna Debila (odkazuju na Visací zámek) chodí levně opíjet do stylových městských barů. Fakt?
Jan Javornický

2. Impuls rádiem dobrých skutků (29 %)

Nejposlouchanější české rádio se začátkem května představilo svou novou celoroční image kampaň. Jejími hrdiny jsou třícentimetrové postavičky vytvořené a rozpohybované kombinací klasické animace a technologie trojrozměrného tisku. Základem kreativního komunikačního konceptu od Leo Burnett je myšlenka, že žádný problém není příliš velký, když se dá dohromady víc lidí.

Každé dobro se hodí, ale tahle exekuce připomíná spíš agitku na akci Z v místním rozhlasu.
Jana Kubištová (Budvar)

Standardní kampaň na zlepšení světa, tentokrát s rádiem Impuls. Ozvláštněná alespoň animací.
Martin Charvát (Konektor)

Muselo to dát moře práce. Hrozně bych chtěl, aby mě to nějak oslovilo, ale neoslovuje. Ani unikátní a roztomilá animace nedokáže přebít pachuť z textu, který tahá za uši, až to bolí. Zkuste to bez zvuku. Lepší? Lepší!
Tomáš Mrkvička

Aha, to bylo na rádio? A já myslel, že na nějaký DIY obchod. Když já ale nechci s rádiem dělat žádný věci, já ho chci akorát poslouchat. Jsem úplně mimo...?!?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Obrázkově výborné, trochu to shazuje skandovaný voiceover a uširvoucí jingle na konci spotu.
Pavel Fuksa

Mám slabost pro řemeslo a ruční práci, takže se mi to zpracování líbí. Impuls má asi podobnou slabost, takže jim nejspíš nevadí, že to jako celek, tedy jako reklama na rádio, nedává vůbec žádný smysl. Nešť.
Jan Javornický

3. Leerdammer využívá blogery (29 %)

Značka sýru Leerdammer představuje nový produkt Leerdammer Special Toast. Propaguje jej kampaň digitální agentury Zaraguza. Kampaň sestává ze dvou fází. První byl event, na kterém Leerdammer spojil šest blogů o módě Menstyle.cz, Sexy mamas, Style Cook Book, A Cup of Style, Check Czech FashionKristy & Stuff s šéfkuchaři pražské restaurace Mozaika Burger & Co. Bohumilem Spěvákem aJanem Stošickým a dal jim za úkol v pražském prostoru Tančící kuchyně stvořit sedm toastů, odrážejících jejich vlastní styl. Bloggeři se pak měli stát kanálem k šíření kampaně, prostřednictvím svých zápisků o této akci a šířením fotografií a videí. Obrázky jsou k nalezení mimo jiné na Instagramu pod hashtagem #fashiontoast. Druhá fáze kampaně běží od 11. května na facebookové stránce značky Leerdammer v newsfeedu i v záložce, kde lze najít recepty na toasty, informace o bloggerech, fotky a video z eventu. Každý týden bude věnován jednomu bloggerovi a jeho toastu, kampaň tak potrvá sedm týdnů.

Tak tohle stojí za pár slov. ‚Víc než si myslíte‘ je slogan TOPky od roku 2010, který jim napsal David Brada a podle mě to nejde jen tak si ho vypůjčit. Svědčí to o neznalosti českého prostředí. Jinak je to klasický kalkul, využití blogerů, hezky provedená kampaň, v jakých je Zaraguza nejsilnější.
Marek Prchal

Vlastně nic nového, i přesto mě to mile pohladilo a docela pobavilo. Otázkou je, jak dalece to dokážou prodat na ploše a jak snadné bude zapojit se. Zatím ticho po pěšině.
Jana Kubištová (Budvar)

V titulcích videa je hrubka jako hrom. Textař by za ni měl jít zpět na základku, nejlépe na takovou, na které učí Igor Hnízdo. Též by se měl osobně omluvit všem těm čtrnácti tisícům lidí, kteří video viděli a které tak uvedl ve zmatek. Bloggeři neměli připravit toasty v JEJICH stylu (tedy šéfkuchařů), ale ve SVÉM stylu. Jinak jsou to toasty stokrát jinak. Tentokrát podle módních bloggerů. Ale proč? To už se vlna fusion kuchyně zdvihla tak vysoko, že se míchá i s módou? Plusem kampaně je velmi dobře vedená fb stránka a opravdu vtipná je soutěž na vytvoření Facebook toastu. A co jsme se tedy dozvěděli? Že s Leerdammerem se dají připravit toasty stokrát jinak (nebo aspoň šestkrát).
Martin Charvát (Konektor)

Když nemáte nápad, hoďte tam fashion bloggery. Mají své čtenáře a kývnou na jakoukoli pitomost.
Tomáš Mrkvička

O jídle se dá točit tak, že to buď nudí, nebo prudí, nebo baví. Tohle je ten třetí případ. Fajn hudba, příjemný záběry. Nic objevnýho, aspoň to ale neuráží. O sýru spot neříká nic, ale na web soutěže mně odvedl.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Použít v kampani módní blogery a tvrdit, že jejich láska a nadšené hekání je upřímné, čisté a vycházející přímo z jejich barevnými papírky nezkaženého nitra je stejné, jako věřit stejným vyznáním od dívenky ve vykřičeném domě.
Pavel Fuksa

