Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Tomio Okamura viní ČT z cenzury. V srpnu byl na obrazovce každý týden

Jen za poslední měsíc ČT citovala Okamuru coby mluvčího cestovních kanceláří nejméně pětkrát.

Moravsko-japonský podnikatel a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, častý respondent českých médií k nejrůznějším tématům, obvinil redakci veřejnoprávní České televize, že ho ve zpravodajství cenzuruje.

„Pokud jde o tolik vychvalované zpravodajství ČT, mám osobní neblahé zkušenosti s cenzurou,“ napsal na svém blogu na serveru iDnes.cz. „Z čistě osobních důvodů tzn. nechuti k naší Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je v reportážích České televize naše asociace úmyslně vymazávaná z dokonce už natvořených materiálů,“ tvrdí.

„Dám jeden příklad z posledního měsíce. Je absurdní když naše AČCKA léta jako jediná iniciuje jednání s Českou národní bankou o podvodných směnárnách, připraví společně novelu zákona a v následné reportáži o řešení není o nás ani zmínka, přestože reportéři reportáž s námi natočili. Vedení pražského zpravodajství natočenou reportáž vystříhá tak, abychom zmizeli,“ pohoršuje se Okamura.

„Ostatně umění střihu ovládají v ČT dokonale a naše asociace není určitě jedinou obětí nevraživosti několika ‚mocných‘. A to vše za naše koncesionářské poplatky, které všichni musíme televizi platit. Tady už nejde o neobjektivitu, ale leckdy o účelové manipulace s fakty,“ rozhorlil se.

Paradoxně přitom patří k nejčastěji volaným odborníkům, které média zpovídají, když potřebují do reportáže hlas zasvěceného.

Jen za poslední měsíc přitom Česká televize citovala Okamuru coby tiskového mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nejméně pětkrát, tedy v průměru aspoň jednou týdně.

Konkrétně v reportážích z kulinářské soutěže Jak šmakuje Moravskoslezsko (25. 8.), o zdražení dalničních známek (22. 8.), o tom, že hotely a penziony v Beskydech jsou vinou počasí poloprázdné (16. 8.) či že zahraniční turisty stále častěji ohrožují ve Španělsku organizované gangy (31. 7.) a navíc v samostatném rozhovoru v ranním Studiu 6 na téma „dovolené a last minute zájezdy“ (4. 8.).