Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Tomáš Pitr vyhrál spor o omluvu s Aktuálně.cz kvůli článku Slonkové

  • ČTK
  • 20. 05. 2013 11:23
Tomáš Pitr v listopadu 2012. Foto: Michal Šula / Mafra / Profimedia.cz

Tomáš Pitr v listopadu 2012. Foto: Michal Šula / Mafra / Profimedia.cz

Podnikatel Tomáš Pitr s konečnou platností vyhrál soudní spor se společností Centrum Holdings, která provozuje zpravodajský web Aktuálně.cz. Nejvyšší soud odmítl dovolání proti verdiktu, na jehož základě se firma musela Pitrovi omluvit, zjistila dnes ČTK z usnesení v soudní databázi. Důvodem byl článek, podle kterého se Pitr, ještě jako uprchlík před zákonem, na dálku zapojil do daňových úniků a machinací s nelegálním alkoholem. Společnost se omluvila už loni.

Článek vyšel v dubnu 2010. Autorka Sabina Slonková v něm naznačila, že Pitr má pod kontrolou výrobní a distribuční síť nelegálního alkoholu. Odkazovala při tom na zprávu soukromých detektivů, které si najalo několik prestižních výrobců alkoholu, aby zmapovali, jak funguje černý trh.

Pitr se bránil žalobou na ochranu osobnosti a Městský soud v Praze mu přiznal právo na omluvu. Poukázal při tom na to, že článek podezření sděloval bez jakékoliv rezervy, ačkoliv prý „šlo o úvahy v rovině pravděpodobnostní“. Verdikt pak loni potvrdil i Vrchní soud v Praze. Dospěl k závěru, že uveřejněná tvrzení mají dehonestující charakter, protože spojují Pitra s nezákonnými obchody a okrádáním státu o miliardy korun.

V dovolání k Nejvyššímu soudu společnost Centrum Holdings poukazovala především na to, že pražské soudy nepřijaly jako důkaz zprávu detektivní kanceláře SUB S.A. Nejvyšší soud dovolání odmítl koncem dubna bez veřejného jednání, protože prý nenastolilo žádnou závažnou či dosud nevyřešenou právní otázku.

Pitr se v 90. letech vypracoval mezi významné české podnikatele, ovládl například skupinu firem kolem Setuzy. Má kontroverzní pověst. Tři roky se skrýval v zahraničí, protože mu v Česku hrozilo vězení za machinace s akciemi a daňové úniky. Trest si z velké části odpykal už ve vazbě, nyní je podmíněně na svobodě. Hrozby dalšího trestu jej zbavila amnestie.