Šok, omámení, úžas! Sýr do toastu? A hipsteři to jedí? A dokonce i kuchtí? To je konec toastů s veverčími ocásky a pižmem mravenečníka, celý toastový průmysl se mění přímo před očima.
Jan Javornický

4. VZP si podporuje image (21 %)

Výrazným prvkem kampaně jsou bílé plochy, které mají symbolizovat čistotu. Kampaň probíhá v několika fázích od poloviny dubna až do konce května s možným přesahem do června. Hlavní slogan zní „Čistota je půl zdraví, ta druhá jsme my“. Kampaň využívá hlavně online, ale také print, outdoor, indoor a ambientní média. Po dvou týdnech se střídají také znění sloganu v printu, onlinu, vlastním online prostoru a na pobočkách. VZP tak představuje nejen čistotu, ale také pohyb či radost.

V čistírnách oděvů Bel Blanc komunikuje VZP na ramínkách, přes damejidlo.cz zase rozdává ubrousky odkazující na kampaň. Komunikace běží také na LCD v nákupních centrech a v nemocnicích formou videospotů.

Kampaň VZP

Kampaň VZP

 

Kampaň VZP

Kampaň VZP

Pěkné, čisté, nehloupé, zapamatovatelné...na pojišťovnu prima, ale zdalipak to pojištěnec ocení?
Jana Kubištová (Budvar)

Takže když budu u Všeobecné zdravotní pojišťovny, budu zdravý? Nezlobte se, ale tomu nevěřím ani za mák.
Martin Charvát (Konektor)

Nuda a nefunkční. To, že VZP souvisí se zdravím, tak nějak tušíme. Nového jsme se nedozvěděli nic, emoce nula. Udělali jsme kampaň - odškrtnuto.
Tomáš Mrkvička

Čisté provedení ještě neznamená čistotu. Čistota (možná transparentnost) a pohyb (možná dynamičnost) bohužel nejsou ty první asociace, které se mi se značkou VZP vybavují. Reklama může mít vznešené cíle, ale úplně odtržená od reality by být neměla. Ty bílé celostrany v novinách (a peníze za ně vynaložené z peněz pojištěnců) jsou příliš očividnou metaforou peněz, které chybějí ve zdravotnictví.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Vítěz soutěže o nejnudnější layout všech dob.
Pavel Fuksa

Není to spíše ‚půl zdraví‘? A kolik těch půlek vlastně je? Čistota, pohyb, VZP... a co veselá mysl?
Jan Javornický

5. V Lidlu je vše na jednom místě (17 %)

Maloobchodní řetězec Lidl spouští v pondělí  25. května třicetivteřinový reklamní spot s názvem Vše na jednom místě. Spot poběží minimálně měsíc na všech kanálech Primy, Novy, Óčka a Barrandova. Reklamu stvořila zahraniční agentura, s níž Lidl dlouhodobě spolupracuje, ale její jméno nezveřejňuje.

Spot je koncipován jako reportáž z experimentu, kterým provází herec Marek Vašut, jenž je tváří Lidlu déle. Skupinka lidí, která si myslí, že vaření je příliš složité a časově náročné, je pozvaná do místnosti, kde jsou k dispozici regály se surovinami, ale zároveň je zde i kuchyně. Dorazí i kuchaři Roman PaulusMarcelem Ihnačákem, kteří účastníkům rozdají recepty, jež sami vymysleli a během vaření lidem pomáhají a radí. Vizuál reklamy bude využit v letácích a přímo na prodejnách. 

Tak za prvé. Marek Vašut čte text z papíru, protože on by nikdy neřekl slova jako ‚zde‘ nebo ‚vše‘. Chyba. Pak to ještě nemá X factor, celkově to nedává smysl, tu hudbu jsem nepochopil, prostě se nechytám atd., ale ‚zde‘ a ‚vše‘ to všechno přebíjí.
Marek Prchal

Tady někdo v životě nebyl v Lidlu!?
Jana Kubištová (Budvar)

Strategicky naprosto správně. Ale proč je to tak ukecané? Proč nám pan Vašut musí vysvětlovat všechno, co vidíme? Proč jsou tam tři celebrity? To má být doku-reklama? Tak proč je to tak strašlivě stylizované? Záměr dobrý, provedení špatné.
Martin Charvát (Konektor)

Nuda, ale funkční. A obešlo by se to i bez Vašuta s rozjetými postsynchrony.
Tomáš Mrkvička

Spot že je koncipován jako ‚reportáž z experimentu‘? Mno, s reportážním žánrem to má společného asi tolik jako fotka z německé fotobanky s reportážním snímkem z World Press Photo. Tymolínové úsměvy, neuvěřitelné charaktery, nerealistická scéna, asynchronní postsynchrony. Prostřihy na Pauluse a Ignačáka trvají dohromady snad pikosekundu...něco jako obsah masa v tom nejlevnějším párku. Je tohle nový positioning Lidlu?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Musejí hipsteři při vaření v kuchyni nosit síťky na plnovous? Kolikrát se musel při natáčení spotu jít Marek Vašut vyčůrat? Nuda všech nud, vizuál i print.
Pavel Fuksa

Kde je hranice uvěřitelnosti ve vaření v Lidlu? Chopte se příborů, jedeme na nákup!
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.