Tomáš Richter v čele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky končí, je v Pavlově volebním týmu

Tomáše Richtera střídá v čele správní rady fondu jeho spoluzakladatel, advokát Jiří Kučera.

Tomáš Richter. Repro: Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Tomáš Richter. Repro: Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Hoteliér a jeden ze zakladatelů Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) Tomáš Richter opouští post předsedy správní rady fondu. Richter pracuje na prezidentské kampani Petra Pavla, chce se proto vyhnout střetu zájmů. V čele správní rady, která rozhoduje o držitelích mediálních grantů, vystřídá Richtera dosavadní dlouholetý místopředseda Jiří Kučera

Richter zůstává řadovým členem správní rady, nebude se ale účastnit rozhodování o penězích pro redakce. Omezení platí do skončení prezidentských voleb. „Má priorita je pověst fondu jako nezávislé a důvěryhodné instituce,“ uvádí Richter v oficiálním vyjádření. NFNŽ avizoval jeho dočasný odchod už v lednu, kdy se Richter stal pokladníkem tehdy ještě nevyhlášené kampaně generála ve výslužbě Pavla. Teď Richter, který je předsedou dozorčí rady spolku Společný prezident, reaguje na oficiální zahájení kampaně.

Na nadcházejícím zasedání správní rady zvolí členové novým předsedou advokáta Kučeru, který také patří mezi tucet zakladatelů NFNŽ. „Je to pro mě velká čest a zároveň závazek dál rozvíjet činnosti fondu z pozice předsedy správní rady. Především v době, kdy má fond před sebou mimo podpory nezávislých médií i důležitý rozvoj Media Ratingu, projekty v oblasti standardů žurnalistické práce či novel zákonů o veřejnoprávních mediích s cílem ochrany jejich nezávislosti,“ prohlásil Kučera.

Sám se jako advokát podílel na návrhu veřejnoprávní novely, kterou reprezentoval zejména senátor David Smolajk (STAN). Právě jejich předloha z konce loňského roku jako první přišla s rozdělením voleb členů do televizní a rozhlasové rady mezi poslance a senátory, s čímž ve svém aktuálním návrhu teď pracuje i ministerstvo kultury.

Na novele pracoval i Michal Klíma, někdejší předseda Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) a místopředseda správní rady NFNŽ. Ten následně na oba posty rezignoval, když se stal mediálním poradcem premiéra Petra Fialy (ODS), respektive vládním zmocněncem pro boj s dezinformacemi. 

Správní rada NFNŽ aktuálně čítá šest členů. Místopředsedou se místo Kučery stane Štefan Szabo, ředitel pro komerční strategii v Cetin Group, která patří do skupiny PPF. Dalšími členy jsou advokátka a pedagožka Helena Chaloupková, sociolog médií Jakub Macek předseda Dozorčí komise Rady České televize Michal Petrman.

Sdílejte